İqtisadi Araşdırmalar Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru i.e.d., prof. Həsənli Yadulla Həmdulla oğluTəhsili və elmi dərəcə və elmi adlari
1981-ci ildə Azərbaycan Dövlət Unversitetinin (indiki Bakı Dövlət Universiteti) Tətbiqi-riyaziyyat fakültəsini bitirib.
1983-1987-ci illərdə Azərbaycan Ellər Akademiyasının Kibernetika İnstitutunda aspiranturada oxuyub.
1989-cu ildə „Kənd təsərrüfatı müəsssisələrinin fəaliyyətinin modelləşdirilməsi” mövzusunda namizədlik dissertasiyasını müdafiə edərək iqtisad elmləri namizədi elmi dərəcəsini alıb.
2007-ci ildə “Azərbaycanın sosial-iqtisadi inkişafının modelləşirilməsi problemləri” mövzusunda doktorluq dissertasiyası müdafiə edərək iqtisad elmləri doktoru alimlik dərəcəsi alıb.
Tədqiqat sahələri: Sosial-iqtisadi modelləşdirmə, makroiqtisadi siyasət, makroiqtisadiyyatın proqnozlaşdırılması, neft və qaz qiymətlərinin proqnozlaşdırılması
Əmək fəaliyyəti
1981-ci ildən Azərbaycan EA-nin Kibernetika İnstitutunda mühəndis, kişik elmi işçi, elmi işçi, böyük elmi işçi, baş elmi işçi, sektor müdürü vəzifəsində işləyib.
1994-2005-ci illərdə Ali Diplomatiya Kolleci (indiki Avrasiya Unversitetində) dosent və kafedra müdüri vəzifələrində işləyib.
1998-1999-cu illərdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Politologiya və İdarəetmə İnstitunda (indiki Dövlət İdarəçiliyi Akademiyası) 0.5 ştat dosent vəzifəsində işləyib.
2002-2005-ci illərdə Azərbaycan Milli Bankında elmi məsləhətçi;
1994-cü ildən Baki Dövlət Unversitetinin Optimallaşdırma və idarəetmə kafedrasında dosent, professor vəzifələrində işləyib.
2000-ci ildə Dünya Bankının, 2001-ci ildə Asiya İnkişaf Bankının yerli eksperti olub.
2002-2005-ci illərdə Azərbaycan Respublikası Мərkəzi Bankının Monetar siyasət departamentinin elmi məsləhətçisi olub.
UNEC-in “İqtisadiyyat və idarəetmə” kafedrasının professorudur.
20-ə qədər beynəlxalq seminar, simpozium və konfranslarda iştirak edib.
172-ə qədər elmi əsərin müəllfidir, onlardan 32-i xaricdə çapdan çıxıb.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 24 sentyabr 2020-ci il Sərəncamına əsasən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin 90 illiyi münasibətilə və Azərbaycanda təhsilin inkişafındakı xidmətlərinə görə “Əməkdar elm xadimi” fəxri adına layiq görülmüşdür.
UNEC alimləri müzakirə edir: “Ali təhsilin keyfiyyət indikatorlarının qarşılıqlı asılılıqlarının qiymətləndirilməsi” (18.04.2018)
UNEC professoru haqqında film-oçerk: “Ziyalı” (09.03.2018)
Qeyri-neft sektorunun inkişafı dünya bazarına çıxış imkanlarını genişləndirib (25.01.2017)
UNEC professoru beynəlxalq konfransda (25.12.2017)
Elm müsabiqəsinin qalibi: “Elm və təhsilin inkişafı iqtisadiyyatda mühüm rola malikdir” (14.11.2017)
“II Beynəlxalq İqtisadi və İnzibati Perspektivlər: Dayanıqlı Qlobal Rəqabət” (11.10.2017)
UNEC professoru “Astana İqtisadi Foromu”nda (22.06.2017)
UNEC-də “Elmmetriya üzrə vəsait: Elm və texnologiyaların inkişaf indikatorları” kitabının təqdimatı olub (13.06.2017)
UNEC əməkdaşları nüfuzlu beynəlxalq konfransda iştirak etmişlər (12-14 oktyabr 2016)
UNEC ilə BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı arasında əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edilib (12.10.2016)

yadulla_8400Директор Научно-исследовательского института экономических изысканий д.э.н., проф. Гасанли Ядулла Гамдулла оглы
Родился 7 марта 1959 года в Саатлинском районе Азербайджанской Республики.В 1965-1976 годах учился в средней школе.В разные годы был участником и призером Республиканской олимпиады по математике.
Образование, ученая степень и ученое звание
В 1981 году окончил факультет Прикладной математики Азербайджанского государственного университета (ныне БГУ).
В 1983-1987 годах учился в аспирантуре Института кибернетики Академии наук Азербайджана.
В 1989 году, защитив кандидатскую диссертацию на тему «Моделирование деятельности предприятий сельского хозяйства», получил ученую степень кандидата экономических наук.
В 2007 году, защитив докторскую диссертацию на тему «Проблемы моделирования социально-экономического развития Азербайджана», получил ученую степень доктора экономических наук.
20160525_160740 20160526_15400610.06.16-310.06.16-420160929_112516sardar_123102
Трудовая деятельность
С 1981 года работал в Институте кибернетики АН Азербайджана на должности инженера, младшего научного сотрудника, научного сотрудника, старшего научного сотрудника, главного научного сотрудника, директора сектора.
В 1994-2005 годах работал  в Высшем дипломатическом колледже (ныне Университет Евразии) на должности доцента и заведующего кафедрой.
В 1998-1999 годах работал в Институте политологии и управления при Президенте Азербайджанской Республики (ныне Академия государственного управления) на 0,5 шт.ед. должности доцента.
В 2002-2005 годах работал в Азербайджанском национальном банке на должности научного консультанта.
С 1994 года работал на кафедре Оптимизации и управления Бакинского государственного университета на должности доцента, профессора.
В 2000 году работал местным экспертом в Мировом банке, в 2001 году в Банке развития Азии.
В 2002-2005 годах работал в Департаменте монетарной политики Центрального банка Азербайджанской Республики на должности научного консультанта.
Участвовал на 20 международных семинарах, симпозиумах и конференциях.
Автор около 143 научных трудов, из них 32 опубликованы за рубежом.
Согласно распоряжению Президента Азербайджанской Республики от  24 сентября  2020 года по случаю 90-летия Азербайджанского государственного экономического университета и за заслуги в  развитии образования в Азербайджане удостоен почетного звания «Заслуженный деятель науки».
IMG-20170618-WA000120170617_131222unec (3)DSC_9125DSC_9135
Обсуждения ученых UNEC: «Оценка взаимозависимости индикаторов качества высшего образования» (18.04.2018)
Фильм-очерк о профессоре UNEC: «Интеллигент»
(09.03.2018)
«Месячник науки» в UNEC – возрос интерес к научному исследованию
(10.11.2017)
В UNEC состоялась презентация книги «Пособие по наукометрии: Индикаторы развития науки и технологий» (13.06.2017)