Müasir dövrün tələbi – əylənərək öyrənmək
UNEC-in Rus İqtisad Məktəbində həyata keçirilən layihənin məqsədi tələbələrin dünyagörüşünü daha da zənginləşdirməkdir.
Rus İqtisad Məktəbinin direktoru Mənsur Bərxudarov bildirib ki, cəmiyyətdə gənclərin az mütaliə etməsi, klassik musiqi dinləməməsi kimi miflər mövcuddur. Bu fikirlər gənclərlə böyük nəsil arasında bir uçurum yaradır. İki nəsil arasında bu maneəni qaldırmaq üçün yeni şərtlərə uyğunlaşaraq, tələbələrin dünyagörüşünü müasir, fərqli metodlara formalaşdırmaq lazımdır. Bu sahədə dünyada ən çox yayılan metod isə əylənərək öyrənməkdir.
Əyləncəli oyunda tələbələr sentyabr və oktyabr ayları ərzində yubileyləri qeyd edilən dünya və milli ədəbiyyat, eləcə də musiqi korifeyləri, milli qəhrəmanlar, ictimai-siyasi xadimlər və beynəlxalq ahıllar gününə dair sosial videoroliklərlə tanış olublar. Hər bir şəxsiyyətə və hadisəyə dair müxtəlif təqdimat variantları müəyyən edilən oyunda tələbələr Molla Pənah Vaqifin şeirlərini səsləndiriblər. Xəlil Rza Ulutürkün azadlıq manifesti kimi səslənən əsərini təqdim edən tələbənin ifası və məşhur kinofilmdən Marina Svetayevanın sözlərinə yazılmış musiqi parçası auditoriyanın xüsusi rəğbətini qazanıb. Tələbələr ilk dəfə müstəqil Azərbaycanın ilk baş prokuroru İsmət Qayıbovun rus dilində hələ Sovet dövründə erməni millətçilərini hüquqi əsaslarla ifşa etdiyi videogörüntünü izləyiblər. Dahi bəstəkar Qara Qarayevin “Don Kixot” baletindən fraqmentlər nümayiş etdirildikdən sonra tələbələr Şövkət Ələkbərova və Müslüm Maqomayevin repertuarından mahnılar, Paqanininin əsərindən parçalar ifa ediblər.

Требование современной эпохи – учиться развлекаясь
Целью проекта, осуществляемого в Русской экономической школе UNEC,  является еще большее обогащение мировоззрения студентов.
Директор Русской экономической школы Мансур Бархударов отметил, что в обществе существуют мифы о том, что молодежь мало внимания уделяет чтению, не слушает классическую музыку. Такое мнение создает пропасть между молодежью и старшим поколением. Для устранения этого барьера между двумя поколениями соответственно новым условиям необходимо формировать мировоззрение молодежи на основе современных, отличительных методов.
На развлекательных играх студенты ознакомились с социальными видеороликами, посвященными корифеям мировой и национальной литературы, а также музыки, национальным героям, общественно-политическим деятелям,  чьи юбилеи отмечаются в сентябре-октябре.  В игре, в которой были представлены различные варианты презентаций относительно каждой личности и  событий,  студенты прочитали стихи Молла Панаха Вагифа. Особую симпатию аудитории завоевало исполнение студентом манифеста свободы Халила Рзы, а также музыкальная композиция из популярного кинофильма, написанная на слова Мирины Светаевой.  Впервые студенты наблюдали за видеозаписями первого генерального прокурора независимого Азербайджана Исмета Гаибова, который еще в советский период в соответствии с правовыми положениями на русском языке разоблачил армянских националистов. После демонстрации фрагментов из балета гениального композитора Кара Караева «Дон Кихот» студенты исполнили песни из репертуара Шовкат Алекберовой и Муслима Магомаева и музыку из произведений Паганини.