11.10.1950-ci ildə Beyləqan rayonunda anadan olub.
1967-ci ildə orta məktəbi, 1973-cü ildə Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyasının Kimya texnologiya fakültəsini bitirib.
1973-cü ildə Azərbaycan Respublikası Milli Elmlər Akademiyasının Kibernetika İnstitutunda mühəndis, 1974-cü ildən Neft Kimya Prosesləri İnstitutunda, 1986-cı ildən Qeyri-üzvi və Fiz-kimya İnstititutunda elmi işçi vəzifəsində çalışıb. 1989-cu ildən həmin institutun dissertantı olub, 1994-cü ildə namizədlik dissertasiyası müdafiə edərək kimya elmləri namizədi alimlik dərəcəsi alıb.
1997-ci ildən Bakı Dövlət Əmtəəşünaslıq Kommersiya İnstitututunda, 2000-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisadi Universitetində dosenti olub.
Hazırda UNEC-in “Mühəndislik və tətbiqi elmlər” kafedrasının dosentdir.
60-a yaxın elmi əsərin, o cümlədən 3 müəlliflik şəhadətnaməsi, 5 patent (xarici), 12 məqalə (ölkə daxili), 1 məqalə (ölkə xarici), 27 tezis, 1 dərs vəsaiti, 3 metodik vəsait, 4 proqramın müəllifidir.

She was born on October 11, 1950 in Beylagan region.
She left  school in 1967, and in 1973 from the faculty of Chemical Technology of the Azerbaijan State Oil Academy.
In 1973 she worked as an engineer at the Institute of Cybernetics of the National Academy of Sciences of the Republic of Azerbaijan. In 1974 she worked as a scientific worker at the Institute of Petrochemical Processes, since 1986 at the Institute of Inorganic and Physical Chemistry.   He has been a candidate for a degree  of the same institute since 1989, and in 1994 she defended her dissertation and received the degree of Candidate of Chemical Sciences.
Since 1997 she has been an associate professor  at  Baku State Commercial Institute of Commodity Studies, and since 2000 at  Azerbaijan State Economic University.
She is currently an associate professor at the department of  “Engineering and Applied Sciences”, UNEC.
She is the author of about 60 scientific works, including 3 certificates of authorship, 5 patents (foreign), 12 articles (domestic), an article (foreign), 27 theses, a textbook, 3 teaching aids, 4 programs.