1974-cü ildə SSRİ-nin 50 illiyi adına Azərbaycan Xarici Dillər İnstitutunu bitirib.
1979-1981-ci illərdə Elmlər Akademiyasında baş rəssam, 1981-1982-ci illərdə Azərbaycan  Dövlət Universitetində təchizat üzrə agent, 1982-1991-ci illərdə Elmlər Akademiyasının Fizika İnstitutunda dizayner, tərcüməçi, müəllim, həmkarlar ittifaqının sədri vəzifələrində çalışmış, 1991-1993-cü illərdə 158 №-li orta məktəbdə müəllim və Yasamal rayonu üzrə inspektor vəzifələrində işləmişdir.
1993-cü ildə İngiltərənin Notingem Universitetində dərslik buraxmaq üzrə təkmilləşdirmə kursunu bitirib sertifikat almış, 1993-2001-ci illərdə Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabineti nəzdində Xalq Təsərrüfatını İdarəetmə İnstitutunda baş müəllim və kafedra müdiri vəzifəsində çalışmışdır.
Namizədlik dissertasiya işini müdafiə edib. Filologiya üzrə fəlsəfə doktorudur.
2001-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Xarici dillər” kafedrasında baş müəllim vəzifəsində çalışıb.
2009-cu ildən Milli Elmlər Akademiyası Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun dissertantı olub.
24.09.2012-ci il tarixli (protokol № 26-k) qərarı ilə filologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almışdır. 07.10.2016-cı il tarixli tarixli (protokol № 20-k) qərarı ilə dosent elmi adını almışdır.
2 tezisin, 30 məqalənin, 4 metodik vəsaitin və 2 dərs vəsaitinin, 2 proqramın, 1 dərsliyin, 1 vəsaitin tərcüməsinin, 1 monoqrafiyanın müəllifidir.

Bahruz Adil SamadovI, Bahruz Adil Samadov was born in 12.04.1953 in the village Konakhkend of the district Guba.
From 1974 to 1975 I worked as a teacher and as a head of the training unit in Khachmaz.
In 1975, in connection with my marriage from the Davachi district, I continued my job on the appointment until 1977 in the same district.
From 1977 to 1979, I served in the ranks of the Soviet Army.
From 1979 to 1981 I worked as an artist in the Academy of Sciences.
From 1981 to 1982 I worked as an agent for the supply of the Azerbaijan State University.
From 1982 to 1991 I worked as a designer, translator, teacher, chairman of the Trade Union at the Institute of Physics of the Academy of Sciences.
From 1991 to 1993 I worked as a teacher at the secondary school number 158 and as an inspector of the Yasamal district on English.
In 1993 I graduated from the course of improving the publication of textbooks at the University of Nottingham in the United Kingdom and received a certificate.
From 1993 to 2001 I worked as a senior lecturer and a Chair of the Department at the Institute of Management of the National Economy at the Cabinet of Ministers of Azerbaijan Republic.
Since 2001 I have been working as a senior lecturer at the Department of Foreign Languages-2 at the Azerbaijan State Economic University.
In 2011 I defended my thesis on the topic “Taxis in Azerbaijani and English” and was awarded with the title of Doctor of Philosophy on Philology. I am the author (2) of two theses, (3) three teaching aids (30) twelve articles (4) four teaching aids and (1) one monograph.