Beynəlxalq elmi konfrans: “İqtisadiyyatın davamlı inkişafı: problemlər, perspektivlər”
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 93-cü ildönümü münasibəti ilə Sumqayıt Dövlət Universitetinin (SDU) və Azərbycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) həmsədrliyi ilə beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
“İqtisadiyyatın davamlı inkişafı: problemlər, perspektivlər” mövzusunda keçirilən konfransa SDU ev sahibliyi edib.
Konfransda Azərbaycan universitetləri ilə yanaşı, Rusiya, Türkiyə və digər ölkələrin aparıcı universitetlərinin alimləri o cümlədən, “Azərkimya” İstehsalat Birliyinin Müşahidə Şurasının sədri, millət vəkili Muxtar Babayev də iştirak edib.
Konfrans çərçivəsində UNEC-lə SDU arasında əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb.
UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov konfransın Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 93-cü ildönümünə həsr olunduğunu diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, Ulu Öndərin hakimiyyətə qayıdışı ilə ölkənin müstəqil və güclü iqtisadi siyasəti formalaşdı. Bu siyasətin başlıca istiqamətlərini müxtəlif mülkiyyət formaları əsasında yaradılan iqtisadi sistem, bazar iqtisadiyyatına keçid və dünya iqtisadiyyatına inteqrasiya təşkil edir.
Təhsilin, insan kapitalının ölkənin inkişafında rolunu vurğulayan Ə.Muradov ali təhsil müəssisələrinin qarşısında duran hədəfin məhz savadlı və təcrübəli mütəxəssislər hazırlamaq olduğunu qeyd edib. Rektor bildirib ki, UNEC-də dünyanın bir çox ali təhsil müəssisələri ilə müəllim-tələbə mobilliyi, ikili diplomların verilməsi istiqamətində uğurlu işlər aparılır. SDU ilə imzalanan əməkdaşlıq memorandumu da hər iki universitetin tələbələrinin ixtisaslı kadr kimi yetişməsində mühüm rol oynayacaq. Belə konfransların keçirilməsi gələcək iqtisadçıların yetişməsində  öz bəhrəsini verəcək.
SDU-nun rektoru, professor Elxan Hüseynov qeyd edib ki, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Azərbaycana rəhbərlik etdiyi bütün dövrlərdə iqtisadi sahələrə xüsusi diqqət ayırıb, onun bilavasitə rəhbərliyi və nəzarəti ilə aparılan uğurlu siyasət bu gün də öz müsbət nəticəsini verir. Bu gün özünəməxsus milli inkişaf modeli ilə tanınan Azərbaycan inkişafının keyfiyyətcə yeni mərhələsini yaşayır və yeni-yeni uğurlara imza atır.
Elmin, təhsilin inkişafına  dair  birgə əməkdaşlığın qarşılıqlı faydalarından danışan rektor beynəlxalq konfransın işində uğurlar arzulayıb.
Konfransın keçirilməsinin əhəmiyyətini diqqətə çatdıran iştirakçılar müzakirə etdikləri problemlərin  aktual olduğunu bildiriblər.

Международная научная конференция: «Устойчивое развитие экономики: проблемы, перспективы»
В связи 93-й годовщиной  со дня рождения Общенационального лидера Гейдара Алиева при  сопредседательстве   Сумгаитского государственного университета СГУ) и Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) проведена международная научная конференция.
Хозяином конференции, проведенной под названием «Устойчивое развитие экономики: проблемы, перспективы» был СГУ.
На конференции наряду с университетами Азербайджана приняли участие  ученые ведущих университетов России, Турции и других стран, в том числе председатель Наблюдательного совета производственного объединения “Azərkimya”, депутат Мухтар Бабаев.
В рамках конференции между UNEC и СГУ подписан меморандум сотрудничества.
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов донес до сведения о посвящении конференции 93-й годовщине со дня рождения Общенационального лидера Гейдара Алиева. Он отметил, что с возвращением Великого вождя к власти сформировалась независимая и сильная экономическая политика  страны. Главными направлениями этой политики являются  созданная на различных формах собственности экономическая система, переход к рыночной экономике и интеграция в мировую экономику.
Подчеркивая роль образования, человеческого капитала в развитии страны, А.Мурадов отметил о цели, стоящей  перед высшими учебными заведениями в подготовке образованных и опытных специалистов.  Ректор отметил, что в UNEC со многими мировыми учебными заведениями проводит успешную работу в направлении мобильности студентов и преподавателей, получения двойного диплома. Меморандум сотрудничества, подписанный с СГУ, будет играть важную роль в подготовке студентов обоих университетов в качестве специализированных кадров. Проведение таких конференций в подготовке будущих специалистов даст свои результаты.
Ректор СГУ, профессор Эльхан Гусейно отметил, что во все периоды правления Общенационального лидера Гейдара Алиева в Азербайджане большое внимание уделялось экономическим сферам, успешная политика, проводимая под его непосредственным руководством, и сегодня дает положительные результаты. Сегодня Азербайджан, признанный свойственной ему моделью национального развития, на качественно новом этап развития и достижении новых успехов.
Ректор, говоря о взаимной пользе совместного сотрудничества в развитии науки, образования, пожелал удачи  работе международной конференции.
Участники, подчеркнув о значимости  проводимой конференции, отметили  актуальность обсуждаемой проблемы.