“İnklüziv təhsil UNEC-in prioritet məsələlərindəndir”
Moskvada “Əlilliyi olan gənclərin inklüziv təhsil şəraitində professional oriyentasiyası” mövzusunda II beynəlxalq elmi-praktik konfrans keçirilib.
Rusiya Federasiyasının Təhsil və Elm Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Moskva Dövlət Humanitar-İqtisad Universitetində təşkil edilən konfransda UNEC də təmsil olunub. Konfransda Rusiya və Belarus Respublikasının təhsil müəssisələrinin rəhbərləri, elmi və pedaqoji işçiləri iştirak edib.
Konfransda inkluziv təhsil müəssisələrində karyera yönümlü işin təşkili və metodoloji dəstəyi, əlilliyi olan təhsil alan gənclərə aid professional oriyentasiya, qanunvericilik aktları, bu sahədə təcrübələrin öyrənilməsi, habelə əlilliyi olan gənclərin mülki, siyasi, sosial, iqtisadi, mədəni hüquqlarının bərabər şəkildə təmin edilməsi müzakirə olunub.
Konfransda UNEC-in Əlilliyi olan tələbələr üçün Mərkəzinin koordinatoru Sevinc Məhsimova, inklüziv təhsilin UNEC-in prioritet məsələlərindən olduğunu vurğulayaraq, bu istiqamətdə universitetdə zəruri tədbirlərin həyata keçirildiyini bildirib. Rus İqtisadiyyat Məktəbinin  “İqtisadiyyat” kafedrasının dünya iqtisadiyyatı və ticarət ixtisasının rəhbəri Sevər Məmmədova UNEC və Moskva Dövlət Humanitar İqtisad Universiteti (MDHİU) arasında imzalanan ikili diplom proqramının əhəmiyyətindən danışıb. Razılaşmanın Azərbaycanda və MDB məkanında inklüziv mühitdə əlilliyi olan tələbələrə hər iki universitetin diplomunu almaq imkanı verən ilk proqram olduğunu diqqətə çatdırıb.

«Инклюзивное образование один из приоритетных вопросов UNEC»
В Москве состоялась II Международная научно-практическая конференция на тему «Профессиональная ориентация молодежи с инвалидностью в условиях образования».
В мероприятии, состоявшемся при организационной поддержке Министерства образования и науки Российской Федерации и Московского государственного гуманитарно-экономического университета, был представлен UNEC. В конференции приняли участие руководители, научные и педагогические работники образовательных учреждений Российской Федерации и Республики Беларусь.
На конференции обсуждались вопросы организации и методической поддержки работы, направленной на карьерный рост, профессиональной ориентации в отношении молодежи с инвалидностью, правовых актов, изучения опыта в этой сфере, а также обеспечения гражданских, политических, социальных, экономических и культурных прав молодежи с инвалидностью.
На конференции координатор Центра для студентов с инвалидностью UNEC Севиндж Махсимова отметила, что инклюзивное образование является одним из приоритетных вопросов UNEC и добавила, что в этом направлении в университете осуществляются необходимые мероприятия. Руководитель по специальности мировой экономики и торговли кафедры «Экономика» Русской экономической школы Севар Мамедова отметила о значении программы двойного диплома, подписанного между   UNEC и Московским государственным гуманитарно-экономическим университетом (МГГЭУ).  Она подчеркнула, что соглашение является первой программой, обеспечивающей возможность получения диплома обоих университетов студентам инвалидам в инклюзивной среде Азербайджана и СНГ.