1974-cü ildə anadan olmuşdur.
1991-ci ildə Azərbaycan Texnologiya İnstitutunun “Əmtəəşünaslıq” fakültəsinin “Qeyri ərzaq mallarının əmtəəşünaslığı” ixtisasına daxil olub, 1996-cı ildə Bakı Dövlət Əmtəəşünaslıq Kommersiya İnstitutunu həmin ixtisas üzrə fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir. Həmin ildə bu institutun eyni ixtisas üzrə əyani aspiranturasına daxil olmuş, 1999-cu ildə bitirmişdir.
2000-ci ilin mart ayında Moskva İstehlak Kooperasiyası Universitetində “PVX linoleumlarının istehlak xassələrinin tədqiqi və uzunömürlüyünün proqnozlaşdırılması” mövzusu üzrə namizədlik dissertasiyasını müdafiə edərək texnika elmləri namizədi alimlik dərəcəsinə layiq görülmüşdür.
Aspiranturanı bitirdikdən sonra Bakı Dövlət Əmtəəşünaslıq Kommersiya İnstitutunda 2000-ci ildən etibarən əvvəlcə baş laborant, sonra isə müəllim, baş müəllim, dosent vəzifələrində çalışmışdır.
Hazırda “Qeyri-ərzaq mallarının əmtəəşünaslığı və ekspertizası” kafedrasının dosenti, “Ekspertiza və standartlaşdırma” fakültəsinin dekan müavini, texnika elmləri namizədidir.
24 elmi əsərin, o cümlədən dərslik, dərs vəsaiti, proqram, metodik göstərişlər, məqalə və tezislərin (Respublika daxilində və xaricində) müəllifidir.

Dean of the Faculty of Engineering Cand. of Tech. Scien., Assoc.Prof. Samadov Elchin Alasgar oglu
He was enrolled to the Faculty of “Commodity Research” of Azerbaijan Technological Institute in “Commodity Research of Non-Foodstuff in 1991 and graduated from Baku State Institute of Commodity Research in the same major in 1996 with honors. He became a full-time post-graduate student of the institute on the same specialty the same year and graduated from in 1999.
In 2000 he defended the Candidate’s paper on “Investigation of the commodity characters of PVC linoleums and predicting their life expectation” at the Moscow University of Consumer Cooperation and became a Candidate of Technical Sciences.
He started his career after the graduation at Baku Institute of Commodity Research and Commerce first as a senior laboratory assistant, then as an instructor, senior teaching staff and Associate Professor since 2000.
Until 2020, he was an associate professor at the Department of Commodity Science and Expertise of Non-Food Products, Deputy Dean of the Faculty of Expertise and Standardization and the Faculty of Engineering.
From 09.09.2021 he was transferred from the position of Deputy Dean of the Faculty of Engineering to the position of Dean of the same faculty.