yalcin_8009Köçərli Yalçın Ənvər oğlu
1993-1997-ci illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad İnstitutunun Təhsil, elm və sosial-mədəni sahələrin iqtisadiyyatı ixtisası üzrə bakalavr; 1997-1999-cu illərdə magistr dərəcəsi üzrə təhsil alıb.
2000-2003-cü illərdə İqtisad Universitetinin  aspiranturasını bitirib.
2000-ci ildən İqtisad Universitetinin «Sosial sferanın iqtisadiyyatı və idarə edilməsi» kafedrasında müəllim, 2018-ci ildən baş müəliim vəzifəsində çalışıb. Hazırda UNEC-in “Sosial inkişaf iqtisadiyyatı və qiymətləndirmə” kafedrasının baş müəllimidir.
16-17 aprel 2007-ci ildə Ümumdünya Turizm Təşkilatının «Turizm marketinqi və turizmdə reklam texnikası» beynəlxalq seminarında  sertifikatla təltif edilib.
21-22 iyun 2007-ci ildə «İslam Konfransı Təşkilatına üzv ölkələrin iqtisadiyyatında turizmin rolu» Beynəlxalq elmi-praktiki konfransında «Azərbaycanda turizm sahəsində beynəlxalq əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri: təkliflər» mövzusunda çıxış edib.
8 dekabr 2007-ci il tarixində Azərbaycan Turizm İnstitutunda «Turizm və rekreasiya: problemlər və perspektivlər» adlı I Respublika elmi-praktiki konfransında;
22 noyabr 2008-ci ildə II Respublika elmi-praktiki konfransında;
19 dekabr 2009-cu ildə III Respublika elmi-praktiki konfransında universitetimiz adından müxtəlif mövzular üzrə çıxış etməklə sertifikatlarla təltif edilib.
29 aprel 2009-cu ildən Avropa İttifaqının maliyyə dəstəyi ilə «Peşə təhsili və təlimi sahəsndə islahatlar strategiyası və Azərbaycanın seçilmiş rayonunda pilot icrası» layihəsi çərçivəsində turizmdə peşə standartlarının hazırlanması prosesində iştirak edərək mükaflandırılıb.
25-27 may 2016-cı il  III Beynəlxalq Türk Dünyası Araşdırmaları Simpoziumunda çıxış edib.
UNEC-lə Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi arasındakı əlaqələndirici komissiyanın üzvüdür. UNEC ekspertidir. 2015-ci ildən UNEC-də “Keyfiyyət elçisi”dir. 2015/2016-cı tədris ilində səmərəli elmi-pedaqoji fəaliyyətinə görə Fəxri Fərmanla təltif olunub.
23 elmi məqalənin müəllifi, 18 fənn proqramının həmmüəllifidir.
UNEC  rektorunun  24 aprel 2017-cı il əmrinə   əsasən  Distant, Qiyabi və Əlavə təhsil Mərkəzinin Qiyabi təhsil şöbəsinin müdiri vəzifəsinə  təyin olunub.
2022-ci ilin oktyabrında “İstiqlaliyyət 6” ünvanı üzrə ərazi partiya təşkilatına yeni sədr və sədr müavini seçkiləri keçirilib. Yalçın Köçərli təşkilatın sədr müavini seçilib.

He was born in Baku in 1976.
He received Bachelor’s Degree in Economy of Education, Science, Social and Cultural of Azerbaijan State Institute of Economics in the years of 1993-1997 and a Master’s degree in Economy of in the fields of Education, Science, Social and Cultural in 1997- 1999.
In the years 2000-2003, he studied in a post-graduation course at the University of Economics.
He has worked as a lecturer in the department of “Economy and Management of Social Sphere” of Azerbaijan State University of Economics since 2000. Since 2018 he has worked as a senior lecturer. He is currently a senior lecturer of the department of“Social Development Economics and Evaluation.
He was awarded a certificate by the World Tourism Organization in the seminar on “Tourism Marketing and Advertising Techniques in Tourism” on April 16-17, 2007. He made a speech on “Development Perspectives of International Cooperation in the field of Tourism in Azerbaijan” within the International Scientific-practical Conference on “The Role of Tourism in Economic Growth of the Islamic Conference member Countries” held on 21-22 June, 2007 and awarded a certificate.
He made speeches on different topics within the 1st Republic Scientific- practical Conference on “Tourism and Recreation: Problems and Perspectives” held in the Azerbaijan Institute of Tourism of the AR Ministry of Culture and Tourism on December 8 2007, in the II Republic Scientific-practical Conference held on November 22 2008 and III Republic Scientific-practical Conference held on December 19, 2009, on behalf of our university.
He made a speech at the III International Symposium on Turkic World Studies on May 25-27, 2016.
He is a member of the coordinating commission between UNEC and the Ministry of Culture and Tourism. He is a UNEC expert. Since 2015, he has been a “Quality Ambassador” at UNEC. In the 2015/2016 academic year, he was awarded an Honorary Decree for his fruitful scientific and pedagogical activities.
He is the author of 23 scientific articles and co-author of 18 subject programs.
By the order of the UNEC Rector dated April 24, 2017, he was appointed the head of the Correspondence Education Department of the Distance, Correspondence and Additional Education Center.
In October 2022, elections for the new chairman and deputy chairman of the territorial party organization at the address “Istiglaliyet 6” were held. Yalchın Kocherli was elected the deputy chairman of the organization.