rasimi.e.d., prof. Həsənov  Rasim  Tapdıq  oğlu
İqtisad  elmləri  doktoru, professor Həsənov Rasim  Tapdıq  oğlunun əsas elm fəaliyyət istiqamətlərini, Azərbaycan iqisadiyyatının aktual problemləri, o cümlədən davamlı, dayanıqlı və tarazlı inkişaf  problemləri, milli iqtisadi siyasətin formalaşdırılması, həmçinin makroiqtisadi tənzimləmə və dövlətin iqtisadi idarəetmə sisteminin təkmilləşdirilməsi, sosial və regional inkişafın sürətləndirilməsi, innovasiyalı iqtisadiyyatın formalaşdırılması problemləri, ictimai seçimin iqtisadi əsaslarının qiymətləndirilməsi və  funksional, sahəvi və regional  sosial iqtisadi inkişaf konsepsiya və proqramlarının hazırlanması, dövlət iqtisadi  idarəetmə mexanizminin fəaliyyəti, dövlət vəsaitlərindən istifadənin səmərəliliyi və nəticəliliyinin yüksəldilməsi, maliyyə-büdcə siyasəti və maliyyə nəzarəti mexanizminin təkmilləşdirilməsi, iqtisadi təhlükəsizliyin aktual problemləri, Azərbaycan iqtisadiyyatının dünya təsərrüfat sisteminə inteqrasiyası və geoiqtisadi əlaqələrin inkişafı, qloballaşma və dünya təsərrüfat konyunkturasının Azərbaycan iqtisadiyyatına təsirinin qiymətləndirilməsi,  və s kimi aktual tətbiqi iqtisadi problemlər  və məsələlər  təşkil edir.
Ölkəmizin  aktual  iqtisadi  problemləri, iqtisadi inkişafımızın  uğurları  və  perspektivləri  haqqında   ölkədə  və   xaricdə  nüfuzlu  elmi  nəşrlərdə iri həcmli  məqalələri  çap   olunmuşdur. Bu  sırada  AMEA  Xəbərləri, “İqtisadiyat: nəzəriyyə  və  təcrübə”, “Neft  təsərrüfatı”, “Elm  və  texnika   yenilikləri”,  “İqtisadiyyat  və  audit”  və s.  kimi  yerli  jurnallarla yanaşı, «Общество и Экономика»; «Проблемы региональной  экономики»; « Социальная политика в постсоциалистическом  обществе, задачи, противоречия, механизми» (Наука, колл. монография, 2001 г.), j. Central Asia and the Caucasus; j. The Caucasus  & Globalization, Sweden və s. kimi  nəşrləri qeyd  etmək olar.
1983-1991-ci illərdə keçmiş SSRİ  məkanında, 1997-2010-cu  illərdə   Azər­baycan  Respublikasının  müxtəlif  nümayəndə heyətlərinin  tərkibində dəfə­lər­lə, ÇXR, Polşa, Rusiya, Avstraliya, Hollandiya, Turkiyə, Yunanstan, Qazaxstan, İran, Qırğızıstan, Ukraina   və s. kimi ölkələrdə  keçrilmiş  beynəlxalq  elmi  konfrans  və  simpoziumlarda  iştirak  etmişdir. 1999-2003-cü illərdə İqtisad Əməkdaşlıq  təşki­la­tında (ЕСО)  İqtisadi tədqiqatlar üzrə  Azərbaycanın  Milli  koordinatoru, Azər­bay­can  Respublikası Dövlət  Elm və Texnika komitəsi  yanında “İqtisadiyyat” problem  Şura­­sının  Sədr  müavıni olmuşdur.
2010-cu ildən  fəaliyyətə başlayan  Azərbaycan respublikası Prezidenti yanında Elmin inkişaf fondunun iqtisadiyyat elmi sahəsində ilk qrantını məhz Rasim Həsənovun rəhbərlik etdiyi tədqiqatçılar qrupu almışdır. İnkişaf edən iqtisadiyyatla üçün aktual olan bir mövzuda – “Azərbaycanda dayanıqlı iqtisadi inkişafın təmin edilməsində fiskal və monetar siya­sə­tin əlaqə­ləndirilməsi mexanizminin qiymətləndirilməsi və onun təkmilləşdirilməsi istiqamət­lə­ri­nin müəyyənləşdirilməsi”  mövzusu üzrə qrant layihəsi 2011-ci ildə yerinə yetirilmişdir. 2011-2012-ci illərdə prof. R.Həsənovun rəhbərliyi ilə daha iki mövzu üzrə qrant tədqiqatları aparılmışdır.  Azərbaycan Respubliksaı Nazirlər Kabinetinin qərarı ilə “Azərbaycan Respublikasında regional sosial-iqtisadi inkişaf proqramlarının nəticələrinin diaqnostikası və regional iqtisadi inkişaf modelinin formalaşdırılması” (2011) və “Azərbaycanda aqrar sektorun inkişafının dövlət tərəfindən stimul­laşdırılması mexanizminin qiymətləndirilməsi və onun təkmilləşdiril­məsinə dair təklif və tövsiyələrin hazırlanması” (2012) mövzularında qrant layihələri üzrə tədqiqat işlərinin nəticələri Dövlət orqanlarında istifadə üçün qəbul edilmişdir.
AR Prezidentinin 26 sentyabr 2011-ci il Sərəncamına əsasən Azərbaycanda təhsilin inkişafındakı xidmətlərinə görə “Əməkdar Müəllim” fəxri adı verilmişdir.

Main scientific activities of Doctor of Economic Sciences, Professor Hasanov Rasim are actual problems of Azerbaijan’s economy, including problems of sustainable, and balanced development, formation of national economic policy, as well as improvement of macroeconomic regulation and economic management system, acceleration of social and regional development, formation of innovative economy, assessment of economic bases of public choice and functional, sectorial and development of concepts and programs of regional socio-economic development, functioning of the state economic management mechanism, increase of efficiency and effectiveness of public funds, improvement of fiscal policy and financial control mechanism, current problems of economic security, integration of Azerbaijan’s economy into world economy and development of geo-economics relations, assessment of the impact of globalization and the world economic situation on the economy of Azerbaijan, and other actual applied economic problems and issues.
His large-scale articles on current economic problems of our country, successes and prospects of our economic development have been published in authoritative scientific publications in the country and abroad. Among them are ANAS News, “Economy: theory and practice”, “Oil economy”, “Science and technical innovations”, “Economy and audit” and others along with local magazines such as Society and Economics; “Problems of the regional economy”; “Social policy in post-socialist society, tasks, contradictions, mechanisms” (Science, coll. Monograph, 2001), j. Central Asia and the Caucasus; j. The Caucasus & Globalization, Sweden and others publications.
In 1983-1991 in the territory of the former USSR, in 1997-2010 as a member of various delegations of the Republic of Azerbaijan he repeatedly participated in international scientific conferences and symposiums held in countries such as China, Poland, Russia, Australia, the Netherlands, Turkey, Greece, Kazakhstan, Iran, Kyrgyzstan, Ukraine and others. In 1999-2003, he was the National Coordinator of Azerbaijan for Economic Research at the Economic Cooperation Organization (ECO), Deputy Chairman of the Problem Council “Economy” under the State Committee for Science and Technology of the Republic of Azerbaijan.
The first grant of the Science Development Fund under the President of the Republic of Azerbaijan in the field of economics, which has been operating since 2010, was received by a group of researchers led by Rasim Hasanov. A grant project on a topic relevant to the developing economy – “Assessment of the mechanism of coordination of fiscal and monetary policy in ensuring sustainable economic development in Azerbaijan and identification of areas for its improvement” was implemented in 2011. In 2011-2012, prof. under the leadership of R. Hasanov, grant research was conducted on two more topics. The results of research work on grant projects on the topics “Diagnosis of results of regional socio-economic development programs in the Republic of Azerbaijan and formation of regional economic development model” (2011) and “Assessment of mechanism of state stimulation of agrarian sector development in Azerbaijan and preparation of proposals and recommendations” (2012) were accepted for use in government agencies by the decision of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan.
According to the Order of the President of the Republic of Azerbaijan dated September 26, 2011, he was awarded the honorary title of “Honored Teacher” for his services to the development of education in Azerbaijan.