oktayh.e.d. Əfəndiyev Oktay Firidun oğlu
1965-1968-ci illərdə Sverdlovsk şəhərində Hüquq İnstitutunun aspiranturasında təhsil alıb, Beynəlxalq hüquq üzrə namizədlik dissertasiyasını müdafiə etmişdir.
1968-1971-ci illərdə SSRİ EA-nın Dövlət və Hüquq İnstitutunun Beynəlxalq  hüquq şöbəsində elmi əməkdaş;
1971-1974-cü illərdə P. Lumumba adına Xalqlar Dostluğu Universitetinin «Beynəlxalq hüquq» kafedrasında baş müəllim;
1974-1977-ci illərdə SSRİ-nin Hindistandakı  səfirliyində diplomatik korpusda çalışıb.
1977-1990-cı illərdə Moskva Maliyyə İnstitutunun  «Hüquq» kafedrasında dosent;
1990-1991-ci illərdə Azərbaycan Respublikasının Ali Sovetinin «Hüquq» şöbəsində aparıcı mütəxəssis;
1991-1997-ci illərdə isə  Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin «Hüquq» kafedrasının müdiri vəzifəsində çalışıb.
9 sentyabr 2009-cu ildə Azərbayсan Respublikası Prezidenti Yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının ixtisaslaşmış müdafiə şurasında doktorluq dissertasiyasını müdafiə edib. Hüquq elmləri doktorudur.

д.ю.н. Эфендиев Октай Фируддин оглы
В 1965-1968 годах учился в аспирантуре Юридического института в городе Свердловске и защитил кандидатскую диссертацию по «Международному праву».
В 1968-1971 годах работал в отделе «Международного права» Государственного и юридического института АН СССР на должности научного сотрудника.
В 1971-1974 годах работал на кафедре «Международного права» университета Дружбы народов имени Патриса Лумумбы на должности старшего преподавателя.
В 1974-1977 годах работал в дипломатическом корпусе посольства СССР в Индии.
В 1977-1990 годах работал на кафедре «Право» Московского финансового института на должности доцента.
В 1990-1991 годах работал в отделе «Право» Верховного совета Азербайджанской Республики на должности ведущего специалиста.
В 1991-1997 годах работал на должности заведующего кафедрой «Право» Азербайджанского государственного экономического университета.
9 сентября 2009 года на Специализированном совете по защите Академии государственного управления при Президенте Азербайджанской Республики защитил докторскую диссертацию. Доктор юридических наук.