“NİZAMİ” layihəsi çərçivəsində növbəti görüş keçirilib
1-IMG_1843Almaniyanın Heidelberq Universitetində Avropa ali təhsil məkanının tələblərinə uyğun olaraq, Azərbaycanda doktorantura təhsilinin yenidən qurulması və inkişaf etdirilməsi – “NİZAMİ” Erasmus+ layihəsi çərçivəsində növbəti görüş keçirilib.
Görüşdə Avropadan olan tərəfdaşlarla yanaşı, Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC), eləcə də  ölkənin digər ali təhsil müəssisələrinin nümayəndələri də iştirak ediblər.
Təlimlərdə 4-cü İşçi Paketdə lider olan UNEC-in Beynəlxalq Əlaqələr Departamentinin rəhbəri Anar Kazımov doktorantların professional bacarıqlarının artırılması və bu sahədə UNEC-in son iki ildə əldə etdiyi nailiyyətlər barədə çıxış edib. Eyni zamanda UNEC-in elmi tədqiqat potensialı, gənc tədqiqatçıların bilik və bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi istiqamətində reallaşdırılan layihələr, o cümlədən diferensial əməkhaqqı sistemi, “Lider müəllim-lider universitet” layihəsi, gənc tədqiqatçılar layihəsi və digər uğurlardan danışıb.
Görüşdə UNEC-də gənc tədqiqatçılar üçün yaradılan karyera imkanları, habelə ölkədə fəaliyyət göstərən şirkətlərlə əlaqələr iştirakçıların diqqətinə çatdırılıb. Bu istiqamətdə regionda öz unikallığı ilə seçilən  Almaniyanın Siegen Universiteti ilə birgə DAAD layihəsi də maraqla qarşılanıb. Bildirilib ki, karyera imkanlarının artırılmasına yönəldilən layihə çərçivəsində hazırda UNEC-in 3 doktorantı Siegen Universitetində tədqiqat aparır.
Anar Kazımovun çıxışında ali məktəblərdə doktorantların professional bacarıqlarının artırılmasına nail olunması  məqsədilə verilən təkliflər işçi paketin icrasının əsasını təşkil edib.
Təlimlər çərçivəsində paralel diskussiyalar aparılıb və digər işçi paketlərin icrasının gedişi nəzərdən keçirilib.

В рамках проекта “НИЗАМИ” состоялась очередная встреча
В Гейдельбергском университете Германии в рамках проекта Erasmus+ «НИЗАМИ» — вновь создание и развитие образования докторантуры в Азербайджане соответственно требованиям Европейского пространства высшего образования состоялась очередная встреча.
Встреча наряду с партнерами из Европы состоялась при участии представителей Министерства образования Азербайджанской Республики, Азербайджанского государственного экономического университета  (UNEC), а также других высших учебных заведений страны.
На тренингах выступил лидер 4-го Рабочего пакета директор Департамента международных отношений Анар Казымов, который отметил о повышении профессиональных способностей докторантов и достижениях UNEC в этой сфере за последние два года. В то же время он отметил о реализуемых проектах в направлении развития научно-исследовательского потенциала, знаний и способностей молодых исследователей UNEC, в том числе о системе дифференциальной заработной платы, проекте «Лидер преподаватель-лидер университет», проектах молодых исследователей и других успехах.
На встрече было доведено до внимания, что в UNEC созданы возможности карьеры для молодых исследователей, а также отношения с действующими в стране компаниями. В этом направлении с большим интересом был встречен совместный с Зигенским университетом Германии проект  DAAD, отличающийся своей уникальностью в регионе. Было отмечено, что в рамках проекта, нацеленного на повышение возможностей карьеры, 3 докторанта UNEC ведут исследование в Зигенском университете.
Предложения в выступлении Анара Казымова, выдвинутые с целью повышения профессиональных способностей докторантов в высших школах, составляют основу исполнения рабочего пакета.
В рамках тренингов состоялись параллельные дискуссии, и был рассмотрен процесс  исполнения других рабочих пакетов.