biz_niyazi1i.e.n., dos. Həsənov Niyazi Əlikram oğlu
1983-cü ildə Azərbaycan Dövlət Xalq Təsərrüfat İnstitunu (indiki Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti – UNEC) bitirmişdir.
1984-cü ildə Azərbaycan SSRİ Dövlət Plan Komitəsi yanında Elmi-Tədqiqat İqtisad İnstitutunda kiçik və baş elmi işçi vəzifələrində işləmişdir.
1991-ci ildə Azərbaycan SSRİ Elmlər Akademiyası yanında Elmi-Tədqiqat İqtisad İnstitutunda namizədlik disertasiyasını müdafiə etmiş və iqtisadiyyat elmləri namizədi adını almışdır.
1990-ci ildən Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetində Menecment kafedrasında müəllim işləmişdir.
Hazırda İqtisad Universitetinin Biznesin idarə edilməsi kafedrasında dosent vəzifəsində çalışır.
2007-ci ildən “İnvestisiya strategiyalarının formalaşması və modernləşməsinin inkişafı problemləri” mövzusunda doktorluq disertasiyasını, Azərbaycan Respublikası Prezidenti Yanında Ali Attestasiya komitəsinə təqdim etmiş, müdafiə üçün Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetindəki dissertasiya şürasına müdafiə üçün göndərilmişdir.
2002-ci ildən Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin üzvü,
2004-cü ildən Azərbaycan İqtisadçılar Birliyinin üzvüdür.
2008-ci ildə Azərbaycan Kütləvi İnformasiya Vasitələri İşçiləri Həmkarlar İttifaqı Rəyasət Heyətinin qərarı ilə “QIZIL QƏLƏM” Media Mükafatı Laureatı Diplomuna layiq görülmüşdür.
2009-cu ildən isə sahibkarlıq və elm jurnalının baş redaktorudur. İndiyə qədər Dünya bankının, İslam İnkişaf bankının bir çox layihələrində ekspert və mütəxəssis kimi iştirak etmişdir.
80-dan yuxarı elmi metodiki əsərin, 4 dərs vəsaitinin, 1 monoqrafiyanın, 2 şerin müəllifidir.
Əsas elmi əsərləri: “Sahibkarlıq Fəaliyyətinin İdarə edilməsi” – (Dərs vəsaiti), “Menecer nəzarəti və Kordinasiya” – (Dərs vəsaiti), “Biznesin əsasları” – (Dərs vəsaiti), “Biznesin təşkili və idarə edilməsi”-(Dərs vəsaiti),”Beynəlxalq biznes”-(Dərs vəsaiti),“İnvestisiya Strategiyasının Formalaşması və Modernləşdirilməsinin İnkişafı Problemləri” – (Monoqrafiya).

К.э.н., доц. Гасанов Ниязи Аликрам оглы
В 1984 году работал младшим и старшим научным сотрудником в Научно-исследовательском экономическом институте при Государственном плановом комитете Азербайджанской ССР.
В 1991 году в Научно-исследовательском экономическом институте при Академии наук Азербайджанской ССР защитил кандидатскую диссертацию и получил ученую степень кандидата экономических наук.
С 1990 года работал преподавателем на кафедре Менеджмента Азербайджанского государственного экономического университета.
В настоящее время работает доцентом кафедры «Управление бизнеса» UNEC.
С 2007 года Высшей аттестационной комиссией при Президенте Азербайджанской Республики была утверждена тема докторской диссертации «Проблемы развития формирования и модернизации инвестиционных стратегий, и для защиты отправлена в диссертационный совет Азербайджанского государственного экономического университета.
С 2002 года является членом Союза писателей Азербайджана, с  2004 года членом Союза экономистов Азербайджана.
До 2025 года он работает доцентом кафедры управления бизнесом UNEC.
С 25.02.2025 переведен на должность профессора указанной кафедры.
В 2008 году по решению Президиума работников профсоюза средств массовой информации Азербайджана был награжден дипломом  лауреата премии медиа «Золотое перо».
С 2009 года является главным редактором журнала предпринимательства и науки. По сегодняшний день участвовал в качестве эксперта и специалиста во многих проектах Мирового банка, Исламского банка развития.
Является автором более 80 научно-методических трудов,  4 учебных пособий, 1 монографии, 2 стихотворений.
Основные научные труды:  «Управление предпринимательской деятельностью» – (Учебное пособие), «Контроль менеджера и координация» — (Учебное пособие), «Основы бизнеса» — (Учебное пособие), «Организация и управление бизнесом» — (Учебное пособие), «Международный бизнес» — (Учебное пособие), «Проблемы развития формирования и модернизации инвестиционной стратегии» — (Монография).