in2_valiyev_habibi.e.n., dos. Vəliyev Həbib Məmməd oğlu
01 may 1948-ci ildə Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ordubad rayonunun Dəstə kəndində anadan olmuşdur.
1971-ci ildə D.Bünyadzadə adına Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunun (indiki Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin) Maliyyə fakültəsini bitirmişdir.
1971-ci ildə istehsalatdan ayrılmaq şərtilə Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunun “Siyasi iqtisad” kafedrasının nəzdində aspiranturaya daxil olmuşdur.
1972-1973-cü illərdə ordu sıralarında xidmət etmişdir.
1975-ci ildə aspiranturanı bitirmişdir.
1985-ci ildə namizədlik dissertasiyasını müdafiə etmişdir. İqtisad elmləri namizədidir.
1976-cı ildən Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunun “Siyasi iqtisad” kafedrasında (indiki Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “İqtisadi nəzəriyyə-2” kafedrasında) müəllim, baş müəllim, “Maliyyə-2” fakültəsində dekan müavini vəzifələrində çalışıb.
UNEC-in “Nəzəri və praktiki iqtisadiyyat” kafedrasının dosentidir.
Distant, qiyabi və əlavə təhsil mərkəzinin direktor müavinidir.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 24 sentyabr 2020-ci il tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin 90 illiyi münasibətilə və Azərbaycanda təhsilin inkişafındakı xidmətlərinə görə 3-cü dərəcəli “Əmək” ordeni ilə təltif edilib.
40-a yaxın elmi-metodiki əsərin müəllifidir, eyni zamanda “İqtisadi nəzəriyyə” və “İqtisadi təlimlər tarixi” dərsliyinin yazılmasında iştirak etmişdir.

in2_valiyev_habibCan.of Econ., Assist.Prof.Veliyev Habib Mammad
Can.of Econ., Assist.Prof. Veliyev Habib Mammad was born on May 1 1948 in Deste province of Ordubad region of Nakhchivan Autonomous Republic.
He graduated from the School of Finance of Institute of National Economy of Azerbaijan named after D.Bunyadzade (current Azerbaijan State University of Economics) in 1971.
He entered the post-graduation under the department of “Political Economy” of the Azerbaijan Institute of National Economy in 1971.
Within 1972-1973 he served in the military service.
In 1985 he defended his Candidate’s paper and became a Candidate of Economic Sciences.
He started the professional activity in the department of “Political Economy” of Azerbaijan Institute of National Economy (current Department of “Economic Theory-2” of the Azerbaijan State University of Economics) as a teacher, senior teacher since 1976, became a Deputy Dean of the School of Finance-2.
H.M.Veliyev completed the post graduation in 1975.
He is an Associated Professor of UNEC Department of “Theoretical and Practical Economy”.
At present he is a Deputy Dean of the Distance, Part-time and Secondary Education Center.
By the Order of the President of the Republic of Azerbaijan dated September 24, 2020, he was awarded the 3rd degree “Labor” order on the occasion of the 90th anniversary of  Azerbaijan State University of Economics and for his services to the development of education in Azerbaijan.
He is the author of about 40 scientific and methodological works, at the same time took part in the preparation of the textbooks “Economic theory” and “History of Economic Trainings”.