in2_valiyev_habibi.e.n., dos. Vəliyev Həbib Məmməd oğlu
01 may 1948-ci ildə Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ordubad rayonunun Dəstə kəndində anadan olmuşdur.
1971-ci ildə D.Bünyadzadə adına Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunun (indiki Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin) Maliyyə fakültəsini bitirmişdir.
1971-ci ildə istehsalatdan ayrılmaq şərtilə Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunun “Siyasi iqtisad” kafedrasının nəzdində aspiranturaya daxil olmuşdur.
1972-1973-cü illərdə ordu sıralarında xidmət etmişdir.
1975-ci ildə aspiranturanı bitirmişdir.
1985-ci ildə namizədlik dissertasiyasını müdafiə etmişdir. İqtisad elmləri namizədidir.
1976-cı ildən Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunun “Siyasi iqtisad” kafedrasında (indiki Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “İqtisadi nəzəriyyə-2” kafedrasında) müəllim, baş müəllim, “Maliyyə-2” fakültəsində dekan müavini vəzifələrində çalışıb.
UNEC-in “Nəzəri və praktiki iqtisadiyyat” kafedrasının dosentidir.
Distant, qiyabi və əlavə təhsil mərkəzinin direktor müavinidir.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 24 sentyabr 2020-ci il tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin 90 illiyi münasibətilə və Azərbaycanda təhsilin inkişafındakı xidmətlərinə görə 3-cü dərəcəli “Əmək” ordeni ilə təltif edilib.
40-a yaxın elmi-metodiki əsərin müəllifidir, eyni zamanda “İqtisadi nəzəriyyə” və “İqtisadi təlimlər tarixi” dərsliyinin yazılmasında iştirak etmişdir.

к.э.н., доц. Велиев Габиб Мамед оглы
В 1971 году окончил Финансовый факультет Азербайджанского института народного хозяйства им.Д.Буниатзаде (ныне Азербайджанский государственный экономический университет).
В 1971 году с отрывом от производства поступил в аспирантуру при кафедре «Политическая экономия» Азербайджанского института народного хозяйства.
В 1972-1973 годах находился на военной службе.
В 1975 окончил аспирантуру.
В 1985 году защитил кандидатскую диссертацию. Кандидат экономических наук.
С 1976 года работал преподавателем, старшим преподавателем кафедры «Политическая экономия» Азербайджанского института народного хозяйства (ныне кафедра «Экономическая теория -2» Азербайджанского государственного экономического университета), работал на должности заместителя декана факультета «Финансы – 2».
Согласно распоряжению Президента Азербайджанской Республики  от 24 сентября 2020 года по случаю 90-летия Азербайджанского государственного экономического университета и за заслуги в развитии образования в Азербайджане награжден орденом «Труда» 3-й степени.
Автор около 40 научно-методических работ, в то же время принимал участие в написании учебника «Экономическая теория» и «История экономических учений».