tex.e.d., prof. Fərzəliyev Məzahir Həmzə oğlu1945-ci ildə Quba rayonunda anadan olub.
1962-1967-ci illərdə Azərbaycan Politexnik İnstitutunda (indiki Azərbaycan Texniki Universiteti) təhsil alaraq mühəndis-mexanik ixtisasına yiyələnib. İnstitutu bitirdikdən sonra gənc mütəxəssis kimi “Maşınqayırmanın texnologiyası” kafedrasında işə başlayıb. 1969-1971-ci illərdə ATU-nin “Toxuculuq və yeyinti sənaye maşınları” kafedrasında assistent vəzifəsində işləyib.
1970-1973-cü illərdə Moskva Yüngül Sənayesinin Texnologiyası İnstitutunun məqsədli aspiranturasında oxuyub.
1973-cü ildə Moskva şəhərində vaxtından əvvəl namizədlik dissertasiyası müdafiə edib.
1973-1979-cu illərdə ATU-nin “Toxuculuq və yeyinti sənayesi maşınları” kafedrasının assistenti və baş müəllimi işləyib.
1979-cu ildən Azərbaycan Texnologiya İnstitutunda kafedra müdiri, 1984-cü ildən isə eyni zamanda prorektor vəzifəsində çalışıb.
1990-cı ildə Sankt-Peterburq Dövlət “Dizayn və Texnologiya” Universitetində doktorluq dissertasiyası müdafiə edərək, texnika elmləri doktoru elmi adını alıb. 2000-ci ildən 2020-ci ilə kimi İqtisad Universitetinin “Texnoloji maşınlar və sahə avadanlıqları” kafedrasının müdiri vəzifəsində işləyib.
1984-1991 SSRİ Xalq Təhsili Nazirliyinin tədris metodiki şurasının üzvü olub.
1993-2008-ci illərdə AR Prezidenti nəzdində AAK-nın texniki elmlər üzrə ekspert şurasının üzvü və “Yüngül və sənaye” bölməsinin sədri olub.
Respublikada və xaricdə nəşr edilən 150-dən artıq elmi-metodiki məqalənin, o cümlədən 8 dərsliyin, 4 dərs vəsaitinin, 3 metodiki göstərişin, 20 fənn proqramının, 8 patentin müəllifidir.

Заведующий кафедрой «Технологические машины и отраслевое оборудование» д.тех.н., проф. Фарзалиев Мазахир Гамза оглы
Родился в 1945 году в районе Кубе.
В 1962-1967 годах получив образование в Азербайджанском техническом университете, овладел специальностью инженер-механик. После окончания института начал работать на кафедре «Технология машиностроения» молодым специалистом. В 1969-1971 годах работал ассистентом на кафедре «Машины ткачества и пищевой промышленности» АТУ.
В 1970-1973 годах учился в целевой аспирантуре Московского технологического института легкой промышленности. В 1973 году защитил досрочно кандидатскую диссертацию в городе Москве.
В 1973-1979 годах работал на кафедре «Машины ткачества и пищевой промышленности» АТУ ассистентом и старшим преподавателем.
С 1979 года работал заведующим кафедрой в Азербайджанском технологическом институте, а с 1984 года в то же время проректором.
В 1990 году защитил докторскую диссертацию в Санкт-Петербургском государственном технологическом университете дизайна и технологии, и получил звание доктора технических наук. С 1991-2000 года по настоящее время работает заведующим кафедрой «Технологические машина и отраслевое оборудование» Экономического университета. В 1984-1991 годах являлся членом учебно-методического совета Министерства Образования СССР. В 1993-2008 годах член экспертного совета технических наук АКК при Президенте АР и председатель сектора «Легкая промышленность».
Является автором опубликованных в республике и за рубежом более  150 научно-методических статей, в том числе  8 учебников,  4 учебных пособий, 3 методических указаний, 20 программ, 8 патентов.