ADİU-da Xocalı faciəsi qurbanlarına abidə ağacı ucaldılıb
Fevralın 25-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (ADİU) Xocalı soyqırımının 23-ci ildönümünə həsr olunmuş anım mərasimi keçirilib. Tədbirdə ali təhsil müəssisəsinin rəhbərliyi, professor-müəllim heyəti və tələbələr iştirak edib.
Tədbir faciə qurbanlarının xatirəsininbir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayıb. Sonra Xocalı soyqırımı haqqındaqısametrajlı sənədli film nümayiş etdirilib. ADİU tələbələrinin hazırladıqları ədəbi-bədii kompozisiya tədbir iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanıb.
Anim mərasimi ADİU-nun 2 saylı tədris binasının həyətində  Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsinə ucaldılmış abidə ağacı ziyarəti ilə davam edib. Ağacın üzərində olan yarpaqlarda faciə qurbanlarının adları həkk olunub. Abidə önündə çıxış edən ADİU rektoru, professsor Ədalət Muradov qeyd edib ki, Ümumilli Lider Heydər Əliyevin səyi nəticəsində Xocalı faciəsinə siyasi-hüquqi qiymət verilib. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə faciənin dünya ictimaiyyətində təbliği siyasəti bu gündə davam etdirilir.
Daha sonra ADİU tələbələrinin əl işlərindən ibarət rəsm sərgisinə baxış keçirilib.
Xocalı faciəsinin gənclər arasında təbliği istiqamətində universitetdə silsilə tədbirlər keçirilib. Bütün tədris binalarının vestibülündə “Xocalı faciəsi” güşəsi yaradılıb. Dəhlizlərdə quraşdırılan monitorlarda faciəyə həsr olunan sənədli filmlər nümayiş olunub. “İqtisadçı” qəzetinin fevral buraxılışı Xocalı faciəsinə həsr olunub, qətliamla bağlı məqalələr dərc edilib. Tədbirlər çərçivəsində fevralın 26-da ilk dərslər Xocalı faciəsinə həsr ediləcək.

В UNEC воздвигнут памятник жертвам Ходжалинской трагедии
25 февраля в UNEC была проведена церемония поминания, посвященная 23 годовщине Ходжалинского геноцида. На мероприятии приняли участие руководство, профессорско-преподавательский состав и студенты ВУЗа.
Мероприятие началось с минуты молчания в память о жертвах трагедии в Ходжалы. Затем был продемонстрирован короткометражный документальный фильм о Ходжалинском геноциде. Подготовленная студентами UNEC художественная композиция была с интересом встречена участниками мероприятия. Церемония поминания была продолжена посещением памятника-дерева, во дворе 2-го учебного корпуса UNEC, воздвигнутого в память о жертвах Ходжалинского геноцида. На листьях дерева выбиты имена жертв трагедии. Выступающий перед памятником ректор UNEC, проф. Адалят Мурадов отметил, что в результате усилий нашего общенационального лидера Гейдара Алиева, трагедии в Ходжалы была дана политико-правовая оценка. Под руководством Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева доведение этой трагедии до мировой общественности продолжается  и сегодня.
Затем состоялся осмотр выставки рисунков студентов UNEC.
В университете были проведены мероприятия в направлении пропаганды этой трагедии среди молодежи. В вестибюлях всех учебных корпусов созданы уголки «Трагедия в Ходжалы».  На мониторах, установленных в коридорах,  были продемонстрированы документальные фильмы, посвященные трагедии. Февральский выпуск газеты «Игтисадчы» посвящен трагедии в Ходжалы, были опубликованы статьи в связи с геноцидом. В рамках мероприятий, первые занятия 26 февраля будут посвящены трагедии в Ходжалы.