Tanınmış təhsil ekspertindən UNEC Kitabxana İnformasiya Mərkəzinə hədiyyə
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin  (UNEC) 24/7 kitabxanasında UNEC İctimai Nəzarət Şurasının koordinatoru, “XXI Əsr Təhsil Mərkəzi” İctimai Birliyinin sədri, tanınmış təhsil eksperti Etibar Əliyevlə görüş keçirilib.
UNEC tələbələri ilə keçirilən görüşdə Etibar Əliyev bildirib ki, dünyanın aparıcı universitetlərinin çox böyük kitabxanaları vardır ki, fonduna milyonlarla nəşrlər, eləcə də elektron resurslar daxildir və bu fondlardan onlayn istifadə etmək də mümkündür. Ancaq bu günə qədər canlı kitabla ünsiyyəti heç bir alternativ vasitə əvəz edə bilməyib. Buna görə də profilindən asılı olmayaraq, universitet kitabxanası çox zəngin olmalıdır. Bu, tələbələrin hərtərəfli inkişafı, onlarda tənqidi təfəkkürün, kreativ düşüncənin formalaşması üçün olduqca böyük əhəmiyyət kəsb edir. Etibar Əliyev UNEC 24/7 kitabxanasının bu baxımdan əla nümunə olduğunu vurğulayıb. Burada oxucuların rahat mütaliə etmələri üçün bütün şərait yaradılıb. Universitet kitabxanası həm də, tələbələrdə onların şəxsi kitabxanasının yaradılmasına motivasiya verir. Belə səliqəli kitabxanalar tələbələrin daha yaxşı təhsil almaları, öz ixtisaslarını dərindən mənimsəmələri ilə yanaşı, həm də onların geniş və hərtərəfli biliklərə yiyələnməsinə yardımçı olur.
Etibar Əliyev qeyd etdi ki, kitabxanaların zənginləşdirilməsində universitet rəhbərliyi ilə yanaşı, tələbələr və digər maraqlı şəxslərin də iştirakı təqdirəlayiq olardı: “Bunun ən böyük əhəmiyyəti ondan ibarətdir ki, sonrakı nəsillər oxuyan nəsil olsun, sağlam ruhda, savadlı, intellektual, vətənpərvər, mənəvi-estetik cəhətdən zəngin böyüsün”.
Görüşdə Etibar Əliyev dünya klassiklərinin Azərbaycan dilinə tərcümə olunan 20-dən çox kitabını UNEC Kitabxana informasiya mərkəzinə hədiyyə edib. Hədiyyə olunan kitablar arasında F.Rable, V.Hüqo, C.B.Şou, M.Tven, V.Skott, V.Gete, O.Henri, H.Mann, C.Qolsuorsi kimi ingilis, alman, fransız, amerikan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndələrinin seçilmiş əsərləri, eləcə də “Dünya dramaturgiyası antologiyası”, “Antik ədəbiyyat antologiyası”,  “Alman ədəbiyyatı antologiyası” kimi əsərlər yer tutur.
Tədbirdə UNEC Kitabxana informasiya mərkəzinin direktoru Adilə Abdullayeva Etibar Əliyevə mərkəzin fonduna hədiyyə etdiyi kitablara və fondun zənginləşdirilməsində yaxından iştirak etdiyinə görə minnətdarlığını bildirib. Eyni zamanda bu təşəbbüsün digər ziyalılarımız üçün bir çağırış olacağına əminliyini vurğulayıb.
Oxucular UNEC Kitabxana informasiya mərkəzinə müraciət etməkləhəmin ədəbiyyatlarla yaxından tanış ola bilərlər.

Gift from a well-known educational expert to UNEC Library Information Center
In the library 24/7 of   Azerbaijan State University of Economics (UNEC) the meeting was held with the coordinator of the UNEC Public Supervisory Board, chairman of the Public Union “XXI Century Education Center”, well-known educational expert Etibar Aliyev.
At a meeting with UNEC students, Etibar Aliyev said that the world’s leading universities have very large libraries, which have millions of publications and electronic resources available online. However, up –to-date, communication with the live book has not been replaced with any alternative. Therefore, regardless of their profile, the university library should be very rich. It is of great importance for the comprehensive development of students, the formation of their critical and creative thinking.  Etibar Aliyev said UNEC 24/7 library is a good example in this regard. Here are all the conditions for comfortable reading for readers. The university library also encourages students to create their own library. These neat libraries help students not only get better education, but also gain a deeper knowledge of their specialties, and help them gain a broader and more comprehensive knowledge.
Etibar Aliyev said that along with the university administration, the presence of students and other interested people would be commendable   in enriching  the libraries: ““The biggest importance of it is let the next generation be educated,  to grow up in a healthy, educated, intellectual, patriotic, spiritual and aesthetic sense. “
At the meeting, Etibar Aliyev presented more than 20 books of world classics translated into Azerbaijani to the UNEC Library Information Center.  There  are the works of prominent representatives of English, German, French, and American literature, such as F. Rable, V. Hugo, G.B. Show, M. Twain, V. Scott, W. Goethe, O. Henry, H. Mann, and  G. Golsuorsi and   also “Anthology of the World Drama”, “Anthology of Antiquity”, “Anthology of German Literature” among the donated books.
At the event, Director of UNEC Library Information Center, Adila Abdullayeva, thanked Etibar Aliyev for the books he donated to the center and his close involvement in the fund’s enrichment. At the same time, she expressed her confidence that this initiative would be a challenge for other   intellectuals.