“Sənaye Məhəllələrində UNEC-in İnnovativ Biznes İnkubatoru fəaliyyət göstərəcək”
Sentyabrın 25-də UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov Maliyyə və mühasibat fakültəsinin I kurs tələbələrilə görüşüb.
Tələbə adını qazanması münasibəti ilə I kursları təbrik edən rektor, UNEC-i seçdikləri üçün onlara təşəkkürünü bildirib, təhsillərində uğurlar arzulayıb.
Tanınmış iqtisadçı Adam Smitin “Cəmiyyətin sərvəti fərdlərin sərvətindən formalaşır” fikrini səsləndirən rektor, hər bir gəncin fərd olaraq qazanacağı sərvətin onların bilik və bacarığı kimi səciyyələndirib. O, tələbələrə tədris müddətində bu bacarıqlarını inkişaf etdirmək üçün maksimum çalışmağı tövsiyə edib. Onları savadlı olmaqla yanaşı, təşəbbüskar olmağı da səsləyən UNEC rektoru İnnovativ Biznes İnkubatoru (İBİ) barədə tələbələrə məlumat verib. Bildirib ki, İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi ilə bu ildən etibarən ölkədə açılacaq bütün Sənaye Məhəllələrində UNEC İBİ fəaliyyət göstərəcək. Bu da UNEC tələbələrinin nəzəri biliklərlə yanaşı, praktiki biliklərinin də formalaşmasına öz töhfəsini verəcək.
“Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası”ndan irəli gələn tələbləri icra etmək məqsədilə ölkənin təhsil tarixində ilk dəfə UNEC-də start verilən Universitet Daxili İki Diplom (UDİD) proqramı barədə ətraflı məlumat verən Ə.Muradov 4 ilə 2 diplom qazanmağın tələbələrin rəqabətədavamlı mütəxəssis kimi hazırlanmalarında, əmək bazarında layiqli yer tutmaq və onun tələblərinə çevik uyğunlaşmaqda böyük əhəmiyyəti olacağını vurğulayıb.
Keyfiyyətli təhsilin təməlində zəngin kitabxananın dayandığını bildirən Ə.Muradov 2017-ci ilin sonuna qədər UNEC-də 7 gün 24 saat fəaliyyət göstərəcək müasir standartlara cavab verən kitabxananın tələbələrin istifadəsinə veriləcəyini bildirilib.
Tələbə cəmiyyətinin öz-özünü idarə edə bilən cəmiyyət olmasına diqqət çəkən rektor, UNEC-də həyata keçiriləcək “Tələbə senatı” və “Tələbə auditi” layihələrindən söz açıb. O, ölkədə tələbə rektorun fəaliyyət göstərdiyi yeganə ali təhsil ocağının UNEC olduğunu bildirərək, tələbə rektor Cabbar Hüseynlini I kurslara təqdim edib.

«В промышленных районах UNEC будет действовать Инновационный бизнес инкубатор»
25 сентября ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов встретился со студентами  I курса факультета Финансов и бухгалтерии.
Поздравив студентов I курса, ректор выразил им благодарность за выбор  UNEC, пожелал им успехов в учебе.
Выразив мнение известного экономиста Адама Смита «Богатство общества формируется за счет богатства индивидуумов», ректор заработанное каждым молодым человеком как индивидуумом богатства охарактеризовал как его знания и способности.  Он пожелал студентам максимум старания для развития способностей в течение обучения,  и призвав их к инициативам, дал информацию об  Инновационном бизнес инкубаторе (ИБИ). Отметил, что с этого года при поддержке Министерства экономики во всех Промышленных районах будет функционировать ИБИ  UNEC. А это в свою очередь внесет вклад в формирование наряду  с теоретическими практических знаний студентов UNEC.
Ректор рассказал о международных связях, о программе двойного диплома, осуществляемой с университетом Монпелье, который является одним из старейших высших учебных заведений Франции.
Представив подробную информацию о программе Двойного диплома внутри университета (ДДВУ), которая впервые в истории страны стартует в UNEC с целью выполнения требований, исходящих из «Государственной стратегии по развитию образования в Азербайджанской Республике», А.Мурадов подчеркнул о значении получения в течение 4 лет 2 дипломов, что сыграет важную роль в воспитании студентов как конкурентоспособных специалистов, завоевании достойного места на рынке труда и ловкой адаптации его требованиям.
Обратив внимание на то, что в основе качественного образования лежит богатая библиотека, А.Мурадов отметил, что до конца 2017 года в пользование студентам будет представлена отвечающая современным стандартам библиотека, функционирующая 7 дней в неделю и 24 часа в сутки.
Обратив внимание на то, что студенческое общество является обществом, умеющим регулировать себя, ректор коснулся вопроса проектов «Студенческий сенат» и «Студенческий аудит», осуществляемых в UNEC. Ректор отметив, что UNEC является единственным высшим учебным заведением в стране, в котором проявляет деятельность студент ректор, представил студентам I курса студента ректора Джаббара Гусейнли.