“Qanla yazılan tarix unudulmur”
Tarixi həqiqətlərin daha yaxından öyrənilməsi, mənfur qonşularımız və onların havadarlarının törətdikləri fəlakətlərin gənclərə çatdırılması məqsədilə UNEC-in Türk Dünyası İşlətmə Fakültəsi (TUDİFAK) və Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzinin (BMDM) birgə təşkilatçılığı ilə Xocalı faciəsinin 25-ci ildönümü qeyd olunub.
Tədbirə fakültənin professor-müəllim heyəti, tələbələr, Xocalı faciəsinin canlı şahidləri və “Qürur” Şəhid Ailələri Xalq İctimai Birliyinin sədri Naibə Behbudova qatılıblar.
Azərbaycan və Türkiyənin dövlət himni səsləndirildikdən sonra fakültə dekanı Dos.Dr.Fərrux Tuzcuoğlu Azərbaycan xalqının qan yaddaşı olan Xocalı faciəsi, ermənilərin xalqımıza qarşı törətdikləri vəhşiliklər və türk xalqlarına qarşı aparılan soyqırım siyasətindən danışıb.
Xocalıdan bəhs edən sənədli filmin nümayişindən sonra faciənin canlı şahidləri və Milli Qəhrəman Səfiyar Behbudovun bacısı, Naibə Behbudova həmin qanlı gecədə erməni təcavüzkarlarının törətdikləri cinayətlərin yaddaşlardan heç zaman silinməyəcəyini bildiriblər. Xocalıda baş verənlərin təkcə Azərbaycan xalqına qarşı deyil, bəşəriyyət, insanlıq əleyhinə törədilmiş qanlı cinayət olduğu vurğulanıb. Tədbirin sonunda Əhməd Cavadın “Susmaram” şeiri səsləndirilib.
UNEC-in Zaqatala filialında isə Xocalı soyqırımının 25 illiyi “Qanla yazılan tarix unudulmur” adlı tədbirdə anılıb.
Tədbir iştirakçıları filialın foyesində Xocalı faciəsini əks etdirən sərgiyə baxış keçiriblər. Xocalı şəhidlərinin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildikdən sonra Zaqatala filialının direktoru, professor Orucəli Rzayev gəncləri Xocalı soyqırımı və ermənilərin Dağlıq Qarabağda törətdikləri vəhşiliklər haqqında həqiqətləri olduğu kimi dünya dövlətlərinə çatdırmağa səsləyib.
Tədbirdə Xocalı soyqırımı ilə bağlı mərüzələr dinlənilib, soyqırımın dünya ictimaiyyətinə çatdırılması üçün təkliflər səsləndirilib.

«История, написанная кровью, не забывается»
В целях более активного изучения исторической правды, доведения до молодежи трагедий, совершенных коварными соседями и их покровителями,  при организационной поддержке Турецкого факультета Экономики и  управления (TUDİFAK) и Международного центра магистратуры и докторантуры (МЦМД) UNEC было отмечено 25-летие трагедии Ходжалы.
В мероприятии приняли участие профессорско-преподавательский состав факультета, живые свидетели трагедии Ходжалы  и председатель Народного общественного объединения семьи шехидов «Гурур» Наиба Бехбутова.
После того, как прозвучали государственные гимны Азербайджана и Турции декан факультета доц. Др. Феррух Тузджуоглы  рассказал о трагедии Ходжалы, которая является кровавой памятью азербайджанского народа, зверствах, учиненных армянами в отношении нашего народа и политики геноцида, осуществляемого против турецкого народа.
После демонстрации документального фильма, повествующего о Ходжалы,  живые свидетели трагедии и сестра Национального героя Сафияра Бехбудова, Наиба Бехбудова рассказали о преступлениях, совершенных армянскими агрессорами в ту кровавую ночь, которые никогда не сотрутся с памяти. Было подчеркнуто, что события в Ходжалы являются кровавым преступлениями не только против азербайджанского народа, но и против человечества и человечности.  В конце мероприятия прозвучали стихи Ахмеда Джавада «Я не буду молчать».
А в Закатальском филиале UNEC почтена память в честь  25-летия геноцида Ходжалы мероприятием «История, написанная кровью, не забывается».
Участники мероприятия в фойе филиала провели осмотр выставки, отражающей Ходжалинскую трагедию.  После того, как минутой молчания была почтена светлая память шехидов Ходжалы  директор Закатальского филиала, профессор Оруджали Рзаев призвал молодежь к доведению до мировой общественности правды о Ходжалинском геноциде и совершенных армянами в Нагорном Карабахе злодеяниях.
На мероприятии были заслушаны доклады в связи с геноцидом в Ходжалы, были озвучены предложения о доведении геноцида до мировой общественности.