akademik Abbasov Əli Məmməd oğlu1953-cü il yanvarın 1-də Azərbaycan Respublikasının Naxçıvan şəhərində anadan olub.
1976-cı ildə Moskva Energetika İnstitutunu Avtomatika və telemexanika ixtisası üzrə bitirib. Təxminən bir il Azərbaycan Elmlər Akademiyasında işlədikdən sonra Ukrayna Elmlər Akademiyasında məqsədli aspiranturada təhsilini davam etdirib. 1981-ci ildə mikroelektronika sahəsində dissertasiya müdafiə edərək, texnika elmləri namizədi elmi dərəcəsini alıb. 1994-cü ildə 05.13.14 – “İnformasiya emalı və idarəetmə sistemləri” ixtisası üzrə dissertasiya müdafiə etmiş, texnika elmləri doktoru adını alıb.
1996-cı ildən professordur. 2001-ci ildən AMEA-nın həqiqi üzvüdür.
1982-1992-ci illərdə AMEA-da müxtəlif vəzifələrdə çalışıb. 1992-2000-ci illərdə AMEA-nın İnformasiya və Telekommunikasiya Elmi Mərkəzinin (indiki İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu) direktoru vəzifəsində çalışıb.
2000-2004-cü illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin rektoru olmuşdur. Azərbaycan Elm və Təhsil üzrə kompüter şəbəkələri Assosiasiyasının (AZRENA) prezidentidir. 180-dan çox elmi əsərin və 18 elmi monoqrafiya və kitabların müəllifi və həmmüəllifidir. 14 texniki elmlər üzrə fəlsəfə doktoru və 8 texniki elmlər doktoru hazırlayıb.
2001-2004-cü illərdə AR Milli Məclisinin deputatı və Avropa Şurasının Parlament Assambleyasının (AŞPA) üzvü olub. 2001-ci ildən AMEA-nın həqiqi üzvü, Rəqəmli İnkişaf üçün Genişzolaqlı Rabitə üzrə BMT Baş katibi yanında Komissiyanın, Elektronika və Elektrotexnika Mühəndisləri İnstitutunun üzvüdür.
2004-2014-cü illərdə Azərbaycan Respublikasının Rabitə və Yüksək Texnologiyalar naziri vəzifəsində işləyib.
27 dekabr 2012-ci ildə AR Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən informasiya-kommunikasiya texnologiyaları sahəsində səmərəli fəaliyyətinə görə “Şöhrət” ordeni ilə təltif edilib.
2017-ci ilin mayında AMEA-nın müşaviri təyin olunub. AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktorudur.

Head of the Department of “Digital economy and ICT”, academician Abbasov Ali Mammad
He graduated from the Moscow Energy Institute in 1976 with a degree in Automation and Telemechanics. After working at the Azerbaijan Academy of Sciences for about a year, he continued his postgraduate studies at the Ukrainian Academy of Sciences. In 1981, he defended his thesis in the field of microelectronics and received the degree of Candidate of Technical Sciences. In 1994 he defended his dissertation on the specialty 05.13.14 – “Information processing and management systems” and was awarded the title of Doctor of Technical Sciences.
He has been a professor since 1996. He has been a full member of ANAS since 2001.
In 1982-1992 he worked in various positions at ANAS. In 1992-2000 he worked as the director of the Scientific Center of Information and Telecommunication of ANAS (now the Institute of Information Technologies).
In 2000-2004 he was the rector of the Azerbaijan State University of Economics. He is the President of the Azerbaijan Association of Computer Networks for Science and Education (AZRENA). He is the author and co-author of more than 180 scientific works and 18 scientific monographs and books. He has prepared 14 doctors of philosophy and 8 doctors of technical sciences.
In 2001-2004, he was MP of the Republic of Azerbaijan and a member of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE). Since 2001, he is a full member of ANAS, a member of the Commission under the UN Secretary General for Broadband for Digital Development, the Institute of Electronics and Electrical Engineers.
In 2004-2014, he served as Minister of Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan.
On December 27, 2012, he was awarded the Order of Glory by the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, for his fruitful work in the field of information and communication technologies.
In May 2017, he was appointed an advisor of ANAS. He is the general director of the Institute of Control Systems of ANAS.