Zahid Mamedov_felsefeprofessor Zahid Məmmədov İsmayıl oğlu
1948-1953-cü illərdə Azərbaycan Dövlət Universitetinin Tarix fakültəsinin fəlsəfə şöbəsində təhsil almışdır.
1952-1957-ci ilərdə Azərbaycan Dövlət Nəşriyyatında siyasi və sosial-iqtisadi ədəbiyyat şöbəsində redaktor vəzifəsində işləmişdir.
1957-1960-ci illərdə Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının Fəlsəfə bölməsinin aspirantı olmuş və 1961-cı ildə namizədlik dissertasiyasını müdafiə edərək fəlsəfə elmləri namizədi elmi dərəcəsi alaraq 1963-cü ilədək Azərbaycan SSR EA Fəlsəfə bölməsində kiçik elmi işçi vəzifəsində işləmişdir. 1975-ci ildə doktorluq dissertasiya müdafiə edərək 1978-ci ildə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi, 1979-cu ildə isə professor elmi adı almışdır.
1963-1964-cü illərdə Azərbaycan Politexnik İnstitutu Fəlsəfə və Elmi Kommunizm kafedrasında baş müəllim,1964-1966-cı illərdə isə dosent vəzifəsində işləmişdir. 1966-1970-ci illərdə Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunun “Fəlsəfə və Elmi Kommunizm” kafedrasında dosent vəzifəsində, 1970-1981-ci illərdə “Elmi Kommunizm” kafedrasının müdiri, 1988-1991-ci illərdə N.A.Voznosenski adına LMİİ-nin Bakı filialının Elmi Kommunizm kafedrasının müdiri, 1991-1993-cü illərdə ADİİ-nin “Politologiya” kafedrasının müdiri, 2000-2009-cu ildən İqtisad Universitetinin “Politologiya və Sosiologiya” kafedrasının müdiri, 2009-2010-cu illərdə “Fəlsəfə və Politologiya” kafedrasının müdiri, 2010-2016-cı illərdə “Politologiya” kafedrasının müdiri vəzifələrində işləmişdir. 2017-ci ilin mayına kimi Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Humanitar fənlər” kafedrasının müdiri vəzifəsində çalışıb.
“Politologiya və Sosiologiya” fənnlərinə dair dərslik, dərs vəsaiti, metodiki vəsaitlərin və proqramların, çoxlu sayda elmi məqalələrin, 6 monoqrafiyanın müəllifidir.
1991-ci ildə Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin fəxri fərmanı ilə təltif edilmişdir. AR Prezidentinin 2006-cı il 24 aprel tarixli 1430 nömrəli sərəncamı ilə Azərbaycan Respubilkasının “Əməkdar müəllim fəxri adı” verilmişdir. AR Təhsil Nazirliyinin 02 noyabr 2006-cı il tarixli əmri ilə “Azərbaycan Respublikasının qabaqcıl təhsil işçisi” döş nişanı ilə təltif edilmişdir.

Zahid Mamedov_felsefe
В 1948-1953 годы получил образование в  философском отделе исторического факультета Азербайджанского государственного университета. В  1952-1957 годы работал на должности редактора в политическом и социально-экономическом литературном отделе Азербайджанского государственного издательства.
В 1957-1960 годы был аспирантом в философском отделе Академии наук Азербайджанской ССР, в 1961 году защитив кандидатскую диссертацию, получил ученую степень кандидата философских наук.  До 1963 года работал в АН Азербайджанской ССР в философском отделе младшим научным сотрудником. В 1975 году защитив докторскую диссертацию, в 1978 году получил ученую степень доктора философии, в  1979 году звание профессора.
В 1963-1964 годы работал ст.преподавателем на кафедре Философии и научного коммунизма Азербайджанского политехнического института. В 1964-1966 годы работал на должности доцента. В 1966-1970 годы на кафедре Философии и научного коммунизма АЗИНХ на должности доцента. В  1970-1981 годы заведующим кафедрой Научного коммунизма. В 1988-1991 годы зав.кафедрой Научного коммунизма Бакинского филиала ЛФЭИ им.Н.А.Вознесенского. В 1991-1993 годы зав.кафедрой «Политология» АГЭИ. В 2000-2009 годы зав.кафедрой «Политология и социология», c 2009 по 2017 г.г. зав.кафедрой «Гуманитарные дисциплины» UNEC.
В настоящее время  работает консультантом-профессором   кафедры «Гуманитарные дисциплины».
Является автором учебников, учебных пособий, методических пособий и программ, многочисленных научных статей, 6 монографий по дисциплине «Политология и социология».
В 1991 году награжден почетной грамотой Министерства Образования Азербайджанской Республики. По приказу Президента АР от   24  апреля 2006 года под номером 1430  получил почетное имя «Заслуженный преподаватель» Азербайджанской Республики. По решению Министерства Образования АР от 2 ноября 2006 года был награжден нагрудным знаком «Передовой работник образования Азербайджанской Республики».