1998-2002-ci ildə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Təhsil, elm və sosial-mədəni sahələrin iqtisadiyyatı” ixtisası üzrə bakalavr, 2002-2004-cü illər Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “İqtisadiyyatın dövlət tənzimlənməsi” ixtisası üzrə magistraturanı fərqlənmə diplomları ilə bitirmişdir.
1999-2006-cı illərdə təhsil alarkən fakültə Elmi Şurasının üzvü olmuşdur.
2002-2006-cı illər Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Sosial sferanın iqtisadiyyatı və idarə edilməsi” kafedrasında laborant, 2006-cı ildən isə həmin kafedrada müəllim vəzifəsində çalışıb. 20.04.2022-ci il tarixdən həmin kafedranın 0,5 ştat baş müəllimi vəzifəsinə keçirilib.
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində “Qloballaşma şəraitində dünya iqtisadiyyatı və yeni informasiya texnologiyaları” mövzusunda keçirilən elmi konfransda I yerə layiq görülmüşdür.
Universitetdə ictimai işlərdə və təhsildə fərqləndiyinə görə 2000-ci ildə Azərbaycan Respublikası “Simurğ” Azərbaycan Mədəniyyət Assosiasiyası Prezidenti tərəfindən TƏŞƏKKÜR FƏRMANI ilə, 29 mart 2002-ci ildə Azərbaycan Respublikası Gənclər Təşkilatlarının Milli Şurasının sədri tərəfindən DİPLOMLA, 2002-ci və 2004-cü illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin rəhbərliyi tərəfindən FƏXRİ FƏRMAN və TƏŞƏKKÜR FƏRMANI ilə təltif olunmuşdur.
1999-2002-ci illərdə Fakültə Tələbə Həmkarlar Bürosunun sədri, 2002-2006-cı illərdə Fakültə Tələbə Elmi Cəmiyyətinin sədri vəzifəsində çalışmışdır.
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti, MDB-nin Qiymətləndirmə Sovetinin 11 noyabr 2003-cü ildə Bakı şəhərində keçirilmiş “Əmlak bazarı və milli standartların qiymətləndirilməsi” Beynəlxalq Elmi-Praktiki Konfransının DİPLOMU ilə təltif edilmişdir.
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi Azərbaycan Turizm İnstitutunda 22 noyabr 2008-cı ildə II, 19 dekabr 2009-cu ildə III Respublika Elmi-Praktiki Konfranslarında ADİU adından çıxış etməklə, sertifikatlarla təltif edilmişdir.
25-27 may 2016-cı il III Beynəlxalq Türk Dünyası Araşdırmaları Simpoziumunda çıxış etmişdir.
30 noyabr 2018-ci il Dövlət Turizm Agentliyi Azərbaycan Turizm və Menecmet Universitetinin təşkilatçılığı ilə “Müasir dövrdə effektiv idarəetmənin problemləri” Respublika Elmi-Praktiki Konfransında çıxış etmişdir.
14 elmi məqalənin müəllifidir. 12 fənn proqramının hazırlanmasında müəlliflər qrupunda iştirak etmişdir.

222aKocharli Leyla Rais
In 1998-2002, she graduated from the Azerbaijan State University of Economics with a degree in Economics of Educational, Scientific and Socio-Cultural Areas. She graduated with honors from the masters of   Azerbaijan State University of Economics in 2002-2004 with a degree in State Regulation of Economics.
She was a member of the Faculty Scientific Council from 1999-2006  while she was studying at the university.
In 2002-2006  she was a laboratory assistant at the department of  “Economics and Management of the Social Sphere” of the Azerbaijan State  University of Economics and in 2006 she was a lecturer of the same university .
In 1999-2006 she was a member of the Academic Council of the faculty.
She was awarded the first place at the scientific conference “World economy and new information technologies in the context of globalization” at Azerbaijan State   University   of Economics.
In 2000 she was awarded with decree of Thank by the president of the Azerbaijani Cultural Association “Simurq” because of the difference in social work and education at the university, with diploma by the Chairman of the National Council of Youth Organizations of the Republic of Azerbaijan on March 29, 2002, in 2002 -2004, she was awarded the Honorary Decree and Thank by the leadership of Azerbaijan State University of Economics.
She worked   as Chairman of the Faculty Student Trade Bureau from 1999-2002, and in 2002-2006 as Chairman of the Faculty Student Scientific Society.
She was awarded the Diploma of the Azerbaijan State   University of    Economics , Scientific and Practical Conference on “Assessment of Real Estate Market and National Standards”, held by Assessment Soviet of CIS on November 11, 2003, Baku.
She was awarded the certificates by making speeches on the behalf of UNEC on November 22, 2008 at II and 19 December 2009 at the III Republican Scientific and Practical Conferences at the Azerbaijan Tourism Institute of the Ministry of Culture and Tourism of the Azerbaijan Republic.
She made a speech on 25-27 May 2016 at the 3rd International Symposium on Turkic World Studies.
She delivered a speech at the Republican Scientific and Practical Conference “Problems of Effective Governance in Modern Times” organized by the State Tourism Agency of Azerbaijan on November 30, 2018.
She is the author of 14 scientific articles. She participated in the development of 12 subject programs with a team of authors.