i.e.d., prof. Bağırov Damət Abbas oğlu1985-ci ildə D.Bünyadzadə adına Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunu (indiki Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti) bitirib.
1986-cı ildə Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunun aspiranturasına daxil olub. 1991-ci ildə M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetində namizədlik dissertasiyası müdafiə edərək, iqtisad elmləri namizədi alimlik dərəcəsi, 1997-ci ildə dosent elmi adı alıb.
1995-1998-ci illərdə Sank-Peterburq Dövlət Maliyyə İqtisad Universitetinin doktoranturasında oxuyub. 1998-ci ildə Sankt-Peterburq Dövlət Maliyyə İqtisad Universitetində – 08.00.10 «Maliyyə, pul tədavülü və kredit» ixtisası üzrə doktorluq dissertasiyası müdafiə edib. Elə həmin ildə Rusiya Federasiyasının Dövlət Ali Attestasiya Komitəsinin qərarı ilə iqtisad elmləri doktoru alimlik dərəcəsi alıb.
2000-ci ildə AR Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən təkrar attestasiyadan keçirilərək ölkəmizin doktorluq diplomunu alıb.
2005-ci ildə Azərbaycan Respublikası Prezidenti Yanında Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən professor elmi adını alıb.
ƏMƏK FƏALİYYƏTİ: İnstitutu bitirdikdən sonra Dövlət Aqrar Sənaye Komitəsinin baş elm idarəsində aparıcı iqtisadçı vəzifəsində çalışıb. 1989-1994-ci illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad İnstitutunda tədris laboratoriyasının müdiri, müəllim vəzifələrində çalışıb. 1994-1995-ci illərdə «Tuqay» (indiki “Bank of Baku”) kommersiya bankının idarə heyətinin sədri vəzifəsində işləyib.
1995-1999-cu illərdə Xətai rayonu üzrə Dövlət Vergi Müfəttişliyində baş dövlət vergi müfəttişi, şöbə rəisi, rəis müavini vəzifələrində işləyib. 1999-cu ilin sentyabr ayından Azərbaycan Dövlət İqtisad İnstitutunun «Maliyyə» kafedrasının 0,5 ştatla dosenti vəzifəsində işləyib. 2000-ci ilin fevral ayından AR İqtisadi İnkişaf Nazirliyi Dövlət əmlakının idarə olunması və özəlləşdirilməsi departamentində baş mütəxəssis, baş məsləhətçi, şöbə rəisi vəzifəsində işləyib.
2001-ci il avqust ayından İqtisad Universitetinin «Vergi və vergiqoyma» kafedrasının professoru (0,5 ştat) vəzifəsində işləmişdir. 2005-ci ilin fevralından «Vergi və vergiqoyma» kafedrasının tam ştatla professoru və Maliyyə fakültəsinin dekanı vəzifəsində çalışıb. 2008-2009-cu illərdə universitetin tədris işləri üzrə prorektoru və «Maliyyə» kafedrasının müdiri vəzifəsində işləyib. 2009-2010-cu illərdə Daşınmaz Əmlakın Dövlət Reyestri Xidmətinin rəisi vəzifəsində işləyib. 2018-ci ilə kimi UNEC-in Tədris və təlim texnologiyaları üzrə prorektor vəzifəsində çalışıb.
Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi Kollegiyasının 24.04.2006-cı il tarixli qərarı ilə “Azərbaycan Respublikasının qabaqcıl təhsil işçisi” döş nişanı ilə, Təhsil Nazirinin 11/927 saylı 27.09.2011-ci il tarixli əmri ilə AR Təhsil Nazirliyinin Fəxri Fərmanı ilə təltif olunub.

Baghirov Damet Abbas
LABOR ACTIVITY:After graduating from the Institute he worked as the senior economist at the State Agro-Industrial Committee. In 1989-1994, he had been working as the head of the training laboratory, lector at the Azerbaijan State Economics Institute. He served as the chairman of the Board of the Directors of “Tugay” commercial bank in 1994-1995 (currently “Bank of Baku”). In 1995-1999, he worked as chief state tax inspector, chief of department and deputy chief at the State Tax Inspection of Khatai district. From September 1999, he worked part-time in the chair of “Finance” of the Azerbaijan State Economics Institute. From February 2000, he worked as chief specialist, senior consultant and chief of the State Property Management and Privatization Department of heMinistry of Economic Development of the Republic of Azerbaijan.
Since August 2001, he worked as part-time professor in the chair of “Tax and taxation” of the Azerbaijan State Economics Institute. Since February 2005, he worked as full-time professor in the chair of “Tax and taxation” and dean of the “Finance” faculty of the Azerbaijan State Economics Institute. In 2008-2009, he worked as the vice-rector in charge of academic affairs of the Azerbaijan State Economics Institute and the head of “Finance” chair. He had been working as the head of State Register Service of Real Estate in 2009-2010. Currently he works as the vice-rector in charge of teaching and training technologies at the Azerbaijan State Economics Institute.
Mr.Baghirov was awarded with the “ Honor’s Certificate of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan” by the Decree No:11/927 dated 27.09.2011 of the Minister of Education and with the medal of “Advanced education employee of the Republic of Azerbaijan” by the Decree of the Board of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan.