“EduHack” hakatonu yekunlaşdı: Distant təhsil problemlərinə qarşı 18 innovativ təqdimat
UNEC, INNOLAND İnkubasiya və Akselerasiya Mərkəzi və “Next Step” İnnovasiya Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən “EduHack” hakatonu yekunlaşıb.
Ölkədə ilk dəfə təhsil istiqamətində keçirilən hakatonun əsas məqsədi distant təhsildə qarşıya çıxan məsələlərin innovativ yolla həllini tapmaq olub.
Hakatonda Azərbaycanın 24 universiteti ilə yanaşı, 11 xarici ölkədən 21 universitetin tələbələrindən ibarət komandalar iştirak edib.
Yarışın münsiflər heyətində UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov, Milli Məclisin komitə sədri Tahir Mirkişili, UNEC İmtahan mərkəzinin direktoru Söhrab İsayev, İmtahanların təşkili şöbəsinin müdiri Tahir Bədəlov, Təhsildə innovativ texnologiyalar, əlavə təhsil mərkəzinin icraçı direktoru, “Yeni fikir” müsabiqəsinin təsisçisi İsa Qasımov, “Next Step” İnnovasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Rəşad Eyvazov və Paşa Bankın Korporativ əlaqələr şöbəsinin böyük mütəxəssisi Fidan Tofiqli təmsil olunublar.
Rektor Ədalət Muradov distant təhsil sahəsində dünyada zəngin təcrübənin olmadığını bildirərək, Azərbaycanın bu prosesə qoşulduğunu diqqətə çatdırıb. UNEC-in distant təhsil sahəsində yetərincə potensialı olduğunu deyən rektor, bu istiqamətdə daha böyük işlərin görülməli olduğunu vurğulayıb. Gənclərin öz ideyaları ilə bu sahəyə mühüm töhfələr verə biləcəyini diqqətə çatdırıb. Rektor UNEC-in təşəbbüsü ilə təşkil olunan hakatonda komandalar tərəfindən distant təhsilin təşkili, keyfiyyəti, interaktivliyi, eləcə də qiymətləndirilməsi ilə bağlı maraqlı ideyaların ortaya qoyulacağına əminliyini ifadə edib.
Millət vəkili Tahir Mirkişili mövzunun aktuallığından danışıb. Mövcud durumda dünyada baş verən proseslər fonunda distant təhsillə bağlı problemlərin gənclər tərəfindən müəyyən olunmasının və innovativ həll yollarının araşdırılmasının mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirərək, komandalara uğurlar arzulayıb.
Sonra 18 komanda distant təhsil sahəsində ortaya qoyulan problemlərin həlli istiqamətində təqdimatlarla çıxış ediblər. Böyük maraqla izlənilən təqdimatlarda tələbələr müxtəlif prizmalardan təkliflər irəli sürüblər.
Təqdimatlardan sonra münsiflər heyətinin qərarı ilə ilk üç yerin qalibi müəyyənləşib. “Eduardo” komandasının “Fast Learners” layihəsi birinci yerə layiq görülüb. Adaptiv təhsil modeli üzərində qurulan ideyanın əsas məqsədi distant təhsildə data əsaslı tədris prosesi, differensial öyrənmə mühiti və biliyin qiymətləndirilməsində optimallaşdırmanı əhatə edirdi. İkinci yerə layiq görülən “Academy.az” layihəsi müxtəlif imtahan üsulları ilə tələbələrin tədrisdən yayınmasının və motivasiya itkisinin qarşısının alınmasını, eləcə də səs identifikasiya sisteminin tətbiqi ilə bağlı olub. Üçüncü
yerin sahibi olan “Z-solutions” ideyasında isə distant tədrisdə qiymətləndirmə meyarları, qrup işinin təşkili, tələbə fəallığının dəyərləndirilməsi, eləcə də tələbələrin öz aralarında qiymətləndirmə mexanizminin qurulması yer alıb.
Hakatonun mükafat fonduna uyğun olaraq qaliblər müvafiq olaraq 3000 AZN (I yer), 2000 AZN (II yer) və 1000 AZN (III yer) qazanıblar.
Sonda iştirakçıları təbrik edən rektor Ədalət Muradov bildirib ki, yarışın əsas məqsədlərindən biri də gənclərin diqqətini distant təhsilə cəlb etməklə, bu sahədə yaranan problemlərə onların innovativ, kreativ düşüncələrini yönəltməkdən ibarət olub.
Rektor bildirib ki, hakatonda iştirak edən komandaların UNEC Ekstern Mərkəzi, Elektron universitet modeli ilə tanış olması məqsədilə UNEC-ə virtual tur təşkil olunacaq. Distant təhsilin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı reallıq nəzərə alınmaqla, yeni təkliflər hazırlanacaq.

Завершился хакатон “EduHack”: 18 инновационных презентаций в направлении дистанционного образования
Завершился хакатон “EduHack”, состоявшийся при совместной организационной поддержке UNEC, Инкубационного и Акселерационного центра INNOLAND и Инновационного центра “Next Step”.
Основной целью проводимого впервые в стране хакатона заключалось в поиске инновационных путей решения проблем дистанционного обучения.
В хакатоне приняли участие команды в составе студентов 24 университетов Азербайджана, а также 21 университета 11 зарубежных стран.
В составе членов жюри соревнования были представлены ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов, председатель комитета Милли Меджлиса Тахир Миркишили, директор Экзаменационного центра UNEC Сохраб Исаев, директор отдела организации экзаменов Тахир Бадалов, исполнительный директор Центра инновационных технологий, дополнительного обучения в образовании, учредитель конкурса «Ени фикир» Иса Гасымов, исполнительный директор Инновационного центра “Next Step” Рашад Эйвазов и старший специалист отдела корпоративных отношений Paşa Bank Фидан Тофигли.
Отметив, что в в сфере дистанционного обучения в мире нет богатого опыта, ректор Адалат Мурадов довел до внимания, что Азербайджан присоединился к этому процессу. Он отметил, что UNEC имеет достаточный потенциал в сфере дистанционного обучения и подчеркнул, что в этой сфере еще предстоит проделать большие работы. Он довел до внимания, что молодежь своими идеями может внести важный вклад в эту сферу. Ректор выразил уверенность в том, что в хакатоне, организованном по инициативе UNEC, в связи с организацией , качеством, интерактивностью дистанционного обучения, а также оценкой будут выдвинуты интересные идеи.
Депутат Тахир Миркишили отметил актуальность темы. Он подчеркнул, что на фоне происходящих в мире процессов в сложившейся ситуации важное значение имеет выявление молодежью проблем, связанных с дистанционным обучением и поиска инновационных решений, пожелал успехов командам.
Затем 18 команд выступили с презентациями в направлении решения проблем , возникших в сфере дистанционного обучения. В презентациях, которые вызвали большой интерес, студенты выдвигали предложения с разных точек зрения. После презентаций по решению членов жюри были определены победители первых трех мест.
Первого места был удостоен проект команды “Eduardo” “Fast Learners”. Основная цель идеи, построенной на модели адаптивного образования, включала учебный процесс на основе данных в дистанционном образовании, дифференциальную среду обучения и оптимизацию в оценке знаний. Проект “Academy.az”, удостоенный второго места, был связан с предотвращением непосещения студентами занятий и потери мотивации разными экзаменационными методами, а также с применением системы голосовой идентификации. В удостоенном третьего места идее “Z-solutions” нашли место критерии оценки в дистанционном обучении, организация работы в группе, оценка студенческой активности, а также построения механизма оценки между студентами.
Соответственно премиальному фонду хакатона победители получили 3000 AZN (I место), 2000 AZN (II место) и 1000 AZN (III место).
В конце ректор Адалат Мурадов поздравил участников и отметил, что одна из основных целей соревнования заключается в привлечении внимания молодежи к дистанционному обучению, и таким образом направить их инновационное, творческое мышление на проблемы, возникшие в этой сфере.
Ректор отметил, что с целью ознакомления команд, участвовавших в хакатоне, с Центром UNEC Ekstern, моделью Электронного университета в UNEC будет организован виртуальный тур. Будут разработаны новые предложения по улучшению дистанционного обучения с учетом реальности.