i.e.d., prof. Bağırov Damət Abbas oğlu1985-ci ildə D.Bünyadzadə adına Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunu (indiki Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti) bitirib.
1986-cı ildə Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunun aspiranturasına daxil olub. 1991-ci ildə M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetində namizədlik dissertasiyası müdafiə edərək, iqtisad elmləri namizədi alimlik dərəcəsi, 1997-ci ildə dosent elmi adı alıb.
1995-1998-ci illərdə Sank-Peterburq Dövlət Maliyyə İqtisad Universitetinin doktoranturasında oxuyub. 1998-ci ildə Sankt-Peterburq Dövlət Maliyyə İqtisad Universitetində – 08.00.10 «Maliyyə, pul tədavülü və kredit» ixtisası üzrə doktorluq dissertasiyası müdafiə edib. Elə həmin ildə Rusiya Federasiyasının Dövlət Ali Attestasiya Komitəsinin qərarı ilə iqtisad elmləri doktoru alimlik dərəcəsi alıb.
2000-ci ildə AR Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən təkrar attestasiyadan keçirilərək ölkəmizin doktorluq diplomunu alıb.
2005-ci ildə Azərbaycan Respublikası Prezidenti Yanında Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən professor elmi adını alıb.
ƏMƏK FƏALİYYƏTİ: İnstitutu bitirdikdən sonra Dövlət Aqrar Sənaye Komitəsinin baş elm idarəsində aparıcı iqtisadçı vəzifəsində çalışıb. 1989-1994-ci illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad İnstitutunda tədris laboratoriyasının müdiri, müəllim vəzifələrində çalışıb. 1994-1995-ci illərdə «Tuqay» (indiki “Bank of Baku”) kommersiya bankının idarə heyətinin sədri vəzifəsində işləyib.
1995-1999-cu illərdə Xətai rayonu üzrə Dövlət Vergi Müfəttişliyində baş dövlət vergi müfəttişi, şöbə rəisi, rəis müavini vəzifələrində işləyib. 1999-cu ilin sentyabr ayından Azərbaycan Dövlət İqtisad İnstitutunun «Maliyyə» kafedrasının 0,5 ştatla dosenti vəzifəsində işləyib. 2000-ci ilin fevral ayından AR İqtisadi İnkişaf Nazirliyi Dövlət əmlakının idarə olunması və özəlləşdirilməsi departamentində baş mütəxəssis, baş məsləhətçi, şöbə rəisi vəzifəsində işləyib.
2001-ci il avqust ayından İqtisad Universitetinin «Vergi və vergiqoyma» kafedrasının professoru (0,5 ştat) vəzifəsində işləmişdir. 2005-ci ilin fevralından «Vergi və vergiqoyma» kafedrasının tam ştatla professoru və Maliyyə fakültəsinin dekanı vəzifəsində çalışıb. 2008-2009-cu illərdə universitetin tədris işləri üzrə prorektoru və «Maliyyə» kafedrasının müdiri vəzifəsində işləyib. 2009-2010-cu illərdə Daşınmaz Əmlakın Dövlət Reyestri Xidmətinin rəisi vəzifəsində işləyib. 2018-ci ilə kimi UNEC-in Tədris və təlim texnologiyaları üzrə prorektor vəzifəsində çalışıb.
Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi Kollegiyasının 24.04.2006-cı il tarixli qərarı ilə “Azərbaycan Respublikasının qabaqcıl təhsil işçisi” döş nişanı ilə, Təhsil Nazirinin 11/927 saylı 27.09.2011-ci il tarixli əmri ilə AR Təhsil Nazirliyinin Fəxri Fərmanı ilə təltif olunub.

проф.Багиров Дамат Аббас оглы
В 1985 году окончил Азербайджанский институт народного хозяйства им.Д.Буниатзаде. В 1986 году поступил в аспирантуру АзИНХ им.Д.Буниатзаде. В 1991 году защитил кандидатскую диссертацию в Московском государственном университете им.М.В.Ломоносова, получил звание кандидат экономических наук, а в 1997 году получил ученое звание доцента. В 1995-1998 годы учился в докторантуре Санкт-Петербургского государственного финансово-экономического университета. В 1998 году защитил докторскую диссертацию в Санкт-Петербургском государственном финансово-экономическом университете по специальности — 08.00.10 «Финансы, денежное обращение и кредит». В этом же году по решению Высшей аттестационной комиссии Российской Федерации получил ученую степень доктора экономических наук.  В 2000 году повторно пройдя аттестацию в Высшей аттестационной комиссии  АР, получил диплом доктора экономических наук. В 2005 году, решением ВАК АР  получил ученое звание профессора.
Трудовая деятельность: После окончания института работал в Главном научном управлении Государственного аграрно-промышленного комитета на должности ведущего экономиста. В 1989-1994 годы работал в Азербайджанском государственном экономическом институте заведующим учебной лабораторией, преподавателем.  В 1994-1995 годы работал на должности председателя правления коммерческого банка «Tuqay» (в настоящее время «Bank of Baku»). В 1995-1999 годы работал в Государственной налоговой инспекции по Хатаинскому району налоговым инспектором, начальником отдела, заместителем начальника. С сентября 1999 года работал на 0,5 штата, доцентом кафедры «Финансы» АГЭУ. С февраля 2000 года работал в Департаменте управления и приватизации государственного имущества Министерства экономического развития АР главным специалистом, главным советником, начальником отдела.
DSC_5027DSC_4334DSC_4943DSC_4906DSC_5264
С августа 2001 года работал по полному штату на должности профессора на кафедре «Налоги и налогообложение» АГЭУ. С февраля 2005 года работал на должности  проректора по учебной работе и заведующим кафедрой «Финансы». В 2008-2009 годы работал на должности  проректора по учебной работе и заведующим кафедрой «Финансы». В 2009- 2010 годы работал начальником Службы государственного реестра недвижимого имущества. До 2018 года  работал на должности проректора по учебным и обучающим технологиям UNEC.
Решением Коллегии Министерства образования АР от 24.04.2006 года награжден нагрудным значком «Передовой работник образования Азербайджанской Республики», по приказу министра образования 11/927 от 27.09.2011 года – «Почетной грамотой» Министерства образования АР.