“NİZAMİ” layihəsi çərçivəsində növbəti görüş keçirilib
1-IMG_1843Almaniyanın Heidelberq Universitetində Avropa ali təhsil məkanının tələblərinə uyğun olaraq, Azərbaycanda doktorantura təhsilinin yenidən qurulması və inkişaf etdirilməsi – “NİZAMİ” Erasmus+ layihəsi çərçivəsində növbəti görüş keçirilib.
Görüşdə Avropadan olan tərəfdaşlarla yanaşı, Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC), eləcə də  ölkənin digər ali təhsil müəssisələrinin nümayəndələri də iştirak ediblər.
Təlimlərdə 4-cü İşçi Paketdə lider olan UNEC-in Beynəlxalq Əlaqələr Departamentinin rəhbəri Anar Kazımov doktorantların professional bacarıqlarının artırılması və bu sahədə UNEC-in son iki ildə əldə etdiyi nailiyyətlər barədə çıxış edib. Eyni zamanda UNEC-in elmi tədqiqat potensialı, gənc tədqiqatçıların bilik və bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi istiqamətində reallaşdırılan layihələr, o cümlədən diferensial əməkhaqqı sistemi, “Lider müəllim-lider universitet” layihəsi, gənc tədqiqatçılar layihəsi və digər uğurlardan danışıb.
Görüşdə UNEC-də gənc tədqiqatçılar üçün yaradılan karyera imkanları, habelə ölkədə fəaliyyət göstərən şirkətlərlə əlaqələr iştirakçıların diqqətinə çatdırılıb. Bu istiqamətdə regionda öz unikallığı ilə seçilən  Almaniyanın Siegen Universiteti ilə birgə DAAD layihəsi də maraqla qarşılanıb. Bildirilib ki, karyera imkanlarının artırılmasına yönəldilən layihə çərçivəsində hazırda UNEC-in 3 doktorantı Siegen Universitetində tədqiqat aparır.
Anar Kazımovun çıxışında ali məktəblərdə doktorantların professional bacarıqlarının artırılmasına nail olunması  məqsədilə verilən təkliflər işçi paketin icrasının əsasını təşkil edib.
Təlimlər çərçivəsində paralel diskussiyalar aparılıb və digər işçi paketlərin icrasının gedişi nəzərdən keçirilib.

The next meeting within the “NIZAMI” Erasmus+Project on Reconstruction and Development of Doctoral Studies in Azerbaijan, in accordance with the requirements of the European Higher Education Space has been held at the University of Heidelberg of Germany.
Beside the European partners, the representatives of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan, Azerbaijan State University of Economics (UNEC) and other higher education institutions attended the meeting.
Head of the International Relations Office of UNEC which is the leader of the 4th Working Package Anar Kazimov spoke about the increasing the doctoral students’ professional skills and the achievements gained by UNEC in this field for recent 2 years. At the same time he talked about UNEC’s scientific research potential, projects realized in developing the research fellows’ knowledge and abilities, including the “Differential Salary System”, The “Leading Teacher-Leading University” Project, Young Researchers Project and other achievements.
The career opportunities created for young research fellows, as well as the cooperation made with the companies performing in the country were of great interest by the participants. The DAAD Project jointly implemented with the University of Siegen distinguished with its uniqueness in the region in this field was met with interest. It was said that 3 research fellows of UNEC are currently conducting their researches within the project directed to improving career opportunities.
Proposals made to increase the PhD students’ professional skills in higher education institutions in Anar Kazimov’s speech became the basis of the working package.
Parallel debates were made and the other working packages in progress were looked through within the trainings.