i.e.d., prof. Əlirzayev Əli Qəmbərəli oğlu
1973-cü ildə Moskva Mərkəzi İqtisadi Riyaziyyat İnstitu­tun­da namizədlik, 1985-ci ildə isə doktorluq dis­ser­ta­siyasını müdafiə edib.
Müxtəlif illərdə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının İqtisadiyyat İnstitutunda kiçik elmi işçi, böyük elmi işçi, şöbə müdiri;
1985-1989-cu illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin elmi işlər üzrə prorektoru olub.
Naxçıvan Dövlət Universitetində kafedra müdiri vəzifələrində işləyib.
1997-2005-ci illərdə Azərbaycan Milli Məclisinin üzvü, İqtisadi siyasət komissiyasının sədr müavini olub.
İqtisad elmləri doktoru, professordur. 2022-ci ilin sentyabrına kimi “Sosial sferanın iqtisadiyyatı və idarə olunması”, daha sonra “Sosial inkişaf iqtisadiyyatı və qiymətləndirmə kafedralarının müdiri olub.
2000-ci ildə “Uğur” mükafatına layiq görülüb. 2002-ci ildə əməkdar elm xadimi adı verilib.
2016-cı ilin fevralında Avropa nəşr mətbuat evi mükafat komissiyasının qərarı ilə Milli mənəvi dəyərlərimizin qorunmasında, istedadlı gənc alimlərin hazırlanmasında səmərəli fəaliyyətinə görə ən yaxşı vətənpərvər tədqiqatçı alim QIZIL MEDALI ilə təltif olunub.
500-dən artıq elmi əsə­rin, o cümlədən çoxsaylı monoq­rafi­ya­ların, dərslik və dərs vəsaitinin müəl­lifi­dir. 50 as­pi­ran­ta rəh­bərlik edib, 2 elmlər doktoru yetişdirib.

DSC_0458 - копияDr. of Econ., Sc., Prof. Alirzayev Ali Gambarali
He worked as a junior research scholar, senior research scholar and head of the department in the Institute of Economics of Azerbaijan Academy of National Sciences in different years;
He also worked in the position of vice-rector on scientific works in Azerbaijan State Economic University and the head of the department in Nakhchivan State University.
He was the member of Azerbaijan National Assembly and deputy chairman of the commission of economic policy in 1997-2005.
He is the doctor of economic sciences and professor. Now, he is the head of the department of “Economics and management of social sphere”.
Until September 2022, he was the head of the “Economics and Management of the Social Sphere”, then “Economics of Social Development and Evaluation” departments.
He was awarded the prize of «Ughur» in 2000. He was given the name of honoured scientist in 2002.
He trained post graduate student more than 50. He is the author of many scientific works.
In February of 2016 he was awarded the GOLDEN MEDAL of the best patriotic researcher for the protection of national and moral values and productive activities held in the development of talented young scientists by the Award Commission of the European Press Home.
He is the author of more than 500 scientific articles, as well as numerous monographs, textbooks and training aids. He has supervised 50 post-graduate students and 2 doctoral students.