Nizami S__leymanov (1)t.e.d., prof. Süleymanov Nizami Məmməd oğlu
1974-cü ildə  Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki Bakı Dövlət Universiteti) tarix fakültəsinin əyani şöbəsinə  daxil olub,  1979-cu ildə həmin Universitetinin tarix fakültəsini bitirib.
1979-1984-cü illərdə  təyinatla Ağdaş rayonunda müəllim vəzifəsində işləyib.
1984-1995-ci illərdə Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin «Azər­baycan tarixi» kafedrasında  laborant, baş laborant, müəllim vəzifələrində çalışıb.
1990-cı ildə dissertasiya işini müdafiə edib, tarix elmləri namizədidir.
1995-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin «Azərbaycan tarix» kafedrasında baş müəllim, dosent vəzifələrində işləyib.
2000-2003-cü illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin doktorantı olub. 2013-cü ilin dekabr ayında Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Kommisiyası tərəfindən tarix üzrə elmlər doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim etdiyi “Azərbaycan Səfəvlər dövlətinin iqtisadi həyatı” adlı dissertasiya işini  müdafiə edərək tarix elmləri doktoru elmi dərəcəsinə layiq görülüb.

Nizami S__leymanov (1)
В 1974 году поступил на Исторический факультет Азербайджанского государственного университета (ныне Бакинский государственный университет).
В 1979 году окончил указанный университет.
В 1979-1984 годах по направлению работал в средней школе Агдашского района на должности учителя.
В 1984-1995 годах работал на кафедре «История Азербайджана» Азербайджанского государственного педагогического университета на должности лаборанта, старшего лаборанта, преподавателя.
В 1990 году защитив кандидатскую диссертацию, получил ученую степень кандидата исторических наук. *
С 1995 года работал на кафедре «История Азербайджана» Азербайджанского государственного экономического университета на должности старшего преподавателя, доцента.
В 2000-2003 годах был докторантом Азербайджанского государственного экономического университета.
В декабре 2013 года для получения ученой степени доктора исторических наук Высшей Аттестационной Комиссией при Президенте Азербайджанской Республики представленная диссертационная работа для защиты была направлена в Совет по защите при Бакинском государственном университете. Доктор исторических наук.