“EduHack” hakatonu yekunlaşdı: Distant təhsil problemlərinə qarşı 18 innovativ təqdimat
UNEC, INNOLAND İnkubasiya və Akselerasiya Mərkəzi və “Next Step” İnnovasiya Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən “EduHack” hakatonu yekunlaşıb.
Ölkədə ilk dəfə təhsil istiqamətində keçirilən hakatonun əsas məqsədi distant təhsildə qarşıya çıxan məsələlərin innovativ yolla həllini tapmaq olub.
Hakatonda Azərbaycanın 24 universiteti ilə yanaşı, 11 xarici ölkədən 21 universitetin tələbələrindən ibarət komandalar iştirak edib.
Yarışın münsiflər heyətində UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov, Milli Məclisin komitə sədri Tahir Mirkişili, UNEC İmtahan mərkəzinin direktoru Söhrab İsayev, İmtahanların təşkili şöbəsinin müdiri Tahir Bədəlov, Təhsildə innovativ texnologiyalar, əlavə təhsil mərkəzinin icraçı direktoru, “Yeni fikir” müsabiqəsinin təsisçisi İsa Qasımov, “Next Step” İnnovasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Rəşad Eyvazov və Paşa Bankın Korporativ əlaqələr şöbəsinin böyük mütəxəssisi Fidan Tofiqli təmsil olunublar.
Rektor Ədalət Muradov distant təhsil sahəsində dünyada zəngin təcrübənin olmadığını bildirərək, Azərbaycanın bu prosesə qoşulduğunu diqqətə çatdırıb. UNEC-in distant təhsil sahəsində yetərincə potensialı olduğunu deyən rektor, bu istiqamətdə daha böyük işlərin görülməli olduğunu vurğulayıb. Gənclərin öz ideyaları ilə bu sahəyə mühüm töhfələr verə biləcəyini diqqətə çatdırıb. Rektor UNEC-in təşəbbüsü ilə təşkil olunan hakatonda komandalar tərəfindən distant təhsilin təşkili, keyfiyyəti, interaktivliyi, eləcə də qiymətləndirilməsi ilə bağlı maraqlı ideyaların ortaya qoyulacağına əminliyini ifadə edib.
Millət vəkili Tahir Mirkişili mövzunun aktuallığından danışıb. Mövcud durumda dünyada baş verən proseslər fonunda distant təhsillə bağlı problemlərin gənclər tərəfindən müəyyən olunmasının və innovativ həll yollarının araşdırılmasının mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirərək, komandalara uğurlar arzulayıb.
Sonra 18 komanda distant təhsil sahəsində ortaya qoyulan problemlərin həlli istiqamətində təqdimatlarla çıxış ediblər. Böyük maraqla izlənilən təqdimatlarda tələbələr müxtəlif prizmalardan təkliflər irəli sürüblər.
Təqdimatlardan sonra münsiflər heyətinin qərarı ilə ilk üç yerin qalibi müəyyənləşib. “Eduardo” komandasının “Fast Learners” layihəsi birinci yerə layiq görülüb. Adaptiv təhsil modeli üzərində qurulan ideyanın əsas məqsədi distant təhsildə data əsaslı tədris prosesi, differensial öyrənmə mühiti və biliyin qiymətləndirilməsində optimallaşdırmanı əhatə edirdi. İkinci yerə layiq görülən “Academy.az” layihəsi müxtəlif imtahan üsulları ilə tələbələrin tədrisdən yayınmasının və motivasiya itkisinin qarşısının alınmasını, eləcə də səs identifikasiya sisteminin tətbiqi ilə bağlı olub. Üçüncü
yerin sahibi olan “Z-solutions” ideyasında isə distant tədrisdə qiymətləndirmə meyarları, qrup işinin təşkili, tələbə fəallığının dəyərləndirilməsi, eləcə də tələbələrin öz aralarında qiymətləndirmə mexanizminin qurulması yer alıb.
Hakatonun mükafat fonduna uyğun olaraq qaliblər müvafiq olaraq 3000 AZN (I yer), 2000 AZN (II yer) və 1000 AZN (III yer) qazanıblar.
Sonda iştirakçıları təbrik edən rektor Ədalət Muradov bildirib ki, yarışın əsas məqsədlərindən biri də gənclərin diqqətini distant təhsilə cəlb etməklə, bu sahədə yaranan problemlərə onların innovativ, kreativ düşüncələrini yönəltməkdən ibarət olub.
Rektor bildirib ki, hakatonda iştirak edən komandaların UNEC Ekstern Mərkəzi, Elektron universitet modeli ilə tanış olması məqsədilə UNEC-ə virtual tur təşkil olunacaq. Distant təhsilin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı reallıq nəzərə alınmaqla, yeni təkliflər hazırlanacaq.

“EduHack” hackathon ends: 18 innovative presentations on the challenges of distance education
“EduHack” hackathon, co-organized by UNEC, INNOLAND Incubation and Acceleration Center and “Next Step” Innovation Center, has come to an end.
The main purpose of the hackathon, which has bee held for the first time in the country in the field of education, was to find innovative solutions to the problems of distance education. Along with 24 universities of Azerbaijan, teams of students from 21 universities from 11 foreign countries took part in the hackathon.
The jury consisted of UNEC Rector, Professor Adalat Muradov, Comittee Chairman of Milli Majlis Tahir Mirkishili, Director of the UNEC Examination Center Sohrab Isayev, Head of the Examination Organization Department Tahir Badalov, Executive Director of the Center for Innovative Technologies in Education, Additional Education, Founder of “New Idea” competition Isa Gasimov, Executive Director of “Next Step” Innovation Center Rashad Eyvazov, Senior Specialist of Corporate Relations department of Pasha Bank Fidan Tofiqli.
Rector Adalat Muradov said that there is no rich experience in the field of distance education in the world, noting that Azerbaijan has joined this process. Pointing out that UNEC has enough potential in the field of distance education, the rector stressed that more needs to be done in this area. He also noted that young people can make important contributions to this field with their ideas. The rector expressed confidence that the hackathon, initiated by UNEC, will provide interesting ideas for teams on the organization, quality, interactivity, as well as evaluation of distance education.
MP Tahir Mirkishili spoke about the urgency of the issue. He noted the importance of identifying problems related to distance education by young people and exploring innovative solutions in the current situation in the world, and wished success to the teams.
Then, 18 teams made presentations on the solution of problems in the field of distance education. In the presentations, which were watched with great interest, students put forward proposals from different frames.
After the presentations, the winners of the first three places were determined by the decision of the jury. “Fast Learners” project of the team “Eduardo” has won first place. The main goal of the idea, based on the adaptive education model, was to optimize the data-based learning process, differential learning environment and knowledge assessment in distance education. ”Academy.az” project, which was awarded second place, was related to the prevention of students’ distraction and loss of motivation through various exam methods, as well as the introduction of a voice identification system. The idea of “Z-solutions”, which took the third place, included assessment criteria in
distance learning, organization of group work, assessment of student activity, as well as the establishment of an assessment mechanism among students.
According to the hackathon prize fund, the winners won AZN 3,000 (first place), AZN 2,000 (second place) and AZN 1,000 (third place), respectively.
Congratulating the participants, Rector Adalat Muradov in the end said that one of the main goals of the competition was to draw the attention of young people to distance education, to direct their innovative, creative thinking to the problems in this area.
The rector said that a virtual tour to UNEC will be organized for the teams participating in the hackathon to get acquainted with the UNEC Extern Center, e-university model. New proposals will be developed taking into account the reality related with improvement of distance education.