“Qanla yazılan tarix unudulmur”
Tarixi həqiqətlərin daha yaxından öyrənilməsi, mənfur qonşularımız və onların havadarlarının törətdikləri fəlakətlərin gənclərə çatdırılması məqsədilə UNEC-in Türk Dünyası İşlətmə Fakültəsi (TUDİFAK) və Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzinin (BMDM) birgə təşkilatçılığı ilə Xocalı faciəsinin 25-ci ildönümü qeyd olunub.
Tədbirə fakültənin professor-müəllim heyəti, tələbələr, Xocalı faciəsinin canlı şahidləri və “Qürur” Şəhid Ailələri Xalq İctimai Birliyinin sədri Naibə Behbudova qatılıblar.
Azərbaycan və Türkiyənin dövlət himni səsləndirildikdən sonra fakültə dekanı Dos.Dr.Fərrux Tuzcuoğlu Azərbaycan xalqının qan yaddaşı olan Xocalı faciəsi, ermənilərin xalqımıza qarşı törətdikləri vəhşiliklər və türk xalqlarına qarşı aparılan soyqırım siyasətindən danışıb.
Xocalıdan bəhs edən sənədli filmin nümayişindən sonra faciənin canlı şahidləri və Milli Qəhrəman Səfiyar Behbudovun bacısı, Naibə Behbudova həmin qanlı gecədə erməni təcavüzkarlarının törətdikləri cinayətlərin yaddaşlardan heç zaman silinməyəcəyini bildiriblər. Xocalıda baş verənlərin təkcə Azərbaycan xalqına qarşı deyil, bəşəriyyət, insanlıq əleyhinə törədilmiş qanlı cinayət olduğu vurğulanıb. Tədbirin sonunda Əhməd Cavadın “Susmaram” şeiri səsləndirilib.
UNEC-in Zaqatala filialında isə Xocalı soyqırımının 25 illiyi “Qanla yazılan tarix unudulmur” adlı tədbirdə anılıb.
Tədbir iştirakçıları filialın foyesində Xocalı faciəsini əks etdirən sərgiyə baxış keçiriblər. Xocalı şəhidlərinin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildikdən sonra Zaqatala filialının direktoru, professor Orucəli Rzayev gəncləri Xocalı soyqırımı və ermənilərin Dağlıq Qarabağda törətdikləri vəhşiliklər haqqında həqiqətləri olduğu kimi dünya dövlətlərinə çatdırmağa səsləyib.
Tədbirdə Xocalı soyqırımı ilə bağlı mərüzələr dinlənilib, soyqırımın dünya ictimaiyyətinə çatdırılması üçün təkliflər səsləndirilib.

“History written with Blood”
Targeted in studying the historical truth in detail and delivering the tragedies committed by our damned neighbors and their defenders the 25th Anniversary of Khojali tragedy has been marked by the School of Turkish World of Business Administration (TUDIFAK) and the International Graduate and Doctorate Center of UNEC.
Academic staff, students and live witnesses of Khojali tragedy and a Chairman of the People’s Public Union Martyr Families “Honor” Naiba Behbudova joined the event.
After the anthem of the Republics of Azerbaijan and Turkey were sounded, Dean of the Faculty, Associate Professor Dr. Farrukh Tuzchuoghlu spoke about the bloody memory of Azerbaijani people Khojali Tragedy, vandalism committed by Armenia against our people and their genocide policy conducted against the Turkish.
After the demonstration of the documentary film about Khojali, ive witnesses of the tragedy and sister of the National Hero Safiyar Behbudov Naiba Behbudova highlighted that the crime committed by Armenian aggressors on that bloody night will never be forgotten. It was stressed that the accidents happened in Khojali were committed not only against Azerbaijanis but also against the mankind and humanity. The poem “Won’t keep silence” by Ahmad Javad was sounded in the end.
The 25th anniversary of Khojali massacre was commemorated with the event “History written with blood will not be forgotten” at Zagatala Branch of UNEC.
Participants of the event viewed the exhibition of paintings reflecting Khojali tragedy displayed in the hall of the branch. They paid tribute to Khojali martyrs’ memory with a minute’s silence. Afterwards, the Director of the Branch, Professor Orujali Rzayev addressed to young people to deliver the truth about the Khojali massacre and the vandalism committed by Armenians in Daghlig Garabagh to the world community.
Reports on Khojali genocide were sounded and proposals on enlightening the genocide for the world community were made within the event.