f.-r.e.d., prof. Kərimov Ədalət Kərim oğlu
1976-ci ildə M.Əzizbəyov adına Azərbaycan Neft və Kimya İnstitutunun (indiki Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyası)  Tətbiqi riyaziyyat fakültəsini bitirib.
1985-ci ildə dissertasiyasını müdafiə edərək fizika-riyaziyyat elmləri namizədi elmi adına layiq görülüb.
1995-1999-cu illərdə SSRİ Elmlər Akademiyasının Kompüter Mərkəzində doktorant kimi çalışıb.
1996-1998-ci illərdə Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin “Diskret riyaziyyat” kafedrasının professoru olub.
1999-cu ildə fizika-riyaziyyat elmləri doktorluq dissertasiyasını müdafiə edib.
2006-2009-cu illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “İqtisadiyyat və informasiya sistemləri və texnologiyaları” kafedra müdiri  vəzifəsində çalışıb.
2010-2017-ci illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “İnformasiya iqtisadiyyatı və texnologiyaları” kafedrasının  professoru olub.

He was bornon July 3, 1954, in Hasili village of Barda district.
In 1976, he graduated from the Faculty of Applied Mathematics of the Azerbaijan Oil and Chemistry Institute named after M. Azizbeyov (now Azerbaijan State Oil Academy).
In 1985, after defending his thesis, he was awarded the scientific title of candidate of physical and mathematical sciences.
From 1995 to 1999, he worked as a Ph.D.  student at the Computer Center of the USSR Academy of Sciences.
From 1996- to 1998, he was a professor at the “Discrete Mathematics” department of Lomonosov Moscow State University.
In 1999, he defended his doctoral thesis in physical and mathematical sciences.
From 2006- to 2009, he worked as the head of the department “Economics and information systems and Technologies” of the Azerbaijan State University of Economics.
From 2010- to 2017, he was a professor at the Department of  “Information Economy and Technologies” of the Azerbaijan State University of Economics.
Currently, he is a professor in the “Digital Technologies and applied informatics” department of UNEC.