II ixtisas qrupu üzrə 700 bal toplayan abituriyentlərin seçimi – UNEC
2017/18-ci tədris ili üçün ali təhsil müəssisələrinə keçirilən qəbul imtahanlarında uğur qazanaraq, UNEC tələbəsi adına layiq görülənlər barədə nəticələr açıqlanıb.
Bu il UNEC-də qəbul planı yerləri ötən iki illə müqayisədə yenə də yüksək nəticə ilə – 96.6 faizlə yerinə yetirilib. Belə ki, UNEC-ə qəbul planı üzrə 3415 yerin 3300-nə tələbə qəbulu həyata keçirilib. Fakültələr üzrə daha yüksək göstərici Maliyyə və muhasibat fakültəsində qeydə alınıb. Bu fakültəyə qəbul planı 99.6 faiz yerinə yetirilib.
Bu il ən yüksək bal toplayanların UNEC-ə qəbul sayında da ciddi irəliləyiş var. II ixtisas qrupu üzrə 600 və daha yüksək bal toplayan 481 nəfərin 288-nin, yəni 60 faizinin (I ixtisas qrupu üzrə isə 2 nəfər) seçimi məhz UNEC olub.
Bu tədris ilində də II ixtisas qrupu üzrə 700 ballıq nəticə göstərən abituriyentin hər ikisi – Cavad Əliyev və Arzu Məmmədzadə UNEC-i seçib. Qeyd edək ki, ötən il də II qrup üzrə iki abituriyent 700 bal toplamışdı. Onlardan təhsilini Azərbaycanda davam etdirən Şahbaba Məmmədov UNEC-in Beynəlxlaq İqtisadiyyat Məktəbi qəbul olunmuşdu.
Beləliklə, 600 və daha yüksək balla UNEC-ə qəbul olan 290 abituriyentdən 2 nəfər 70070 nəfər 650-680 bal toplayıb.
UNEC-ə qəbulun nəticələrinə əsasən, orta balda da artım müşahidə edilib. Universitet üzrə 2014 və 2015-ci illərdə göstərici 391 və 396 bal olduğu halda, 2017-ci ildə bu rəqəm 412 bala qədər yüksəlib, Azərbaycan bölməsi üzrə isə 420 bal olub. Orta bal göstəricisinin maksimal həddi Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbində qeydə alınıb. Belə ki, 2015-ci illə müqayisədə göstərici 96 bal artaraq 2016-ci ildə 635, bu il isə ötən illə müqayisədə 10 bal artaraq 645 bal olub.
Müsbət məqamlardan biri də odur ki, universitetə qəbul olan tələbələrin 99.9 faizdən çoxunun ilk seçimi məhz UNEC olub.

The choice of applicants collecting 700 score in the II group – UNEC
The results of applicants awarded the students of UNEC in the admission exams of high schools for the 2017/18 academic year.
This year the admission plan of UNEC in comparison with last year was carried out 96.6 percent once more. So that on the UNEC admission plan it was realized 3298 students among 3415 applicants. Among the faculties the highest result was registered in Finance and accounting faculty. Admission plan in this faculty was 99,6 percent .
This year there is a serious progress among the high score collectors. On the second group collecting 600 or more score 288 among 481 persons, 60 percent (2 persons in I group) have chosen UNEC.
This academic year in the II group both applicants collected 700 points – Javad Aliyev and Arzu Mammedzade have chosen UNEC. Let’s note that last year two applicants collected 700 score. Between them Shahbaba Mammedov who continued his education in Azerbaijan admitted to International Economics School of UNEC.
So among 290 applicants who admitted to UNEC, with 600 or more points, two persons collected 700, 70 persons collected 650680 score.
It is observed increase in the average score on the results of UNEC admission. In 2014 and 2015 years the indicators on the University were 391 and 396 score, in 2017 year this figure rose to 412 score, in Azerbaijan sector this was 420 score. The maximum limit of average score on the results was in International Economics School. So that in comparison with 2015 year this indicator was increased 96 score and  in 2016 year was 635, this year it is increased 10 score compared last year and became 645.
One of the positive moments is that among the admitted students more than 99, 9 percent of students have chosen firstly UNEC.