i.f.d. Əliyeva Təhminə Tahir qızı2000-ci ildə Аzərbaycan Dövlət İqtisad İnstitutunun Мaliyyə-kredit fakültəsini fərqlənmə diplomu ilə bitirib.
2002-ci ildən “Pul tədavülu və kredit” (indiki «Maliyyə və maliyyə institutları») kafedrasında müəllim vəzifəsində çalışır.
2013-cü ildə Daxili fiskal siyasət və dövlət maliyyəsi ixtisasına uyğun olaraq müdafiə edərək, Azərbaycan Respublikası Prezidenti Yanında Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru diplomunu alaraq alimlik dərəcəsinə layiq görülüb.
50-dən çox elmi məqalənin (19 məqalə xarici mətbuatda dərc edilib), tədris metodiki vəsaitlərin, fənn proqramlarının müəllifidir. Umimilikdə 8 dərs vəsaiti və dərslikdə müəllif və həmmüəllifdir.
Bank işi, Bank uçotu, Pul, Banklar, Beynəlxalq valyuta kredit münasibətləri və xarici ölkələrin pul kredit sistemi, Qiymətli kağızlar və s. fənlər üzrə mühazirə və məşğələ dərslərini interaktiv qaydada tədris edir.
İşlədiyi müddət ərzində ixtisası üzrə əmək fəaliyyəti ilə məşğul olmuş, bankda iqtisadçı-mühasib, baş mühasib, auditor təşkilatında auditor vəzifələrində çalışmışdır.
2015-2016-cı tədris ilində universitetitdə müəllim heyəti arasında aparılan differensiallığın nəticələrinə görə reytinqdə ilk 100-lükdə yer alıb.
“Azərbaycanda Dövlət büdcəsi gəlirlərinin formalaşmasında potensial vergi mənbələrindən istifadənin beynəlxalq təcrübəsi” adlı monoqrafiyasının (2018) müəllifidir.
2017-ci ildən Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının İqtisadiyyat İnstitutunun Elmlər Doktoru hazırlığı üzrə dissertanturasına qəbul olub.
2018-i ildən Azərbaycan Respublikası Prezidenti Yanında Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən dosent elmi adina layiq görülüb.

She graduated from the “Finance and Credit” Faculty of the Azerbaijan State Economic University with an honors diploma in 2002.
Since 2002, she has served as a faculty member in the Department of “Money Circulation and Credit,” which is currently known as “Finance and Audit.”
In 2013, she earned the degree of Doctor of Philosophy in Economics from the Higher Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan, specializing in domestic fiscal policy and public finance.
She has authored over 60 scientific articles, with 21 of them published in foreign journals, along with teaching materials and curriculum outlines. Additionally, she is the sole or co-author of 8 textbooks.
She conducts interactive lectures and workshops covering various topics such as banking, bank accounting, monetary systems, international credit relations, securities, etc.
Throughout her career, she has engaged in activities relevant to her field, including roles as an economist-accountant in a bank, chief accountant, and auditor in the chamber of auditors operating under the Milli Majlis.
In the academic year 2015-2016, she was recognized among the top 100 faculty members based on her high performance at the university.
She is the author of the monograph “International Experience in Utilizing Potential Tax Sources for State Budget Revenues in Azerbaijan” (2018).
Since 2017, she has been enrolled in the Doctor of Science program at the Institute of Economics of the Azerbaijan National Academy of Sciences.
As of 2018, she has been granted the title of Associate Professor by the Higher Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan.