Azərbaycan müasir icbari tibbi sığorta sisteminin tətbiqinə hazırdır
UNEC-də “Elm həftəsi” çərçivəsində növbəti tədbir UNEC Səhiyyə İqtisadiyyatı Tədqiqat Mərkəzində təşkil olunub.
Tədbirdə UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov və universitetin professor-müəllim heyəti ilə yanaşı, İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinin direktoru Zaur Əliyev, Milli Məclisin Sosial siyasət komitəsinin sədr müavini, millət vəkili Musa Quliyev, tibbi sığorta üzrə mütəxəssislər və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Rektor Ədalət Muradov UNEC-də elmin müxtəlif istiqamətləri üzrə araşdırmalar aparan 30-dan çox tədqiqat mərkəzinin fəaliyyət göstərdiyini diqqətə çatdıraraq, UNEC Səhiyyə İqtisadiyyatı Tədqiqat Mərkəzinin yaradılmasının əsas məqsədindən söz açıb. Bildirib ki, məqsədimiz 2020-ci ildə ölkədə tətbiq olunacaq icbari tibbi sığorta ilə bağlı müvafiq qurumların yanında olmaq, onlara bu sahədə araşdırmaların aparılması və hesabatların hazırlanması istiqamətində xidmət göstərməkdir. Ölkədə bu sahədə mütəxəssis çatışmazlığının olduğunu və tədqiqatların aparılmadığını deyən Ədalət Muradov, UNEC Səhiyyə İqtisadiyyatı Tədqiqat Mərkəzində təcrübəli ekspertlər tərəfindən real sektorda baş verən problemlərin araşdırılaraq, həmin problemlərə elmi baxışların ortaya qoyulacağını bildirib.
Rektor son 5 ildə UNEC-də 602 gənc müəllimin işə qəbul olunduğunu diqqətə çatdıraraq mərkəzin rəhbəri, “Beynəlxalq iqtisadiyyat” kafedrasının müəllimi Mirsahib Eminovun da məhz həmin gənclərdən olduğunu deyib.
Sonra Mirsahib Eminov “Səhiyyənin maliyyələşdirilməsində beynəlxalq təcrübə və onun Azərbaycan icbari tibbi sığorta sisteminə tətbiqi imkanları” mövzusunda çıxış edib. Səhiyyə sistemlərində maliyyələşmə mexanizmləri ilə bağlı beynəlxalq təcrübədə 4 istiqamətin mövcud olduğunu deyən məruzəçi onları təhlil edərək, Azərbaycanın icbari tibbi sığorta sistemində tətbiqini açıqlayıb. M.Eminov Azərbaycanda icbari tibbi sığortada 2 xidmət paketinin təklif ediləcəyini, birinci zərf üçün tələb olunan 29 manatlıq vəsaitin dövlət hesabına qarşılanacağını qeyd edib. Əlavə xidmətlər paketinin isə 2% əmək haqqı və 2% işəgötürən hesabına maliyyələşəcəyini qeyd edib.
Təqdimatdan sonra iştirakçıların səhiyyənin maliyyələşdirilməsi mexanizmləri, maliyyə mənbələri, dövlət büdcəsindən icbari sığortaya ayrılan vəsaitin məbləği, adambaşına düşən tibbi sığorta xərcləri və mövzu ilə bağlı digər sualları cavablandırılıb.
Millət vəkili Musa Quliyev icbari tibbi sığortanın qarşılaşa biləcəyi problemlərdən və onların həlli yollarından danışıb. Tibbi texnologiyaların inkişafı nəticəsində dünyada səhiyyə xərclərinin artdığını deyən millət vəkili, Azərbaycanda və digər ölkələrdə adambaşına düşən səhiyyə xərclərinin miqdarını açıqlayıb.
İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinin direktoru Zaur Əliyev UNEC Səhiyyə İqtisadiyyatı Tədqiqat Mərkəzinin yaradılmasının əhəmiyyətindən danışıb. Ölkədə səhiyyə xərcləri ilə bağlı dəqiq məlumatların əldə edilməsində çatışmazlıqların olduğunu bildirib. Z.Əliyev UNEC Səhiyyə İqtisadiyyatı Tədqiqat Mərkəzində bu istiqamətdə faydalı  elmi araşdırmaların aparılacağına əminliyini ifadə edib.
Sonda rektor Ədalət Muradov UNEC Səhiyyə İqtisadiyyatı Tədqiqat Mərkəzində  icbari tibbi sığorta ilə bağlı vahid məlumat və statistik baza formlaşdırılacağını, mərkəzin ekspertlərindən ibarət işçi qrupu tərəfindən icbari tibbi sığortanın uğurla  tətbiq olunduğu postsosialist ölkələrdə bu sistemin tətbiqi zamanı üzləşdikləri problemlər və onların aradan qaldırılması yolları ilə bağlı kitabçanın hazırlanacağını bildirib. Həmçinin UNEC-in müəllim və tələbələrindən ibarət “İcbari tibbi sığorta” elçilər komandasının formalaşdırılacağını və regionlarda maarifləndirici tədbirlərin aparılacağını qeyd edib. Rektor Tədqiqat Mərkəzi tərəfindən ölkədə icbari tibbi sığortanın tətbiqindən sonra tibbi xidmətin keyfiyyətinin monitorinq sisteminin və maliyyə vəsaitlərinin səmərəliliyi ilə bağlı diaqnostik sistemin yaradılacağını diqqətə çatdırıb. İcbari tibbi sığortaya cəlb olunan əməkdaşlara UNEC Eksterndə distant təlimlərin keçirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.

Azerbaijan is ready to introduce modern compulsory medical insurance system
The next event within the Science Week at UNEC was organized at the UNEC Research Centre of  Health Economics.
Except the rector of UNEC and the academic staff of the university,  the event was attended by the director of the State Agency for Compulsory Medical Insurance Zaur Aliyev, Deputy Chairman of the Social Policy Committee of the Parliament, MP Musa Guliyev, health insurance specialists and other guests.
Rector Adalat Muradov pointed out that there are more than 30 research centers in UNEC carrying out research in various fields of science and spoke about the main goal of establishment of UNEC Research Centre of   Health Economics. He said that our goal is to be with the relevant health insurance institutions, regarding compulsory health insurance to be introduced in the country by 2020, to provide them with the opportunity to conduct research and prepare reports in this area. Adalat Muradov said there was a shortage of specialists in the field and no research had been carried out. He said that the experienced experts at UNEC Health Economics Research Center would   investigate the problems in the real sector and put a scientific perspective on these problems.
The rector pointed out that 602 young teachers had   been hired at UNEC over the past 5 years and said that the head of the center, the teacher of the “International Economics” department Mirsahib Eminov was one of them.
Then Mirsahib Eminov made a speech on “International experience in health financing and its application capabilities to the system of compulsory medical insurance in Azerbaijan”. The reporter who said that there were four directions in international practice regarding financing mechanisms in healthcare systems, analyzed them and announced their application in the system of compulsory medical insurance in Azerbaijan. M. Eminov said that 2 packages of compulsory health insurance would   be provided in Azerbaijan, and   29-manat required for the first envelope would   be met by the state. The additional services package would be financed by 2% of the salary and 2% at the expense of the employer.
After the presentation, the questions of the participants on health financing mechanisms, financial sources, the amount of funds allocated from the state budget for compulsory insurance, per capita health insurance expenses and other questions on the topic were answered.
MP Musa Guliyev spoke about the problems that compulsory medical insurance   can solve and spoke about their solutions. The MP disclosed the amount of health care per capita in Azerbaijan and other countries, saying that health care spending in the world had increased as a result of the development of medical technology.
Director of the State Agency for Compulsory Medical Insurance Zaur Aliyev spoke about the importance of establishment of UNEC Health Economics Research Center. He said the country lacks access to accurate data on health care costs. Z.Aliyev expressed confidence that UNEC will conduct useful scientific research in this area.
In the end, the rector Adalat Muradov noted   that unified and statistical database on compulsory medical insurance would be established at UNEC Research Centre of   Health Economics, a working group of experts of the center would  prepare a brochure on the problems encountered during the implementation of this system in the post-socialist countries where the compulsory health insurance had been successfully applied and the ways to eliminate them. He added that an ambassador   team of “Compulsory medical insurance” consisting of the lecturers and students of UNEC would be formed and educational activities would be held in the regions. The rector noted that after the introduction of compulsory medical   insurance, the Research Center would establish a system for monitoring the quality of health services and a diagnostic system for the effectiveness of financial resources. He emphasized the importance of conducting distance learning in UNEC Extern   to employees involved in compulsory medical   insurance.