UNEC rektorunun Dərbənd filialının rəsmi açılışındakı çıxışının mətni
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin rektoru Ədalət Muradovun Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Rusiya Federasiyasının Dağıstan Respublikasının Dərbənd şəhərindəki filialının rəsmi açılışı münasibətilə keçirilən videokonfransdakı çıxışı
28 noyabr 2016-cı il, Dərbənd şəhəri
Hörmətli Olqa Yuryevna!
Hörmətli Mikayıl müəllim!
Xanımlar və cənablar! Hər vaxtınız xeyir!
Ölkə prezidentləri İlham Əliyev və Vladimir Putinin yürütdükləri siyasət nəticəsində Azərbaycan – Rusiya münasibətləri hərtərəfli olmaqla, həyatın bütün sahələrini əhatə edir. Bugünkü tədbir bunun bariz nümunəsidir.
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Dərbənd filialının yeni tədris korpusunu təqim etmək kimi şərəfli iş mənim öhdəmə düşüb.
Əvvəlcə icazə verin Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti barədə qısa məlumatı sizin nəzərinizə çatdırım. Ötən il universitetimiz rebrendinq edərək, UNEC brendini patentləşdirdi. UNEC tələbə sayına görə (18mindən çox tələbə) Cənubu Qafqazda iqtisadyönümlü ən böyük universitetdir. UNEC beynəlxalq keyfiyyət sertifikatı alıb. QS reytinq agentliyinin göstəricilərinə görə, Şərqi Avropanın və Mərkəzi Asiyanın ən yaxşı iqtisadyönümlü universitetləri sırasında dördüncü yerdə qərarlaşıb. UNEC-də təhsil dörd dildə – Azərbaycan, türk, rus və ingilis dillərində aparılır. Tələbələrimizin təxminən 18%-i rus dilində təhsil alır. Bizim tələbələrin istəyini nəzərə alaraq, bu ilin sentyabrında UNEC-də Rus İqtisadiyyat Məktəbi yaradılıb. Burada rus dilində 11 ixtisas üzrə kadr hazırlığı həyata keçirilir.
Sevindirici haldır ki, ötən həftə UNEC-in Rus İqtisadiyyat Məktəbi ilə əməkdaşlıq təklifimizə Q.V.Plexanov adına Rusiya İqtisad Universitetindən və B.Q.Yelsin adına Ural Federal Universitetindən müsbət cavab gəlmişdir. Bu münasibətlə hörmətli həmkarlarım, rektorlar Viktor İvanoviç Qrişinə və Viktor Anatolyeviç Kokşarova öz minnətdarlığımı bildirirəm.
İndi isə UNEC-in Dərbənd filialı haqqında məlumat vermək istəyirəm. Filialın ümumi sahəsi 11 min kvadrat metrdir. Filialda bir növbədə 1000 tələbənin təhsil alması üçün 32 auditoriya var. Dərbənd filialı bütün zəruri infrastruktura malikdir. Bütün mühazirə auditoriyaları proyektor və kompüter avadanlıqları ilə təchiz olunub. Hər bir fənn üzrə ixtisaslaşmış auditoriyalar yaradılıb. Kitabxana və oxu zalı, kompüter və linqafon otaqları, idman və aerobika zalları, tibb məntəqəsi, müasir tələblərə cavab verən 100 yerlik yeməkxana istifadəyə verilib. Akt zalı 284 nəfərlik tədbirin keçirilməsinə imkan verir. Mərkəzi istilik sistemi, avtonom altstansiya, 80 kub metrlik su anbarı yaradılıb, 100 meqabaytlıq internet xətti çəkilib. Dərbənd filialında tam sutka ərzində fəaliyyət göstərən videomüşahidə kameraları quraşdırılıb. Bir sözlə, Dərbənd filialında keyfiyyətli təhsil üçün zəruri maddi-texniki baza yaradılıb.
Dərbənd filialında dörd – maliyyə, mühasibat uçotu və audit, iqtisadiyyat, dünya iqtisadiyyatı ixtisasları üzrə tədris aparılır. Tədris Plexanov adına Rusiya İqtisad Universitetinin tədris proqramlarının nümunəsinə əsasən hazırlanıb. Pedaqoji heyət Rusiya Federasiyasının vətəndaşlarından ibarətdir. Bu gün Dərbənd filialında 43 nəfər əməkdaş fəaliyyət göstərir. Bundan başqa, Dərbənd filialında UNEC-in aparıcı müəllimləri də mühazirələr oxuyur. Ümumilikdə filialın pedaqoji heyətinin maaşı Dağıstan Respublikasının uyğun orta göstəricisindən iki dəfə çoxdur.
UNEC-in Dərbənd filialına qəbul, Rusiya Federasiyasında tələbələrin qəbulu qaydalarına əsasən aparılır. Beləliklə, Rusiya vətəndaşları VDİ (Vahid Dövlət İmtahanı) əsasında, xaricilər isə Rusiya Federasiyası Elm və Təhsil Nazirliyinin tələblərinə uyğun olaraq  qəbul edilirlər. Bu il UNEC-in Dərbənd filialına 69 nəfər qəbul olunub. Əyani şöbəyə daxil olan Rusiya vətəndaşları ödənişsiz olaraq təhsil almaqla yanaşı, onlara UNEC-in büdcəsindən təqaüd ödənilir. Təqaüdün məbləği Bakıda təhsil alan UNEC tələbəsinin təqaüdünə bərabərdir.
Dərbənd filialının tələbələri təhsil aldıqları dörd il ərzində UNEC diplomu ilə yanaşı, həmçinin Fransanın nüfuzlu ali təhsil müəssisələrindən olan Montpellier Universitetinin də bakalavr diplomunu əldə edə bilərlər. Həmçinin, UNEC-in Dərbənd filialının tələbələrinin müvafiq mübadilə proqramları ilə Almaniyanın Ziqen, ABŞ-ın Kolumbiya, Litvanın Mikolas Romeris universitetlərində, Türkiyənin və Cənubi Koreyanın aparıcı ali təhsil ocaqlarında təhsil almaq imkanları var.
Sonda qeyd edim ki, biz Dərbənd filialının təkcə Rusyada deyil, bütün regionda yüksəkixtisaslı mütəxəssislərin hazırlanması üzrə aparıcı mərkəzlərdən birinə çevrilməsi üçün bütün gücümüzü sərf etməkdə davam edəcəyik.

Текст выступления ректора UNEC на официальном открытии Дербентского филиала
Выступление ректора Азербайджанского государственного экономического университета Адалята  Мурадова на видеоконференции по случаю открытия нового комплекса филиала Азербайджанского государственного экономического университета в г.Дербент Республики Дагестана Российской Федерации
28 ноября 2016 год, город Дербент
Уважаемая Ольга Юрьевна!
Уважаемый Микаил муалим!
Дамы и господа! Добрый день!
В результате осуществляемой политики президентов государств Ильхама Алиева и Владимира Путина азербайджано-российские отношения стали многогранными и охватывают все сферы жизни.  Ярким примером этому служит сегодняшнее мероприятие.
Мне выпала огромная честь представить новый учебный корпус Дербентского филиала Азербайджанского Государственного Экономического Университета.
Вначале позвольте довести до вашего сведения краткую информацию об Азербайджанском Государственном Экономическом Университете. Год назад при осуществлении ре-брендинга наш университет получил запатентованный бренд UNEC. По количеству студентов UNEC является самым крупным университетом экономического профиля на Южном Кавказе – их у нас более 18 тысяч. UNEC получил международный сертификат качества. По последней оценке Рейтингового QS UNEC стал четвертым в числе лучших экономических университетов развивающейся Восточной Европы и Центральной Азии. Обучение в UNEC ведется на четырех языках – азербайджанском, турецком, русском и  английском. Примерно 18% наших студентов получают образование на русском языке. Учитывая предпочтения наших студентов, в сентябре текущего года в UNEC создана Русская Экономическая Школа, где подготовка кадров по 11 специальностям ведется на русском языке.
Рад сообщить, что на наше предложение начать сотрудничество с Русской Экономической Школой UNEC на прошлой неделе были получены положительные ответы от  ректоров Российского экономического университета имени  Г.В.Плеханова и Уральского федерального университета имени Б.Н.Ельцина. В этой связи хочу выразить искреннюю благодарность моим уважаемым коллегам ректорам Виктору Ивановичу Гришину и Виктору Анатольевичу Кокшарову.
Теперь о Дербентском филиале UNEC. Общая площадь филиала составляет более 11 тысяч квадратных метров. В филиале имеются 32 аудитории, общей вместимостью 1000 студентов в одну смену. Дербентский филиал UNEC имеет всю необходимую инфраструктуру. Все лекционные аудитории оборудованы проекторами и компьютерами. По каждому предмету имеются специализированные аудитории. Библиотека и читальный зал, компьютерные и лингафонные кабинеты, спортивный зал и зал аэробики, медицинский пункт, столовая 100 мест соответствуют всем современным требованиям. Актовый зал позволяет провести мероприятия на 284 человек. Созданы центральная отопительная система, водный резервуар на 80 кубических метров, проведен интернет на 100 мегабайт. Дербентский филиал имеет систему круглосуточного видеонаблюдения. Словом, создана необходимая материально- техническая база для качественного образования.
В Дербентском филиале обучение осуществляется по четырем специальностям – финансы, бухучет и аудит, экономика и мировая экономика. Учебные программы по всем четырем специальностям разработаны по образцу учебных программ Российского экономического университета имени Плеханова. В педагогический состав входят в основном граждане Российской Федерации. Сегодня в Дербентском филиале работают 43 человека. Кроме того, в Дербентском филиале выступают с лекциями ведущие преподаватели UNEC. В целом, зарплата педагогического состава филиала в два раза превышает средний показатель в Республике Дагестан.
Приём в Дербентский филиал UNEC осуществляется исключительно на основе правил приема студентов Российской Федерации. Таким образом, граждане России принимаются на основе ЕГЭ (Единый государственный экзамен), а иностранцы по соответствующим требованиям Министерства образования и науки Российской Федерации. В этом году в Дербентский филиал UNEC поступили 69 человек. Граждане России, поступающие на дневное отделение, учатся на бесплатной основе. Более того, им выплачивается стипендия из бюджета UNEC. Размер стипендии соответствует той, которую получают студенты UNEC в Баку.
Студенты Дербентского филиала за четыре года обучения, наряду с дипломом UNEC, могут получить также диплом бакалавра одного из лучших университетов Франции – Университета Монпелье, с которым мы имеем соглашение о двойных дипломах.  Студенты Дербентского филиала UNEC могут учиться в Зигенском университете Германии, Колумбийском университете США, литовском университет Миколаса Ромериса, ведущих университетах Турции и Южной Кореи, с которыми UNEC имеет соответствующие соглашения по программам обмена.
В заключение, позвольте заверить, что мы продолжим наши усилия для того, чтобы Дербентский филиал стал одним из ведущих центров подготовки высококлассных специалистов не только в России, но и во всем регионе.