1969-1974, Bakı Dövlət Unuversiteti, mexanika-riyaziyyat fakültəsi, Ali təhsil diplomu.
1984 – SSRİ EA Mərkəzi İqtisadi-Riyaziyyat İnstitutu, Rusiya, Moskva ş., İqtisad elmləri namizədi diplomu. İxtisas: 08.00.05 – Xalq təsərrüfatının iqtisadiyyatı və idarə edilməsi (makroiqtisadiyyat). Dissertasiya işinin mövzusu «Respublika əhalisinin həyat səviyyəsinin inteqral xarakteristikalarının proqnozlaşdırılması»
2007 – Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti, Bakı ş., İqtisad elmləri doktoru diplomu. İxtisas: 08.00.05 – Xalq təsərrüfatının iqtisadiyyatı və idarə edilməsi (makroiqtisadiyyat).
Dissertasiya işinin mövzusu “Azərbaycanda müasir şəraitdə sosial infrastrukturun tənzimlənməsi problemləri”
Elmi fəaliyyətinin istiqamətləri:
– Azərbaycanda və keçmiş SSRİ-nin digər regionlarında müxtəlif sosial və iqtisadi problemlərin öyrənilməsində, tədqiqində, işlənməsində və ekspertizasında 35 illik təcrübə;
– 1993-1994, Təhsil Nazirliyi Ekspert Komissiyasının üzvü.
– 2001, Azərbaycanda yoxsulluğun azaldılması sahəsində Dövlət Proqramında iqtisadçı-ekspert
– Bir çox sosial və iqtisadi problemlərə dair nəşrlərin, o cümlədən, SSRİ EA Mərkəzi İqtisadi-Riyaziyyat İnstitutunun həyat səviyyəsi problemlərinə dair dörd hesabatın müəllifi.

Заведующий кафедрой «Экономическое право» д.э.н., проф. Фархад Панах оглы Рахманов
1984 год –  Центральный экономико-математический институт АН СССР, Москва, кандидат экономических наук, специальность: 08.00.05 – Экономика и управление народного хозяйства (макроэкономика), тема диссертационной работы «Прогнозирование интегральных характеристик  уровня жизни населения республики».
2007 год  – Азербайджанский государственный экономический университет,  диплом доктора экономических наук, специальность: 08.00.05 – Экономика и управление народного хозяйства (макроэкономика), тема диссертационной работы: «Проблемы регулирования социальной инфраструктуры в Азербайджане в современных условиях»
Направления научной деятельности:
– 35-летний опыт работы в изучении, исследовании, обработки и экспертизе различных социальных и экономических проблем в Азербайджане и других регионах бывшего СССР.
— 1993-1994 гг. – член Экспертной комиссии Министерства образования.
— 2001 год – эксперт-экономист в «Государственной программе по сокращению бедности в Азербайджане».
Является автором ряда изданий по социальным и экономическим проблемам, в том числе  – четырех отчетов, по проблемам уровня жизни,  Центрального экономико-математического института АН СССР.
В соответствии с распоряжением Президента АР от 26 сентября 2011 года за заслуги в развитии образования был удостоен звания «Заслуженный учитель».