Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva UNEC-də distant dərsləri izləyib
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) olub.
Heydər Əliyev Fondu tərəfindən təşkil olunan distant Çin dili kursları ilə tanışlıq məqsədilə UNEC-də olan Leyla Əliyeva UNEC Eksterndə onlayn dərsləri izləyib. Onlayn olaraq keçirilən dərsdə Pekin Xarici Dillər Universitetinin Azərbaycan dili kafedrasında təhsil alan çinli tələbələrlə birbaşa bağlantı yaradılıb. UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov Fondun vitse-prezidentinə distant təhsil mərkəzi barədə ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, UNEC Eksterndə 6 tədris studiyası, 12 inzibati və bir müzakirə otağı mövcuddur. Mərkəz bir studiyadan eyni anda 1000 tələbəyə, gün ərzində isə 20.000 tələbəyə peşəkar müəllimlər tərəfindən distant təhsil vermək imkanına malikdir. Mərkəzin fəaliyyətini tam tənzimləmək üçün isə 14 nəfərlik inzibati heyət xidmət göstərəcək. Leyla Əliyeva elektron kürsü, xüsusi sensor lövhə, monitor, HD kamera və səs avadanlıqları quraşdırılan, distant tədrisin aparıldığı studiyalarla tanış olub. Vitse-prezidentə tələbələrin qeydiyyatı, davamiyyəti və qiymətləndirilməsinin elektron aparıldığını bildirilib. Qeyd olunub ki, elektron proqram təminatında tələbələrin tam rahatlığı nəzərə alınıb, onlar istənilən məkandan internet vasitəsilə dərsləri dinləyə bilərlər. Distant təhsilə həm ölkə ərazisindən, həm də xaricdən tələbələrin qoşulması mümkündür. UNEC Eksterndə dünya səviyyəli professorların tədris prosesinə cəlb olunması üçün də bütün imkanlar yaradılıb. Leyla Əliyeva UNEC Eksternin distant təhsil vermək imkanlarını yüksək qiymətləndirib.
Səfər çərçivəsində Leyla Əliyeva UNEC-in 24/7 kitabxanası ilə də tanış olub. Müasir proqram təminatı ilə təchiz edilmiş kitabxananın ölkəmizdə 7 gün, 24 saat fəaliyyət göstərən ilk universitet kitabxanası olduğu bildirilib. Burada məşhur kitabxanaların elektron resurslarına daxil olmaq, həmçinin Milli Kitabxananın 60 min kitab, 140 min qəzet və jurnal, 15 min dissertasiyadan ibarət elektron bazasından da istifadə etmək imkanının yaradıldığı qeyd edilib.

Vice-President of Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva watched distance lessons at UNEC
Leyla Aliyeva, who has been at UNEC in order to get acquainted with distance Chinese courses organized by Heydar Aliyev Foundation  has  watched  online lessons at UNEC Extern. In an online lesson a live broadcast   has been established with Chinese students studying at the department of the Azerbaijani Language of Beijing University of Foreign Languages. Rector of UNEC, Professor Adalat Muradov gave detailed   information to the Vice President of the Foundation about the distance education center. He stated   there were 6 teaching studios, 12 administrative and one discussion room at UNEC Extern.  The center has the ability to provide distance learning from one studio to 1,000 students simultaneously  and 20,000 students daily by professional teachers. The 14-member administrative staff will be responsible for fully coordinating the activities of the center. Leyla Aliyeva became acquainted with the studios where distance learning is being held, equipped with electronic chair, special sensor board, monitor, HD camera and sound equipment.  The Vice President was informed that the registration, attendance and assessment  of students were made electronically. It was noted that full convenience of students had been taken into account in the electronic software, they could listen to lessons online from any location. Distance education is available for students from both the country and abroad. At UNEC Extern all the opportunities have been made for the involvement of world class professors to the teaching process. Leyla Aliyeva highly appreciated UNEC Extern’s opportunities for distance   education.
During the visit, Leyla Aliyeva also visited UNEC library 24/7. It was reported that the library, equipped with modern software, was the first university library in the country, which operated 7 days and 24 hours. It was noted that access to electronic resources of popular libraries, as well as access to the National Library’s electronic database of 60,000 books, 140,000 newspapers and magazines, and 15,000 dissertations had been made here.