i.e.n., dos. Quliyev Eldar Nadir26 noyabr 1948-ci ildə Gürcüstan Respublikası, Marneuli rayonu, Candar kəndində müəllim ailəsində anadan olub.
Gürcüstan Respublikası, Marneuli şəhərinin 1 saylı rus məktəbini bitirmişdir.
1967-ci ildə D.Bünyadzadə adına Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutuna (indiki Azərbaycan Dövlət iqtisad Universiteti) qəbul olmuş və 1971-ci ildə fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir.
Aspiranturanı bitirdikdən sonra 1989-cu ildə N.A.Voznosenski adına Leninqrad Maliyyə-İqtisad İnstitutunda 080006 şrifli ixtisas üzrə namizədlik dissertasiyasını müdafiə etmişdir. İqtisad elmləri namizədidir.
2017-ci ilə kimi UNEC-in “Marketinq” kafedrasının dosenti olub. 2017-ci ilin sentyabrından UNEC-in Rus İqtisad Məktəbinin “İqtisadiyyat” kafedrasının dosentidir.
100-ə kimi elmi məqalənin, tədris proqramının, metodik vəsaitin və tədris vəsaitinin müəllifidir. 2023-cü ildə bir məqalə “Statistika xəbərləri” jurnalında dərc edilib, başqa biri isə nəşriyyatdadır.
*Hazırda UNEC-in “Marketnq” kafedrasının dosentidir.
Sertifikat- “Marketinq” fənni üzrə təlimdə müxəqqət nəticə əldə etdiyinə görə (UNEC rektoru prof. Ə. Muradovun imzası ilə).
Sertifikat- Gürcüstan Respublikasında keçirilən “Qloballaşan dünya iqtisadiyyatının çağırışları və biznes” IV Benəlzalq konfransında fəal iştirakına görə (prof. Georgi Qaqanidzenin imzası ilə).
Fəxri Fərman (UNEC Rus İqtisad Məktəbinin direktoru tərəfindən Ali iqtisadi təhsildə uzunmüddətli şərəfli əmək fəaliyyətinə görə).
Благодарность оргкомитета XII Евразийского экономического форума молодежи за подготовку участников форума на площадке Азербайджанской Республики за подписью ректора проф. А.Д. Мурадова.
Tədqiqat sahələri: marketinq, loqistika, iqtisadi təhlükəsizlik, ölkəmizin təhsil sistemi və onun problemləri …
Bakalavr pilləsində:  “Marketinq”, “Strateji marketinq”, “Logistika”
MM-də: “Marketinqin müasir problemləri”, “Marketinq menecment”, “Marketinq logistikası”
1 .“Bölüşdürücü logistika”(magistr hazırlığı) AzDİU, «İqtisad Universiteti» nəşriyyatı (dos. T.İ.İmanov)
2.“Beynəlxalq marketinq” (bakalavr)  AzDİU, «İqtisad Universiteti» nəşriyyatı (dos. L.A.Hacıyeva, i.f.d. X.S.Kərimli)

Родился 26 ноября 1948 года в селе Джандар Марнеульского района Грузинской Республики.
В 1967 году поступил в Азербайджанский институт народного хозяйства им.Д.Буниатзаде (ныне Азербайджанский государственный экономический университет) и окончил с дипломом отличия в 1971 году.
После окончания аспирантуры в 1989 году защитил диссертационную работу по специальности 080006 в Ленинградском финансово-экономическом институте имени Н.А. Вознесенского.
До 2017 года работал на должности доцента кафедры «Маркетинг». С сентября 2017 года является доцентом кафедры «Экономика» Русской экономической школы UNEC.
Является автором около 100 научных статей, учебных программ, методических и учебных пособий. В 2023 году одна статья опубликована в журнале «Новости статистики», а другая находится в издательстве.
*Hazırda UNEC-in «Marketnq» kafedrasının dosentidir.
Сертификат — За достижение высоких результатов по обучению «Маркетинг» (за подписью ректора UNEC проф. А.Мурадова).
Сертификат — За активное участие в IV Беналзалгской конференции «Вызовы глобализированной мировой экономики и бизнеса», проводимой в Республике Грузия (за подписью проф.Геогрия Гаганидзе).
Почетная грамота (За многолетнюю почетную работу в сфере высшего экономического образования директором Русской экономической школы UNEC).
Благодарность оргкомитета XII Евразийского экономического форума молодежи за подготовку участников форума на площадке Азербайджанской Республики за подписью ректора проф. А.Д. Мурадова.
Сферы исследования: маркетинг, логистика, экономическая безопасность, система образования страны и ее проблемы.
Преподаваемые дисциплины:
На ступени бакалавра: «Маркетинг», «Стратегический маркетинг», «Логистика».
В магистратуре: «Современные проблемы маркетинга», «Маркетинговый менеджмент», «Маркетинговая логистика».