1969-cu ildə Bakı şəhəri 44 saylı orta məktəbi bitirib.
1974-cü ildə Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunu (indiki İqtisad Universiteti) fərqlənmə diplomu ilə bitirərək və «İqtisadçı-siyası iqtisad müəllimi» ixtisasını alıb.
Həmin ali məktəbdə baş laborant, müəllim, baş müəllim, dosent vəzifələrində çalışıb.
1974-cü il noyabr – 1975-ci il noyabr dövründə hərbi xidmətdə olub.
Təhsil aldığı və işlədiyi müddətdə – İnstitut Tələbə Elmi Cəmiyyətinin sədri, institut komsomol komitəsinin üzvü, fakültə partiya bürosunun üzvü olub. Beynəlxalq İqtisadi Münasibətlər fakültəsinin dekan müavini vəzifəsində işləyib.
1973-75-ci illərdə yerli Xalq Deputatları Sovetinin deputatı olub. Dəfələrlə mükafatlara layiq görülüb. 2 dəfə SSRİ XTNS-nın medalları, ÜİLKGİ MK-nin fəxrı fərmanı və başqa mükafatlar alıb.
1974-cü ildə M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetində sınaq-müsabiqəsini keçərək ABŞ-da Vaşinqton İqtisadi İnkişaf İnstitutunda oxumağa göndərilib. «Bazar iqtisadiyyatının əsasları» kursunu bitirib və Ümumdünya Bankının sertifıkatını alıb.
1990-cı ildə iqtisad elmləri namizədi elmi dərəcəsini alıb.
AR Prezidentinin 26 sentyabr 2011-ci il Sərəncamına əsasən Azərbaycanda təhsilin inkişafındakı xidmətlərinə görə “Əməkdar Müəllim” fəxri adına layiq görülmüşdür.

к.э.н., доц. Юсифов Октай Юсиф оглы
В 1974 году окончил с дипломом отличия Азербайджанский институт народного хозяйства им. Д. Буниатзаде (ныне Азербайджанский государственный экономический университет) и получил специальность «Экономиста- преподавателя политической экономии».
В указанном вузе работал на должности лаборанта, старшего лаборанта, преподавателя, старшего преподавателя, доцента.
В период ноябрь1974 года – ноябрь 1975 года был на военной службе.
В течение учебы и работы был членом Студенческого научного общества, комсомольского комитета, бюро партии факультета института. Работал на должности заместителя декана факультета Международных  экономических отношений.
В 1973-1975 годах являлся депутатом местного Совета народных депутатов. Неоднократно был удостоен наград. 2 раза получил медали ВДНХ СССР, почетные грамоты ЦК.
В 1974 году прошел испытательный конкурс в Московском государственном университете им, М.В.Ломоносова и направлен на учебу в США в Вашингтонский институт экономического развития. Окончил курсы «Основы рыночной экономики» и получил сертификат Всемирного банка.