30 iyun 1959-cu ildə Bakı şəhərində anadan olmuşdur. 1984-cü ildə Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunu (indiki Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti) bitirib.
1992-ci ildə namizədlik dissertasiya işini müdafiə edərək iqtisad elmləri namizədi dərəcəsi almışdır.
1992-ci ildən İqtisad Universitetinin «Qiymət» kafedrasında çalışır. 2000-ci ildən “Qiymət və qiymətləndirmə” kafedrasının dosentidir.
2017-ci ildən Rus İqtisad Məktəbinin “İqtisadiyyat” kafedrasının dosentidir.
Xaricdə və respublikanın daxilində çap olunmuş 30-dan çox məqalənin, iki dərsliyin, dərs vəsaitinin, metodik göstərişlərin müəllifidir, 2 monoqrafiyanın müəlifidir.

к.э.н., доц. Новрузова Зенфира Рамиз гызы
В 1984 году закончила Азербайджанский Институт Народного Хозяйства (ныне Азербайджанский Экономический Университет)
В 1992 году защитила диссертацию на научную степень кандидата экономических наук.
С 1992 года по 2017 годы работала в Азербайджанском Государственном Экономическом университете на кафедре «Цена и оценка» в должности доцента.
С 2017 года по настоящее время работает в Азербайджанском Государственном Экономическом университете на кафедре «Экономика» Русской Экономической Школы в должности доцента.
Имеет более 30 публикаций, в том числе статей, учебников, учебных пособий, методических указаний, является автором 2 монографий.