İş adamları UNEC-də toplaşdı: “Yeni iqtisadi çağırış və modern təhsil”
Fevralın 17-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) Azərbaycanın nüfuzlu şirkət nümayəndələrinin və iş adamlarının iştirakı ilə tədbir keçirilib. UNEC-in Texnologiya və dizayn fakültəsinin təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbir “Yeni iqtisadi çağırış və modern təhsil” mövzusunda olub.
Tədbirdə respublikanın qeyri neft sektoru üzrə ən aparıcı şirkət, holdinq və müəssisələrindən Azərsun Holdinq MMC, Az-Granata MMC, MADO restoranlar şəbəkəsi, TAİS kommersiya-istehsalat şirkəti, Can-Pa MMC, Azərbaycan Üzümçülük və Şərabçılıq Elmi-tədqiqat İnstitutu, “Caspian Fish Co. Azerbaijan”, “Sevimli Dad” MMC, Gilan Tekstil Parkı, Gilan Holdinq istehsalat-kommersiya MMC, Avrora Şirkətlər qrupu, “Səhliyalı” MMC, “Zəhmət Ruzi” MMC (SAB) və digərlərinin rəhbərləri və nümayəndələri iştirak ediblər.
UNEC-in Tədris və təlim texnologiyaları üzrə prorektoru, professor Damət Bağırov Azərbaycan Respublikası Prezidentinin ölkədə biznes mühitinin yaxşılaşdırılması və dövlət idarəçiliyində səmərəliliyin artırılması istiqamətində apardığı islahatlardan danışıb. Bildirib ki, ölkə prezidentinin çağırışlarına UNEC real addımlarla cavab verməkdədir. Belə ki, universitetdə iqtisadi təhsilin modernləşdirilməsi və iqtisadi təhsildə keyfiyyət parametrlərinin yüksəldilməsi istiqamətində əhəmiyyətli işlər görülür. D.Bağırov bildirib ki, UNEC-in tələbə və məzunlarının işlə təmin olunması universitetin prioritetləri sırasındadır. Bunun üçün də universitet iş adamları və sahibkarlarla daha sıx əməkdaşlıq etmək niyyətindədir.
Görüşdə iştirak edən şirkət nümayəndələri və iş adamları müasir bazar tələblərinə cavab verən kadrların hazırlanmasında universitetlərin mühüm rol oynadığını bildirib. Azərbaycandakı zavod və müəssisələrin ən son texnologiyalar əsasında qurulduğunu bildirən qonaqlar, bu avadanlıqlardan istifadə üçün müasir standartlara cavab verən texnoloji mütəxəssislərə ehtiyac olduğunu vurğulayıb. Qeyd edilib ki, sahibkarlar da müəssisə və şirkətlərə yerli kadr və mütəxəssislərin cəlb olunmasında maraqlıdır. Çünki xaricdən dəvət olunan mütəxəssislərə daha artıq vəsait ödənilir.
Bunun üçün tələbələrə nəzəri biliklərlə yanaşı, praktiki biliklərin də tədris olunmasının vacibliyi qeyd olunub. Bildirilib ki, ali təhsil müəssisələrində aktuallığını itirən fənlər yeni tələblərə cavab verən fənlərlə əvəz olunmalıdır. Bunun üçün şirkət və müəssisələrin nümayəndələri tədris planları ilə yaxından tanış olmalı, gərəkli fənlərin tədrisi üçün təkliflər verməlidir.
Görüşdə UNEC-in Karyera mərkəzinin fəaliyyəti yüksək qiymətləndirilib. Bildirilib ki, UNEC tələbələri mütəmadi olaraq şirkətlərdə tanışlıq turunda olurlar. UNEC tələbələrinin digər universitetlərlə müqayisədə daha aktiv və həvəsli olduğu da bildirilib.
Tədbirin sonunda Texnologiya və dizayn fakültəsinin dekanı professor Vəkil Hüseynov respublikanın ən qabaqçıl müəssisə və şirkətlərinin rəhbərlərinə müzakirələr zamanı ölkənin qida və yüngül sənaye sahələri üzrə gənc mütəxəssislərin hazırlanması prosesində universitetə həmişə dəstək olduqlarını nümayış etdirdiklərinə görə təşəkkürünü bildirib.

Event attended by the representatives of the prestigious of Azerbaijan’s and businessmen has taken place at Azerbaijan State University of Economics (UNEC) on February 17. The event organized by the Faculty Technology and Design was on “New Economic Challenge and Modern Education”.
Event was attended by the Heads and representatives of the most leading companies, holdings and enterprises on oil sector Azersun Holding Ltd., Az-Granata Ltd., MADO chain of restaurants, TAIS Commercial-manufacturing company, Can-Pa Ltd., Scientific Research Institute of Viticulture and Winemaking of the Republic of Azerbaijan, “Caspian Fish Co. Azerbaijan”, “Sevimli Dad” (Lovely Taste) Ltd., Gilan Textile Park, Gilan Holding Production and Commerce Ltd., Europe Group of Companies, “Sahliyali” Ltd., “Zahmat Ruzi” Ltd. (SAB).
Vice-rector of UNEC for Teaching and Training Technologies, Professor Damat Baghirov spoke about the reforms held by the President of the Republic in the direction of improving the business environment and increasing the efficiency of state administration. He said, UNEC is responding to the challenges by the President of the country with real steps. Thus, significant work is done in the direction of modernization of economic education at the university and improving the quality parameters in economic education. D.Baghirov said that UNEC students’ recruitment is among the top priorities of the university.
The companies’ representatives and businesspeople attending the event noted the universities to play an important role in the development of the cadres’ meeting the modern requirements. Pointing the plants and enterprises of Azerbaijan to be equipped with the latest technologies, the guests emphasized that there is a demand for technological specialists to meet the modern requirements in Azerbaijan. It was also noted that the entrepreneurs are interested in involving local cadres and specialists to enterprises and manufactures; the foreign specialists are paid more than foreign specialists.
The importance of teaching practical knowledge along with the theory has also been stressed within the event. The outdated subjects were pointed to be replaced with new ones which meet modern requirements. To this end, representatives of companies and institutions should be familiar with the curriculum, give suggestions for subjects required.
UNEC sides highly appreciated the activities of the Career Center. It was noted UNEC students familiarization tour companies are on a regular basis. UNEC students are noted to be more active and enthusiastic compared to other universities.
The Dean of the School of Technology and Design, Professor Vakil Huseynov expressed the Heads of the leading companies of the country for the demonstration of the assistance in the development of young specialists in food and light industry.