4i.e.n., b/m. Həsənova Afət Məmmədəli qızı
22 sentyabr 1973-cü ildə Gürcüstan Respublikasının Bolnisi rayonunun Faxralı kəndində anadan olmuşdur.
1995-ci ildə Azərbaycan Dövlət İqtisad İnstitutunu bitirmişdir.
1996-cı ildən həmin institutun “İqtisadi kibernertika” kafedrasında laborant, baş laborant, müəllim, baş müəllim vəzifələrində işləmişdir.
1996-1999-cu illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad İnstitutunun “İqtisadiyyatın riyazi  və instrumental üsulları” ixtisası üzrə dissertant olmuşdur.
2007-ci ildə Bakı Dövlət Universitetində namizədlik dissertasiyasını müdafiə edərək iqtisad elmləri namizədi alimlik dərəcəsi almışdır.
6-dan artıq elmi-metodiki əsərin və 1 monoqrafiyanın müəllifidir.
Müxtəlif illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “İqtisadi kibernetika”, “Ekonometrika” kafedralarında çalışıb.

She was born on September 22, 1973 in Fakhrali village of Bolnisi region of the Republic of Georgia.
In 1995 she graduated from the Azerbaijan State Economic Institute.
Since 1996, she has worked as a laboratory assistant, senior laboratory assistant, teacher, senior lecturer at the “Economic Cybernetics” department of the same institute.
In 1996-1999 she was a candidate for a degree of the Azerbaijan State Institute of Economics majoring in “Mathematical and instrumental methods of economics”.
In 2007 she defended her thesis at Baku State University and received the degree of Candidate of Economic Sciences.
She is the author of more than 6 scientific-methodical works and 1 monograph.
In different years she has worked at the departments of “Economic Cybernetics” and “Econometrics” of the Azerbaijan State University of Economics.