Kafedra müdiri: dosent Cəfərli Hənifə Alhüseyn oğlu
XX əsrin 20-ci illərinin sonlarından başlayaraq Azərbaycan Dövlət Universitetinin  İqtisad fakultəsində “Təsərrüfat fəaliyyətinin təhlili” fənni tədris olunmağa başlamışdır. Bu kurs Azərbaycan  Dövlət Universitetinin əvvəlki sələflərinin bütün fakultələrinin əsas fənlərindən biri olmuşdur. 1929-cu ildən 1972-ci ilədək «İqtisadi təhlil» (yaxud «Təsərrüfat fəaliy­yətinin təhlili») fənni «Mühasibat uçotu və təsərrüfat fəaliyyə­tinin təhlili» kafed­rasının tərkibində tədris edilmişdir. 1972-ci ildə həmin kafedranın bazasında iki müstəqil kafedra – «Mühasibat uçotu» və «İqtisadi təhlil» kafedraları yaradıldı. Hazırkı dövrdə «İq­tisadi təhlil» kafedrası respub­likamızda iqtisadi təhlil sahəsində tədris proqramları, dərslik və dərs vəsaitləri, metodik göstərişlər və s. hazırlayan yeganə kafedradır.
«İqtisadi təhlil və audit» kafedrasına müxtəlif illərdə prof. Ə.Fərəcov, dos. S.Səmədov, dos. İ.Mahmudov, prof. H.İ.Nama­zə­li­yev, prof. R.Əliyev rəhbərlik etmişlər. Sonrakı vaxtlarda kafedraya i.e.n., dosent T.Ş.Zeynalov (2000-2001), i.e.n., prof. F.M.Quliyev (2001-2007), i.e.n., dosent C.B.Na­mazova (2007-2011) baş­çılıq etmişlər. 2011-ci ildən kafedraya dos. Hənifə Cəfərli rəh­bərlik edir.
Kafedranın əsas məqsədi, müxtəlif səviyyəli strategiyaların for­malaşması və həyata keçirilməsi sahəsində, eləcə də ölkənin, region­ların və müəssisələrin sabit sosial inkişafı üçün zəruri mexa­nizmlərin hazırlanması və texnologiyaların həyata keçirilməsi pro­sesində müvafiq biliklərə və bu bilikləri effektiv surətdə tətbiq etmək bacarığına malik olan müasir təhlilçi və auditorların hazırlanması, Azərbaycan cəmiyyətinin bu istiqamətdə artan tələbatının təmin edilməsindən ibarətdir.
Kafedra respublikada Mühasibat uçotu və audit ixtisası üzrə dərin bilikli bakalavr, magistr və aspirant hazırlayan yeganə tədris və elm mərkəzidir.
«İqtisadi təhlil və audit» kafedrasında Uçot-iqtisad fakültəsi üzrə bakalavr təhsil pilləsində İqtisadi təhlilin nəzəriyyəsi, İqtisadi təhlil, İdarəetmə təhlili, Praktik audit, Maliyyə-iqtisadi təhlil, Maliy­yə hesabatlarının təhlili, Audit kimi müasir fənlər tədris edilir.
Magistratura Mərkəzində Mühasibat uçotu və audit ixtisası üzrə təhsil alan ma­gistrlərə “Maliyyədə iqtisadi təhlil”, “İqtisadi təhlilin beynəlxalq stan­dartlara uyğunlaşdırılması”, “Audit xidmətində iqtisadi təhlil”, “Xarici iqti­sadi fəaliyyətin təhlili” və s. kimi fənlər tədris olunur.
Uçot-iqtisad fakültəsində təhsil alan tələbələrin elmi-tədqiqat, elmi-pedaqoji və buraxılış işi qabağı istehsalat təcrübələri də kafed­rada layiqincə təşkil olunub. Bunun üçün kafedra rəhbərliyinin Azər­baycan Dövlət Neft Şirkəti ilə bağlamış olduğu razılaşmaya əsasən tələbələrimiz ADNŞ-in müxtəlif təşkilatlarında təcrübə keçir və nə­zə­ri biliklərini praktiki olaraq həyata keçirmə imkanına malik olurlar.
«İqtisadi təhlil və audit» kafedrasının əməkdaşlarının «Statistika» kafedrasının əməkaşları ilə birlikdə yerinə ye­tir­­miş olduqları «Makroiqtisadi göstəricilər və əhalinin həyat səviy­yəsi» və «İnvestisiya və innovasiya proseslərinin statistik qiymət­lənd­i­ril­məsi məsələləri» mövzusunda dövlət sifarişi əsasında yerinə ye­tirilmiş elmi-tədqiqat işləri Azərbaycan Dövlət Statistika Komitəsi tərəfindən qəbul olunmuşdur.
Kafedranın əməkdaşları Rusiyanın, Belorusiyanın İqtisad uni­versitetləri ilə, xüsusilə Moskva Dövlət Universitetinin «Müha­sibat uçotu və iqtisadi təhlil» kafedrası ilə uzun illərdir ki, sıx əməkdaşlıq edir. Kafedranın professor-müəllim heyəti mütəmadi olaraq Ukray­nanın, Gürcüs­tanın İqtisad universitetlərində müxtəlif elmi tədbirlər­də, müdafiə şuralarında iştirak etmiş və ya orada müdafiə edən iqtisadçıların elmi işlərinə rəy vermiş, onlara opponentlik etmişlər.
Kafedranın əməkdaşları hər il 150-200 ç.v. həcmində dərslik, dərs vəsaiti, metodiki göstərişlər çap etdirirlər. Son illərdə prof. İ.M.Mahmudov, dos.T.Ş.Zeynalov, dos.N.M.İ­s­ma­yı­lo­vun birgə müəllifliyi ilə «İqtisadi təhlil», i.e.d. S.Y.Müslümov və dos.R.N.Ka­zımovun birgə müəllifliyi ilə «Maliyyə iqtisadi təhlil», dos. C.B.Namazova və dos. R.N.Kazımovun birgə müəllifliyi ilə «Praktiki audit» dərslikləri tələbələrin istifadəsinə verilmişdir.

Заведующий кафедрой: доцент Джафарли Ганифа Алгусейн оглыАдрес: Баку, ул.Г.Алиева, 135 (II корпус) |
Начиная с конца 20-х годов XX века на Экономическом факультете Азербайджанского государственного университета проводилось обучение по дисциплине «Анализ хозяйственной деятельности». Этот курс являлся одним из основных среди всех факультетов бывших предшественников Азербайджанского государственного университета. С 1929 года по 1972 год по дисциплине «Экономический анализ» (или «Анализ хозяйственной деятельности») в составе кафедры «Бухгалтерский учет и анализ хозяйственной деятельности» проводилось обучение. В 1972 году на базе этой же кафедры были созданы две самостоятельные кафедры – «Бухгалтерский учет» и «Экономический анализ». В настоящее время кафедра «Экономический анализ» единственная кафедра в республике, которая в сфере экономики разрабатывает учебные программы, учебники и учебные пособия, методические указании и т.д.
«В разные времена кафедрой «Экономический анализ и аудит» руководили проф. А.Фараджев, доц. С.Самедов, доц. И.Махмудов, проф.Г.И.Намазалиев, проф. Р.Алиев. В последующие годы кафедрой руководили к.э.н. доц. Т.С.Зейналов (2000-2001), д.э.н. проф.Ф.М.Гулиев (2001-2007), к.э.н., доц. Дж.Б.Намазова (2007-2011). С 2011 года кафедрой руководит Ганифа Джафарли.
Основной целью кафедры является подготовка современных аудитов, владеющих соответствующими знаниями и способными эффективно использовать эти знания в создании важных механизмов и осуществлении технологий в сфере формирования и осуществления различного уровня стратегий, а также для стабильного социального развития предприятий, обеспечение растущих потребностей азербайджанского общества в этом направлении.
Кафедра является единственным учебным и научным центром, которая готовит бакалавров, магистрантов и аспирантов с глубокими знаниями по специальности Бухгалтерский учет и аудит.
На кафедре «Экономический анализ и аудит» на ступени бакалавра по Учетно-экономическому факультету ведется обучение по таким современным дисциплинам как теория экономического анализа, экономически анализ, анализ управления, практический аудит, финансово-экономический анализ, анализ финансовых отчетов, аудит.
В Центре магистратуры по специальности Бухгалтерский учет и аудит студенты обучаются дисциплинам «Экономический анализ в финансах», «Соответствие экономического анализа международным стандартам», «Экономический анализ в службе аудита», «Анализ внешнеэкономической деятельности».
На Учетно-экономическом факультете достойно организованы научно-исследовательская, научно-педагогическая работы и преддипломная практика. На основе соглашения, заключенного руководством кафедры с Азербайджанской государственной нефтяной компанией, наши студенты проходят практику в различных организациях АГНК и получают возможность для осуществления теоретических знаний на практике.
«Выполненные сотрудниками научно-исследовательские работы кафедры «Экономический анализ и аудит» совместно с сотрудниками кафедры «Статистика» по теме «Макроэкономические показатели и уровень жизни населения», и «Вопросы статистической оценки инвестиций и инновационных процессов» были приняты Государственным комитетом статистики Азербайджана.
Сотрудники кафедры в течение долгих лет поддерживают тесные отношения с Российским, Белорусским экономическими университетами, в особенности с кафедрой «Бухгалтерский учет и экономический анализ» Московского государственного университета. Профессорско-преподавательский состав периодически участвует на различных научных мероприятиях, совете защиты Украины, Грузии, и дает рецензии на научные работы экономистов, защищающих научные работы, а также оппонирует им.
Сотрудники кафедры ежегодно публикуют учебники, учебные пособия, методические указания объемом 150-200 п.л. В последние годы для студентов были разработаны в соавторстве с проф. И.М.Махмудовым, доц.Т.С.Зейналовым, доц.Н.М.Исмайловым учебник «Экономический анализ», в соавторстве с д.э.н. С.Е.Муслимовым и доц.Р.Н.Казымовым – «Финансово-экономический анализ», доц.С.Б.Намазовой и доц.Р.Н.Казымовым – «Практический аудит».