İqtisadi Araşdırmalar Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru i.e.d., prof. Həsənli Yadulla Həmdulla oğluTəhsili və elmi dərəcə və elmi adlari
1981-ci ildə Azərbaycan Dövlət Unversitetinin (indiki Bakı Dövlət Universiteti) Tətbiqi-riyaziyyat fakültəsini bitirib.
1983-1987-ci illərdə Azərbaycan Ellər Akademiyasının Kibernetika İnstitutunda aspiranturada oxuyub.
1989-cu ildə „Kənd təsərrüfatı müəsssisələrinin fəaliyyətinin modelləşdirilməsi” mövzusunda namizədlik dissertasiyasını müdafiə edərək iqtisad elmləri namizədi elmi dərəcəsini alıb.
2007-ci ildə “Azərbaycanın sosial-iqtisadi inkişafının modelləşirilməsi problemləri” mövzusunda doktorluq dissertasiyası müdafiə edərək iqtisad elmləri doktoru alimlik dərəcəsi alıb.
Tədqiqat sahələri: Sosial-iqtisadi modelləşdirmə, makroiqtisadi siyasət, makroiqtisadiyyatın proqnozlaşdırılması, neft və qaz qiymətlərinin proqnozlaşdırılması
Əmək fəaliyyəti
1981-ci ildən Azərbaycan EA-nin Kibernetika İnstitutunda mühəndis, kişik elmi işçi, elmi işçi, böyük elmi işçi, baş elmi işçi, sektor müdürü vəzifəsində işləyib.
1994-2005-ci illərdə Ali Diplomatiya Kolleci (indiki Avrasiya Unversitetində) dosent və kafedra müdüri vəzifələrində işləyib.
1998-1999-cu illərdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Politologiya və İdarəetmə İnstitunda (indiki Dövlət İdarəçiliyi Akademiyası) 0.5 ştat dosent vəzifəsində işləyib.
2002-2005-ci illərdə Azərbaycan Milli Bankında elmi məsləhətçi;
1994-cü ildən Baki Dövlət Unversitetinin Optimallaşdırma və idarəetmə kafedrasında dosent, professor vəzifələrində işləyib.
2000-ci ildə Dünya Bankının, 2001-ci ildə Asiya İnkişaf Bankının yerli eksperti olub.
2002-2005-ci illərdə Azərbaycan Respublikası Мərkəzi Bankının Monetar siyasət departamentinin elmi məsləhətçisi olub.
UNEC-in “İqtisadiyyat və idarəetmə” kafedrasının professorudur.
20-ə qədər beynəlxalq seminar, simpozium və konfranslarda iştirak edib.
172-ə qədər elmi əsərin müəllfidir, onlardan 32-i xaricdə çapdan çıxıb.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 24 sentyabr 2020-ci il Sərəncamına əsasən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin 90 illiyi münasibətilə və Azərbaycanda təhsilin inkişafındakı xidmətlərinə görə “Əməkdar elm xadimi” fəxri adına layiq görülmüşdür.
UNEC alimləri müzakirə edir: “Ali təhsilin keyfiyyət indikatorlarının qarşılıqlı asılılıqlarının qiymətləndirilməsi” (18.04.2018)
UNEC professoru haqqında film-oçerk: “Ziyalı” (09.03.2018)
Qeyri-neft sektorunun inkişafı dünya bazarına çıxış imkanlarını genişləndirib (25.01.2017)
UNEC professoru beynəlxalq konfransda (25.12.2017)
Elm müsabiqəsinin qalibi: “Elm və təhsilin inkişafı iqtisadiyyatda mühüm rola malikdir” (14.11.2017)
“II Beynəlxalq İqtisadi və İnzibati Perspektivlər: Dayanıqlı Qlobal Rəqabət” (11.10.2017)
UNEC professoru “Astana İqtisadi Foromu”nda (22.06.2017)
UNEC-də “Elmmetriya üzrə vəsait: Elm və texnologiyaların inkişaf indikatorları” kitabının təqdimatı olub (13.06.2017)
UNEC əməkdaşları nüfuzlu beynəlxalq konfransda iştirak etmişlər (12-14 oktyabr 2016)
UNEC ilə BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı arasında əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edilib (12.10.2016)

Director of the Scientific-Research Institute of Economic Studies Dr. of Econ., Prof. Hasanov Yadulla Hamdulla
Director of the Scientific-Research Institute of Economic Studies Dr. of Econ., Prof. Hasanov Yadulla HamdullaWas born on March 7 1959 in Saatli region of the Republic of Azerbaijan.
Within 1965-1976 he studied at the secondary school. He became the participant and the winner of Republic Olympiads on Mathematics in different years.
Qualification
He graduated from the School of Applied- mathematics of Azerbaijan State University (present BSU) in 1981.
In the years of 1983-1987 he was the post graduate student of the Institute of Cybernetics of Azerbaijan Academy Sciences.
In 1989 he defended the Candidate’s paper on “Modeling of the Activities of Agricultural Enterprises” and became the Candidate of Economy.
In 2007 he defended the Doctoral thesis on “Problems of Modeling of Socio- economic Development of Azerbaijan” and became Doctor of Economy.
Experience
In 1981 served as an engineer, junior scientist, scientist, senior scientist, Head of the Sector of Azerbaijan AS Institute of Cybernetics.
In the years of 1994-2005 served as the Assistant Professor and Head of the Department in Higher Diplomacy College (current University of Eurasia).
In 1998-1999 worked as 0.5 Associate Professor at the Institute of Political Science and Administration under the President of the Republic of Azerbaijan (present State Academy of Administration).
In 2002-2005 he was a scientific advisor of the National Bank of Azerbaijan.
In 1994 served as an Assistant Professor and a Professor of the Department of Optimization and Administration of Baku State University.
He became a local expert of the World Bank in 2000 and Asian Development Bank in 2001.
In the years of 2002-2005 he served as a scientific advisor of the Monetary Policy Department of Azerbaijan Republic Central Bank.
He attended about 20 international seminars, symposiums and conferences.
He is the author of about 143 scientific works, 32 of which published abroad.
According to the Order of the President of the Republic of Azerbaijan dated September 24, 2020, he was awarded the honorary title of “Honored Scientist” on the occasion of the 90th anniversary of Azerbaijan State University of Economics and for his services to the development of education in Azerbaijan.
Presentation of a book “Resource on Scientometrics: Development Indicators of Science and Technologies” has taken place at UNEC (13.06.2017)
The Cooperation between UNEC and the UN Food and Agricultural Organization has been discussed (12.10.2016)