prof. Şəkərəliyev Arif Şəkərəli oğlu21 oktyabr 1949-ci ildə Ermənistanın Qafan kəndində anadan olub.
1955-1966-cı illərdə orta məktəbdə təhsil alıb.
1970-ci ildə D.Bünyadzadə adına Xalq Təsərrüfatı İnstitutunu (indiki Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti) fərqlənmə diplomu ilə bitirib.
1971-1973-cü ildə Bakı Dövlət Universitetində aspiranturanı bitirib, 1976-cü ildə D.Bünyadzadə adına Xalq Təsərrüfatı İnstitutunda “Əhaliyə xidmət sahəsinin inkişafının sosial-iqtisadi probıemləri” mövzusunda namizədlik, 1991-ci ildə isə Leninqrad Maliyyə-İqtisad Universitetində “Bazar münasibətlərinə keçid şəraitində xidmət sferasının inkişafının sosial-iqtisadi problemləri” mövzusunda doktorluq dissertasiyasını müdafiə edib, 1992-ci ildən professordur.
1970-1971-ci illərdə Azərbaycan Bədən Tərbiyəsi İnstitutunda (AzDBTİ) baş laborant, 1971-1974-cü illərdə AzDBTİ-də müəllim, 1974-1978-ci illərdə AzDBTİ-də baş müəllim, dekan müavini, 1978-1982-ci illərdə AzDBTİ-də dosent, kafedra müdiri işləyib.
1987-1990-cı illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində dekan, 2000-2006-cı illərdə Elmi işlər üzrə prorektoru vəzifəsində çalışıb.
2001-ci ildən 2022-ci ilin sentyabrına kimi İqtisad Universitetinin “Beynəlxalq ticarət və gömrük işi”, daha sonra “Ticarət və gömrük işinin təşkili” kafedralarının müdiri olub.
260-dən artıq elmi əsərin, 65 kitab, dərsliklər, dərs vəsaiti və fənn proqramlarının, 500-dən çox qəzet və elmi-publisistik məqaləlarin müəllifidir.
2002-ci ildə elmi fəaliyyətinə görə Əməkdar Elm Xadimi fəxri adı verilib.
Beynəlxalq Menecment Akademiyasının üzvüdür. “Qızıl qələm” mediya mükafatına layiq görülüb.
2017-ci ildən UNEC-in Xarici ticarətə dəstək mərkəzinin rəhbəridir.
UNEC-də fəaliyyət göstərən Dissertasiya Şurasının sədr müavinidir.
İxrac potensialının artırılması dövlət siyasətinə UNEC-dən dəstək (18.10.2017)
Şərh: ixrac strukturunun şaxələndirilməsinin əsas istiqamətləri və perspektivləri (AZƏRTAC – 20.06.2017)
Heydər Əliyevin sabitlik və inkişaf strategiyası (“Xalq qəzeti” – 16.06.2017)
Azərbaycan brendi ilə xarici bazarlara çıxarılacaq qeyri-neft sektoru məhsullarının artırılması imkanları (25.04.2017)

He was born in Gafan village of Armenia on October 21, 1949.
He was graduated Azerbaijan Institute of National Economics named after D.Bunyadzadeh (current ASEU) with Honored Diploma in 1970 He graduated post-graduate in Baku State University in 1971-1973 and defended candidate dissertation in 1976. Mr.Shakaraliyev defended his doctoral dissertation in 1991 at the Leningrad University of Finance and Economics and he has been a professor since 1992.
He worked as senior research assistant in Azerbaijan State Academy of Physical Culture and Sports in 1970-1971, then as lector in 1971-1974, senior lector and deputy dean in 1974-1978, and then worked as associate professor, head of the chair in 1978-1982. Mr.Shakaraliyev had been working as dean in ASEU in 1987-1990, and vice-rector in charge of scientific works in ASEU in 2000-2006.
From 2001 to September 2022, he was the head of the “International Trade and Customs Affairs” and “Organization of Trade and Customs Affairs” departments of the University of Economics.
He is the author of more than 260 scientific works, 65 books, textbooks and subject programs, more than 500 newspaper and scientific-publicist articles.
For scientific activity, A.Shakaraliyev earned “Honored Scientist” in 2002. He is the member of International Management Academy.