11.10.1950-ci ildə Beyləqan rayonunda anadan olub.
1967-ci ildə orta məktəbi, 1973-cü ildə Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyasının Kimya texnologiya fakültəsini bitirib.
1973-cü ildə Azərbaycan Respublikası Milli Elmlər Akademiyasının Kibernetika İnstitutunda mühəndis, 1974-cü ildən Neft Kimya Prosesləri İnstitutunda, 1986-cı ildən Qeyri-üzvi və Fiz-kimya İnstititutunda elmi işçi vəzifəsində çalışıb. 1989-cu ildən həmin institutun dissertantı olub, 1994-cü ildə namizədlik dissertasiyası müdafiə edərək kimya elmləri namizədi alimlik dərəcəsi alıb.
1997-ci ildən Bakı Dövlət Əmtəəşünaslıq Kommersiya İnstitututunda, 2000-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisadi Universitetində dosenti olub.
Hazırda UNEC-in “Mühəndislik və tətbiqi elmlər” kafedrasının dosentdir.
60-a yaxın elmi əsərin, o cümlədən 3 müəlliflik şəhadətnaməsi, 5 patent (xarici), 12 məqalə (ölkə daxili), 1 məqalə (ölkə xarici), 27 tezis, 1 dərs vəsaiti, 3 metodik vəsait, 4 proqramın müəllifidir.

к.х.н., доц. Гулиева Халида Ядигяр гызы
В 1967 году окончила среднюю школу, в 1973 году факультет химико-технологический факультет Азербайджанского института нефтехимии имени М.Азизбекова (ныне Азербайджанская нефтяная академия).
В 1973 году работала в Институте кибернетики НАНА на должности инженера, в 1974 году в научно-исследовательском институте нефтехимических процессов, в 1986 году в физико-химическом институте на должности научного работника.
С 1989 года была диссертантом указанного института.
В 1994 году защитила кандидатскую диссертацию. Кандидат химических наук.
С 1997 года работала в Бакинском государственном товароведно-коммерческом институте, с 2000 года работает в Азербайджанском государственном экономическом университете на должности доцента.
Автор около 60 научных статей, в том числе 3 авторских свидетельств, 5 патентов, 12 статей (в стране), 1 статьи, 27 тезисов, 1 учебного пособия, 3 методических указаний, 4 программ.