i.e.n., dos. İsmayılzadə Əli-Ağa Atxan oğlu1979-cu ildə D.Bünyadzadə adına Azərbaycan Xalq Təssərüfatı İnstitutunun “Xalq təssərufatının planlaşdırması” fakültəsini əməyin iqtisadiyyatı ixtisası üzrə fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir.
1979-1982- ci illər ərzində Rusiya Federasiyasının “Tatneft”və “KAMAZ” istehsal birliyində mühəndis vəzifələrində işləmiş və Sovet ordusunda hərbi xidmətdə olmuşdur.
1982-ci ilin oktyabr – 1983-ci ilin avqust aylarında Bakı şəhərində yerləşən “Bakıkondisioner” istehsalat birliyində sex ustası vəzifəsində çalışmışdır.
1983-ci ilin sentyabr ayında D.Bünyadzadə adına Azərbaycan Xalq Təssərüfatı İnstitunun (indiki UNEC) aspiranturasının əyani şöbəsinə daxil olmuş və 1986-ci ilin iyul ayında bitirmişdir.
27 noyabr 1987-ci ildə “Fərdi əmək məhsuldarlığının qiymətləndirilməsinin və ölçülməsinin dəyər göstəricilərinin təkmilləşdirilməsi” (Azərbayçan SSR-nin elektrotexnika sənayesini və neft maşınqayırma müəssisələrinin materialları əsasında) mövzusunda namizədlik dissertasiyasını müdafiə edərək iqtisadi elmlər namizədi elmi dərəcəsini almışdır.
1986-1990-ci illərdə SSRİ–nin Dövlət Əmək Komitəsinin Əmək Elmi-Tədqiqat İnstitunun Azərbaycan filialında “Əməyin səmərəliliyi” şöbəsində baş və aparıcı elmi işçi vəzifələrində çalışmışdır.
1991-ci ilin sentyabrından 1998-ci ilin avqust ayına qədər Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Əməyin iqtisadiyyatı və təşkili” kafedrasında baş müəllim vəzifəsində çalışmışdır.
1996-1998-ci illərdə Amsterdam Universitetin MBA proqramını bitirmiş və Biznes inzibatçılığı üzrə sertifikat almışdır.
1999-cu ilin noyabr ayından – 2005-ci ilin may ayınadək İqtisad Universitetinin “Əməyin iqtisadiyyatı və təşkili” kafedrasında baş müəllim vəzifəsində çalışmışdır.
2005-ci ilin iyun ayında bu universitetin Təcrübə və işədüzəltmə şöbəsinin müdiri vəzifəsinə təyin edilmişdir. 2006-ci ilin oktyabrında “Təcrübə və işədüzəltmə” şöbəsinin müdiri vəzifəsindən azad edilməklə həmin kafedranın tam ştat dosenti vəzifəsinə keçirilmişdir.
2009-cu ilin dekabr ayında müsabiqədən keçdiyinə görə İqtisad Universitetinin nəzdində İqtisadi Araşdırmalar Elmi-Tətdqiqat İnstitunun Sosial inkişaf problemləri şöbəsinin 0,5 ştat əvəzçiliklə elmi işçisi vəzifəsinə təyin edilmişdir.
01.03.2011-ci ildə müsabiqədən keçərək “Əməyin iqtisadiyyatı və təşkili” kafedrasının dosenti vəzifəsinə təyin edilmişdir.

К.э.н., доц. Исмаилзаде Алиага Атхан оглы
В 1979 году окончил факультет «Планирование народного хозяйства» по специальности экономика труда Азербайджанского института народного хозяйства им.Д.Буниатзаде.
В  течение 1979-1982 годов работал в производственном объединении «Татнефть» и «КАМАЗ» Российской Федерации на должности инженера и служил в рядах Советской Армии.
В октябре 1982 года –в августе 1983 года работал в производственном объединении «Бакикондисионер» в городе Баку на должности мастера цеха.
В сентябре 1983 года поступил на очное отделение аспирантуры Азербайджанского института народного хозяйства им.Д.Буниатзаде, которую окончил в июле 1986 года.
27 ноября 1987 года, защитив диссертационную работу на тему «Совершенствование показателей стоимости оценки и измерения индивидуальной производительности труда» (на основе материалов предприятий электротехнической промышленности и машиностроения), получил ученую степень кандидата экономических наук.
В 1986-1990 годы работал в отделе «Эффективность труда» в азербайджанском филиале Научноисследовательского института труда Государственного комитета СССР на должности старшего и ведущего научного сотрудника.
С сентября 1991 года по август  1998 года работал на кафедре «Экономика и организация труда» Азербайджанского государственного экономического университета на должности старшего преподавателя.
В 1996-1998 годы завершил программу МБА в Амстердамском университете и получил сертификат по Администрации бизнеса.
С ноября 1999 года по май  2005 года работал на кафедре «Экономика и организация труда» Экономического университета на должности старшего преподавателя.
В июле 2005 года был назначен заведующим отделом «Практики и трудоустройства» указанного университета. В октябре 2006 года был освобожден от должности заведующего отделом «Практики и трудоустройства» и переведен в указанную кафедру на полный штат доцента.
В декабре 2009 года ввиду того, что прошел конкурс  был назначен научным сотрудником по совместительству на 0,5 штатных единиц в отдел Проблем социального развития Научно-исследовательского института экономических изысканий при Экономическом университете.
В 01.03.2011 году прошел по конкурсу и был назначен на должность доцента кафедры «Экономика и организация труда».