1974-cü ildə anadan olmuşdur.
1991-ci ildə Azərbaycan Texnologiya İnstitutunun “Əmtəəşünaslıq” fakültəsinin “Qeyri ərzaq mallarının əmtəəşünaslığı” ixtisasına daxil olub, 1996-cı ildə Bakı Dövlət Əmtəəşünaslıq Kommersiya İnstitutunu həmin ixtisas üzrə fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir. Həmin ildə bu institutun eyni ixtisas üzrə əyani aspiranturasına daxil olmuş, 1999-cu ildə bitirmişdir.
2000-ci ilin mart ayında Moskva İstehlak Kooperasiyası Universitetində “PVX linoleumlarının istehlak xassələrinin tədqiqi və uzunömürlüyünün proqnozlaşdırılması” mövzusu üzrə namizədlik dissertasiyasını müdafiə edərək texnika elmləri namizədi alimlik dərəcəsinə layiq görülmüşdür.
Aspiranturanı bitirdikdən sonra Bakı Dövlət Əmtəəşünaslıq Kommersiya İnstitutunda 2000-ci ildən etibarən əvvəlcə baş laborant, sonra isə müəllim, baş müəllim, dosent vəzifələrində çalışmışdır.
Hazırda “Qeyri-ərzaq mallarının əmtəəşünaslığı və ekspertizası” kafedrasının dosenti, “Ekspertiza və standartlaşdırma” fakültəsinin dekan müavini, texnika elmləri namizədidir.
24 elmi əsərin, o cümlədən dərslik, dərs vəsaiti, proqram, metodik göstərişlər, məqalə və tezislərin (Respublika daxilində və xaricində) müəllifidir.

Декана факультета Инженерии к.т.н., доц. Самедов Эльчин Алескар Родился в1974 году
В 1991 году поступил на факультет «Товароведение» Азербайджанского технологического института по специальности «Товароведение непродовольственных товаров», в 1996 году окончил по той же специальности Бакинский государственный товароведно-коммерческий институт с дипломом отличия. В том же году по той же специальности поступил на очное отделение аспирантуры, которую окончил в 1999 году.
В марте 2000 года в Московском университете потребительской кооперации защитив диссертацию на тему «Исследование потребительских свойств линолеумов ПВХ и прогнозирование их долговечности » был удостоен звания кандидата технических наук.
После окончания аспирантуры работал в Бакинском государственном товароведно-коммерческом институте вначале на должности старшего лаборанта, потом преподавателя, старшего преподавателя доцента.
До 2020 года являлся доцентом кафедры «Товароведение и экспертиза непродовольственных товаров», заместителем декана факультета «Экспертиза и стандартизация» и факультета «Инженерии».
С 09.09.2021 года переведен с должности заместителя декана факультета Инженерии на должность декана того же факультета.
Является автором 24 научных работ, в том числе учебника, учебного пособия, программы, методических указаний, статьей и тезисов (по республике и за рубежом).