BMT-nin xüsusi mükafatına layiq görülən rəssam
UNEC-in Marketinq və Kommunikasiya departamentinin əməkdaşı Seyran Cəfərlinin Belçikanın paytaxtı Brüssel şəhərində fərdi sərgisi açılıb.
Brüsseldə yerləşən Avropa Karikatura Mərkəzinin dəstəyi ilə təşkil olunan sərgidə S.Cəfərlinin beynəlxalq müsabiqələrdə qalib olan 130-dan çox karikaturası nümayiş etdirilib. Ziyarətçilərin böyük maraqla izlədikləri karikaturalar əsasən sosial və ekoloji mövzulara həsr olunub.
Sərgi aprelin 8-dək davam edəcək.
Yaradıcılıq fəaliyyətinə 1982-ci ildə “Kirpi” jurnalında başlayan S.Cəfərli 2002-ci ildə Azərbaycan Karikaturaçıları Birliyini yaradıb. Hazırda “Humortoons International Cartoon News Centre”nin direktoru və “Humor” beynəlxalq karikatura jurnalının baş redaktorudur. 42-dən çox beynəlxalq karikatura müsabiqəsinin münsiflər heyətinin üzvü olub. Onun beynəlxalq karikatura müsabiqələrində 1000-dən çox əsəri sərgilənib, albomlarda dərc edilib. 100-dən artıq beynəlxalq mükafata, o cümlədən BMT-nin xüsusi mükafatına layiq görülüb.
S.Cəfərlinin Belçika, Türkiyə, Fransa və İranda fərdi sərgiləri təşkil olunub. Çin, Kolumbiya, Hollandiya, Kipr, Yaponiya və digər ölkələrdə keçirilən beynəlxalq müsabiqələrdə karikaturaları sərgilənib.

The artist awarded the special prize of UN
The personal exhibition of Seyran Jafarli, the employee of the Marketig and Communication department of UNEC opened in Brussels, the capital of Belgium.
In the exibition, organized by the support of the European Caricature Center located in Brussels, were demonstrated more than 130 caricatures of S. Jafarli wining in the international competitions. The caricatures watched with great interest were mainly devoted to the social and environmental issues.
The exhibition will be open until April 8.
S.Jafarli started his creative activity in magazine “Kirpi” in 1982 and in 2002 he created the Union of Caricaturists of Azerbaijan. At present he is the director of the Humortoons International Cartoon News Centre and the editor-in-chief of the international caricature magazine “Humor”. He has been the jury member for more than 42 international caricature competition. Over than 1000 works have been exhibited in the international caricature competitions and published in the albums. He has received more than 100 international awards, including the UN special prize.
The personal exhibition of S.Jafarli were organized in Belgium, Turkey, France and Iran. His caricatures were exhibited in the international competitions held in China, Colombia, the Netherlands, Cyprus, Japan and other countries.