“Hər kağızı bir yarpağa dəyişək” layihəsinə UNEC-dən dəstək
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təsisçisi olduğu IDEA ictimai birliyinin təşəbbüsü ilə “Hər kağızı bir yarpağa dəyişək” layihəsi çərçivəsində UNEC-də tədbir keçirilib.
UNEC “Yaşıl universitet” şüarı altında layihəyə dəstək göstərib.
UNEC-in professor-müəllim heyəti, tələbələri qarşısında çıxış edən İDEA İB-nin nümayəndəsi Nəzakət İsayeva bildirib ki, layihənin məqsədi kağız israfını azaltmaq və təkrar emalı təşviq etmək yolu ilə ağacların qorunmasına, təbiətin mühafizəsinə və ekoloji balansın saxlanılmasına nail olmaqdır. Aksiya eyni zamanda, ətraf mühitin çirklənməsinin qarşısını almaq və tullantıların düzgün idarə olunmasını təbliğ edir.
Qurumun rəsmisi bu tip layihələrdə xüsusi fəallığına görə UNEC kollektivinə İDEA İB-nin təşəkkürünü çatdırıb.
İqtisadi məsələlər üzrə prorektor Mikayıl Zeynalov universitetdə ekoloji layihələrə xüsusi önəm verildiyini, əməkdaşlar arasında bu mövzuda təbliğat işlərinə xüsusi diqqət yetirildiyini bildirib. UNEC kollektivinin Badamdar qəsəbəsində yerləşən 2 hektar boş sahədə 1500-dən artıq ağac əkdiyini və Ulu öndərin anadan olmasının 94-cü ildönümü münasibətilə həmin ərazidə iməclik işlərinin aparıldığını diqqətə çatdırıb. UNEC-in “Elektron universitet” modelinin tərkib hissəsi olan “Elektron sənəd dövriyyəsi”nə keçidlə bağlı universitetdə kağızdan istifadənin minimuma endirildiyini vurğulayıb.
Sonra “Hər kağızı bir yarpağa dəyişək” layihəsində aktiv iştrakına görə UNEC-in kollektivinə “Təşəkkürnamə” təqdim edilib.
Sonda UNEC kollektivi 10 tondan çox kağız tullantısını təkrar emal məqsədilə “Azərsun holdinq”in Kağız və Karton İstehsalat kombinatına üçün təhvil verib.

Поддержка UNEC проекта «Поменяем каждый лист бумаги на лист дерева»
В рамках проекта «Поменяем каждый лист бумаги на лист дерева» по инициативе общественного объединения IDEA, учредителем которого является вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева, в UNEC состоялось мероприятие.
UNEC под девизом «Зеленый университет» оказал поддержку проекту.
Представитель ОО İDEA Назакат Исаева, выступившая перед профессорско-преподавательским составом и студентами UNEC, отметила, что целью проекта является путем сокращения бумаги и поощрения воспроизводства добиться защиты деревьев, природы и сохранения экологического баланса. Акция в то же время пропагандирует предотвращение загрязнения окружающей среды и правильного использования отходов.
Представитель структуры выразила благодарность ОО İDEA коллективу UNEC за особую активность, проявленную в таких проектах.
Проректор по экономическим вопросам Микаил Зейналов отметил, что в университете уделяется особое внимание проектам экологии, пропаганде среди сотрудников на эту тему. Он обратил внимание на то, что на пустом участке в 2 га Бадамдарского поселка коллектив UNEC посадил свыше 1500 деревьев, и в связи 94-й годовщиной со дня рождения Великого вождя провел субботник на этой территории. В связи с переходом к «Электронному документообороту», который является составной частью модели «Электронного университета» UNEC, подчеркнул о сведении до минимума использования бумаги в университете.
Затем коллективу UNEC за активное участие в проекте «Поменяем каждый лист бумаги на лист дерева» была представлена «Благодарность».
В конце коллектив UNEC свыше 10 тонн макулатуры с целью воспроизводства сдал для перевозки специальным транспортным средством.