dos. Bəşirov Rafiq Alim oğlu
1941-ci il aprelin 5-də Bakı şəhərində anadan olmuşdur. 1947-ci ildə Qonaqkənd rayonu Cimi kəndində yeddiillik məktəbə daxil olmuş,
1957-cı ildə Xaçmaz şəhər 1 N-li orta məktəbini bitirərək, həmin ildə K.Marks adına Xalq Təsərrüfatı İnstitutunun “Maliyyə” fakültəsinə qəbul olunmuşdur.
1962-ci ildə Azərbaycan Dövlət Darülfünunu “Maliyyə kredit” ixtisası üzrə bitirmişdir.
1962-1966-cı illərdə Azərbaycanın bank sistemində çalışmışdır.
1966-cı il sentyabrın 1-dən Xalq təsərrüfatı intitutunun “Maliyyə kredit” kafedrasına müəllim vəzifəsinə qəbul edilmişdir.
1974-cü ildə namizədlik dissertasiyasını müdafiə edərək iqtisad elmləri namizədi adını almışdır.
1978-ci ildən həmin kafedranın dosentidir. Dərslik və dərs vəsaitlərinin yazılmasında iştirak etmiş. “Bank işi” dərsliyinin müəllifidir. 60-dan artıq elmi məqalənin müəllifidir.
1969-74-cü illərdə axşam fakültəsinin dekan müavini, 1982-1987-ci illərdə Maliyyə statistika, 1995-2000-ci illərdə Maliyyə kredit fakultəsinin dekanı işləmişdir.
2001-2004-cü illərdə qiyabi təhsil üzrə “Maliyyə kredit” fakultəsinin dekanı təyin olunmuş,
2005-2006-cı illərdə Kredit iqtisad, 2009-2010-cu illərdə Maliyyə fakültəsinin dekanı vəzifəsini icra etmişdir.
16.06.2010-cu ildən 13.06.2013- cü ilədək «Bank işi» kafedrasının müdiri vəzifəsini icra etmişdir.
AR Prezidentinin 26 sentyabr 2011-ci il Sərəncamına əsasən Azərbaycanda təhsilin inkişafındakı xidmətlərinə görə “Əməkdar Müəllim” fəxri adı verilib. UNEC-in Fəxri profossoru olub. 2017-ci ildə təqaüdə yola salınıb.
Evlidir, üç övladı və nəvələri var.
Elmi əsərləri (2010-2013-cü illər):
• “Bank işi” fənninin proqramı. 2010
• “Pul və banklar” fənninin proqramı. 2010
• “Azərbaycan banklarının fəaliyyətinin beynəlxalq aspekti və Azərbaycanda xarici bank kapitalı “- S. Peterburq. 2011

Bashirov Rafig Alim oghlu was born on April 5 1941.In 1947 he entered the primary school of Jimi village of Gonagkend region and finished the secondary school of Khachmaz region in 1957.He entered the School of Finance of the Institute of National Economy named after K.Marx in 1957 and graduated from on Finance and Credit in 1962.Within 1962-1966 he worked in the banking system.On September 1 1966 R.A.Bashirov was admitted a teacher to the Department of “Finance Credit” of the Institute of National Economy.
In 1974 he defended his Candidate’s paper and became a Candidate on Economy.
R.A.Bashirov is an Assistant professor of the Department since 1978. He wrote a lot of textbooks and training facilities; is the author of the textbook “Banking”. He is the author of more than 60 articles.
He served as a Deputy Dean of the evening faculty within 1969-1974, in 1982-1987s was a Dean of the School of Financial Statistics, within 1995-2000 of Finance and Credit.He was appointed a Dean of the School of Finance Credit on full time education in 2001-2004 and executed the position of the Dean of the School of Credit Economy in 2005-2006s, of the School of Finance in 2009-2010s.R.A.Bashirov was a Head of the Department “Banking” from 16.06.2010 until 13.06.2013.
He is married, has got three children and six grandchildren.
Scientific works (2010-2013)
• Program of the subject “Banking”, 2010
• Program of the subject “Money and Banks”, 2010
• “International Aspect of the Activities of Azerbaijan Banks and Foreign Bank Investment in Azerbaijan”, S. Petersburg, 2011