dos. Bəşirov Rafiq Alim oğlu
1941-ci il aprelin 5-də Bakı şəhərində anadan olmuşdur. 1947-ci ildə Qonaqkənd rayonu Cimi kəndində yeddiillik məktəbə daxil olmuş,
1957-cı ildə Xaçmaz şəhər 1 N-li orta məktəbini bitirərək, həmin ildə K.Marks adına Xalq Təsərrüfatı İnstitutunun “Maliyyə” fakültəsinə qəbul olunmuşdur.
1962-ci ildə Azərbaycan Dövlət Darülfünunu “Maliyyə kredit” ixtisası üzrə bitirmişdir.
1962-1966-cı illərdə Azərbaycanın bank sistemində çalışmışdır.
1966-cı il sentyabrın 1-dən Xalq təsərrüfatı intitutunun “Maliyyə kredit” kafedrasına müəllim vəzifəsinə qəbul edilmişdir.
1974-cü ildə namizədlik dissertasiyasını müdafiə edərək iqtisad elmləri namizədi adını almışdır.
1978-ci ildən həmin kafedranın dosentidir. Dərslik və dərs vəsaitlərinin yazılmasında iştirak etmiş. “Bank işi” dərsliyinin müəllifidir. 60-dan artıq elmi məqalənin müəllifidir.
1969-74-cü illərdə axşam fakültəsinin dekan müavini, 1982-1987-ci illərdə Maliyyə statistika, 1995-2000-ci illərdə Maliyyə kredit fakultəsinin dekanı işləmişdir.
2001-2004-cü illərdə qiyabi təhsil üzrə “Maliyyə kredit” fakultəsinin dekanı təyin olunmuş,
2005-2006-cı illərdə Kredit iqtisad, 2009-2010-cu illərdə Maliyyə fakültəsinin dekanı vəzifəsini icra etmişdir.
16.06.2010-cu ildən 13.06.2013- cü ilədək «Bank işi» kafedrasının müdiri vəzifəsini icra etmişdir.
AR Prezidentinin 26 sentyabr 2011-ci il Sərəncamına əsasən Azərbaycanda təhsilin inkişafındakı xidmətlərinə görə “Əməkdar Müəllim” fəxri adı verilib. UNEC-in Fəxri profossoru olub. 2017-ci ildə təqaüdə yola salınıb.
Evlidir, üç övladı və nəvələri var.
Elmi əsərləri (2010-2013-cü illər):
• “Bank işi” fənninin proqramı. 2010
• “Pul və banklar” fənninin proqramı. 2010
• “Azərbaycan banklarının fəaliyyətinin beynəlxalq aspekti və Azərbaycanda xarici bank kapitalı “- S. Peterburq. 2011

Доц. Баширов Рафик Алим оглы
Родился 5 апреля 1941 года в городе Баку. В  1947 году пошел в семилетнюю школу в селе Джимми района Гонагкенд.
В 1957 году  окончив № 1 среднюю школу города Хачмас, поступил в этом же году на факультет «Финансы» Института народного хозяйства им.К.Маркса.
В 1962 году окончил Азербайджанский государственный университет по специальности «Финансы и кредит».
В 1962-1966 годы работал в банковской системе Азербайджана.
С 1 сентября 1966 года работал преподавателем кафедры «Финансы и кредит» Института народного хозяйства.
В 1974 году, защитив кандидатскую диссертацию, получил звание кандидата экономических наук.
С 1978 года доцент этой кафедры. Участвовал в разработке учебников и учебных пособий. Является автором учебника «Банковское дело», более  60 научных статей.
В 1969-1974 годы работал заместителем декана вечернего факультета, в 1982-1987 годы деканом факультета Финансовая статистика,  в 1995-2000 годы деканом финансово-кредитного факультета.
В 2001-2004 годы был назначен деканом финансово-кредитного факультета по заочному обучению.
В 2005-2006 годы выполнял должность декана кредитно-экономического, в 2009-2010 годы финансового факультета.
С16.06.2010 года до  13.06.2013 года работал заведующим кафедры «Банковское дело».
Женат, имеет трех детей и шесть внуков.
Научные труды  (2010-2013 годы):
• Программа дисциплины «Банковское дело». 2010
• Программа дисциплины «Деньги и банки». 2010
• «Международные аспекты азербайджанских банков и внешний банковский капитал в Азербайджане» — С.Петербург. 2011