Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva UNEC-də distant dərsləri izləyib
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) olub.
Heydər Əliyev Fondu tərəfindən təşkil olunan distant Çin dili kursları ilə tanışlıq məqsədilə UNEC-də olan Leyla Əliyeva UNEC Eksterndə onlayn dərsləri izləyib. Onlayn olaraq keçirilən dərsdə Pekin Xarici Dillər Universitetinin Azərbaycan dili kafedrasında təhsil alan çinli tələbələrlə birbaşa bağlantı yaradılıb. UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov Fondun vitse-prezidentinə distant təhsil mərkəzi barədə ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, UNEC Eksterndə 6 tədris studiyası, 12 inzibati və bir müzakirə otağı mövcuddur. Mərkəz bir studiyadan eyni anda 1000 tələbəyə, gün ərzində isə 20.000 tələbəyə peşəkar müəllimlər tərəfindən distant təhsil vermək imkanına malikdir. Mərkəzin fəaliyyətini tam tənzimləmək üçün isə 14 nəfərlik inzibati heyət xidmət göstərəcək. Leyla Əliyeva elektron kürsü, xüsusi sensor lövhə, monitor, HD kamera və səs avadanlıqları quraşdırılan, distant tədrisin aparıldığı studiyalarla tanış olub. Vitse-prezidentə tələbələrin qeydiyyatı, davamiyyəti və qiymətləndirilməsinin elektron aparıldığını bildirilib. Qeyd olunub ki, elektron proqram təminatında tələbələrin tam rahatlığı nəzərə alınıb, onlar istənilən məkandan internet vasitəsilə dərsləri dinləyə bilərlər. Distant təhsilə həm ölkə ərazisindən, həm də xaricdən tələbələrin qoşulması mümkündür. UNEC Eksterndə dünya səviyyəli professorların tədris prosesinə cəlb olunması üçün də bütün imkanlar yaradılıb. Leyla Əliyeva UNEC Eksternin distant təhsil vermək imkanlarını yüksək qiymətləndirib.
Səfər çərçivəsində Leyla Əliyeva UNEC-in 24/7 kitabxanası ilə də tanış olub. Müasir proqram təminatı ilə təchiz edilmiş kitabxananın ölkəmizdə 7 gün, 24 saat fəaliyyət göstərən ilk universitet kitabxanası olduğu bildirilib. Burada məşhur kitabxanaların elektron resurslarına daxil olmaq, həmçinin Milli Kitabxananın 60 min kitab, 140 min qəzet və jurnal, 15 min dissertasiyadan ibarət elektron bazasından da istifadə etmək imkanının yaradıldığı qeyd edilib.

Вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева посетила дистанционные занятия в UNEC
Вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева посетила Азербайджанский государственный экономический университет UNEC
Лейла Алиева, посетив UNEC с целью ознакомления с дистанционными курсами обучения китайскому языку, организованных Фондом Гейдара Алиева, побывала в UNEC Ekstern на занятиях онлайн. На занятиях онлайн была установлена прямая связь с китайскими студентами, обучающимися на кафедре Азербайджанского языка Пекинского университета иностранных языков. Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов дал подробную информацию вице-президенту Фонда о центре дистанционного обучения. Он отметил, что в  UNEC Ekster имеется 6 учебных студий, 12 административных комнат и 1 комната для проведения обсуждений. Центр имеет возможность в одно и то же время давать профессиональными преподавателями дистанционное обучение 1000 студентам, а в течение дня 20.000 студентам Для полного регулирования деятельности центра будет работать административный состав из 14 человек. Лейла Алиева ознакомилась с элетронной трибуной, специальной сенсорной доской, монитором, камерой HD и установленным звуковым оборудованием, студиями, в которых ведется онлайн обучение. Вице-президенту была дана информация об электронной форме ведения заметок о посещении, успеваемости и оценке студентов. Было отмечено, что в обеспечении электронной программой был предусмотрен  полный комфорт студентов, они могут с помощью интернета слушать занятия с любого места. Дистанционное обучение могут получить студенты с любой точки страны, а также из-за рубежа.  В UNEC Ekstern созданы все условия для привлечения в процесс обучения профессоров мирового уровня. Лейла Алиева высоко оценила возможности дистанционного обучения UNEC Ekstern.
В рамках визита Лейла Алиева ознакомилась с библиотекой 24/7 UNEC. Было отмечено, что библиотека, оснащенная современной программой и оказывающая деятельность в течение 7 дней и 24 часов, является первой университетской библиотекой. Было также отмечено, что отсюда можно войти в электронные ресурсы известных библиотек, а также имеется возможность использования электронной базы Национальной библиотеки, состоящей из  60 тысяч книг, 140 тысяч газет и журналов, 15 тысяч диссертаций.