1998-2002-ci ildə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Təhsil, elm və sosial-mədəni sahələrin iqtisadiyyatı” ixtisası üzrə bakalavr, 2002-2004-cü illər Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “İqtisadiyyatın dövlət tənzimlənməsi” ixtisası üzrə magistraturanı fərqlənmə diplomları ilə bitirmişdir.
1999-2006-cı illərdə təhsil alarkən fakültə Elmi Şurasının üzvü olmuşdur.
2002-2006-cı illər Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Sosial sferanın iqtisadiyyatı və idarə edilməsi” kafedrasında laborant, 2006-cı ildən isə həmin kafedrada müəllim vəzifəsində çalışıb. 20.04.2022-ci il tarixdən həmin kafedranın 0,5 ştat baş müəllimi vəzifəsinə keçirilib.
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində “Qloballaşma şəraitində dünya iqtisadiyyatı və yeni informasiya texnologiyaları” mövzusunda keçirilən elmi konfransda I yerə layiq görülmüşdür.
Universitetdə ictimai işlərdə və təhsildə fərqləndiyinə görə 2000-ci ildə Azərbaycan Respublikası “Simurğ” Azərbaycan Mədəniyyət Assosiasiyası Prezidenti tərəfindən TƏŞƏKKÜR FƏRMANI ilə, 29 mart 2002-ci ildə Azərbaycan Respublikası Gənclər Təşkilatlarının Milli Şurasının sədri tərəfindən DİPLOMLA, 2002-ci və 2004-cü illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin rəhbərliyi tərəfindən FƏXRİ FƏRMAN və TƏŞƏKKÜR FƏRMANI ilə təltif olunmuşdur.
1999-2002-ci illərdə Fakültə Tələbə Həmkarlar Bürosunun sədri, 2002-2006-cı illərdə Fakültə Tələbə Elmi Cəmiyyətinin sədri vəzifəsində çalışmışdır.
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti, MDB-nin Qiymətləndirmə Sovetinin 11 noyabr 2003-cü ildə Bakı şəhərində keçirilmiş “Əmlak bazarı və milli standartların qiymətləndirilməsi” Beynəlxalq Elmi-Praktiki Konfransının DİPLOMU ilə təltif edilmişdir.
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi Azərbaycan Turizm İnstitutunda 22 noyabr 2008-cı ildə II, 19 dekabr 2009-cu ildə III Respublika Elmi-Praktiki Konfranslarında ADİU adından çıxış etməklə, sertifikatlarla təltif edilmişdir.
25-27 may 2016-cı il III Beynəlxalq Türk Dünyası Araşdırmaları Simpoziumunda çıxış etmişdir.
30 noyabr 2018-ci il Dövlət Turizm Agentliyi Azərbaycan Turizm və Menecmet Universitetinin təşkilatçılığı ilə “Müasir dövrdə effektiv idarəetmənin problemləri” Respublika Elmi-Praktiki Konfransında çıxış etmişdir.
14 elmi məqalənin müəllifidir. 12 fənn proqramının hazırlanmasında müəlliflər qrupunda iştirak etmişdir.

Кёчерли Лейла Раис кызы
В 1998-2002 годах окончила бакалавр по специальности Экономики образования, науки и социально-культурных сфер, а в  2002-2004 годах с отличием магистратуру по специальности «Государственное регулирование экономики» Азербайджанского государственного экономического университета.
В 1999-2006 годах обучаясь, являлась членом Ученого совета факультета.
В 2002-2006 годах работала на кафедре «Экономика и управление социальной сферой» Азербайджанского государственного экономического университета на должности лаборанта, а с 2006 года на должности преподавателя.
Была удостоена I места на научной конференции, состоявшейся в Азербайджанском государственном экономическом университете на тему «Мировая экономика и новые информационные технологии в условиях глобализации».
За отличие в общественной жизни университета в 2000 году по указу президента Ассоциации культуры Азербайджана «Симург» была удостоена БЛАГОДАРНОСТИ,  29 марта 2002 года председателем Национального совета Молодежной организации Азербайджанской Республики была награждена ДИПЛОМОМ, в 2002 и 2004 годах руководством Азербайджанского государственного экономического университета ПОЧЕТНОЙ ГРАМОТОЙ  и БЛАГОДАРНОСТЬЮ.
В 1999-2002 годах работала на должности председателя Студенческого профсоюзного бюро факультета, в  2002-2006 годах на должности председателя Студенческого научного общества факультета.
Награждена ДИПЛОМОМ Международной научно-практической конференции «Рынок недвижимости и оценка национальных стандартов», состоявшейся 11 ноября 2003 года при поддержке Азербайджанского государственного экономического университета и Совета оценки СНГ.
Получила сертификаты, выступив от имени АГЭУ на II Республиканской научно-практической конференции, состоявшейся на 22 ноября 2008 года и на III Республиканской научно-практической конференции, состоявшейся  19 декабря  2009 года в Азербайджанском институте туризма Министерства культуры и туризма .
25-27 мая 2016 года выступила на III Международном симпозиуме исследования тюркского мира.
30 ноября 2018 года выступила на \республиканской научно-практической конференции на тему «Проблемы эффективного управления в современную эпоху», состоявшейся при организационной поддержке Государственного агентства по туризму Азербайджана, Азербайджанского университета туризма и менеджмента.