30 iyun 1959-cu ildə Bakı şəhərində anadan olmuşdur. 1984-cü ildə Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunu (indiki Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti) bitirib.
1992-ci ildə namizədlik dissertasiya işini müdafiə edərək iqtisad elmləri namizədi dərəcəsi almışdır.
1992-ci ildən İqtisad Universitetinin «Qiymət» kafedrasında çalışır. 2000-ci ildən “Qiymət və qiymətləndirmə” kafedrasının dosentidir.
2017-ci ildən Rus İqtisad Məktəbinin “İqtisadiyyat” kafedrasının dosentidir.
Xaricdə və respublikanın daxilində çap olunmuş 30-dan çox məqalənin, iki dərsliyin, dərs vəsaitinin, metodik göstərişlərin müəllifidir, 2 monoqrafiyanın müəlifidir.

Novruzova Zemfira Ramiz kizi was born on June 30 1959 in Baku.
In the years of 1989-1991 she was the leading expert of the Planning commission of Baku city Executive Power.
Novruzova became a Candidate in Economy in 1992.
She has been serving at the Department of “Price” since 1992. In 2000 she became an Associated Professor of the Department.
Novruzova was a member of the Board of Appraisers’ Association. She took active participation in the International Congresses and Scientific-practical Conferences organized by an Association. Her scientific activity was affected in her publications. She is the author of more than 30 scientific articles published in our country and abroad, 2 textbooks, two training aids and a methodological instruction.