Tanınmış təhsil ekspertindən UNEC Kitabxana İnformasiya Mərkəzinə hədiyyə
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin  (UNEC) 24/7 kitabxanasında UNEC İctimai Nəzarət Şurasının koordinatoru, “XXI Əsr Təhsil Mərkəzi” İctimai Birliyinin sədri, tanınmış təhsil eksperti Etibar Əliyevlə görüş keçirilib.
UNEC tələbələri ilə keçirilən görüşdə Etibar Əliyev bildirib ki, dünyanın aparıcı universitetlərinin çox böyük kitabxanaları vardır ki, fonduna milyonlarla nəşrlər, eləcə də elektron resurslar daxildir və bu fondlardan onlayn istifadə etmək də mümkündür. Ancaq bu günə qədər canlı kitabla ünsiyyəti heç bir alternativ vasitə əvəz edə bilməyib. Buna görə də profilindən asılı olmayaraq, universitet kitabxanası çox zəngin olmalıdır. Bu, tələbələrin hərtərəfli inkişafı, onlarda tənqidi təfəkkürün, kreativ düşüncənin formalaşması üçün olduqca böyük əhəmiyyət kəsb edir. Etibar Əliyev UNEC 24/7 kitabxanasının bu baxımdan əla nümunə olduğunu vurğulayıb. Burada oxucuların rahat mütaliə etmələri üçün bütün şərait yaradılıb. Universitet kitabxanası həm də, tələbələrdə onların şəxsi kitabxanasının yaradılmasına motivasiya verir. Belə səliqəli kitabxanalar tələbələrin daha yaxşı təhsil almaları, öz ixtisaslarını dərindən mənimsəmələri ilə yanaşı, həm də onların geniş və hərtərəfli biliklərə yiyələnməsinə yardımçı olur.
Etibar Əliyev qeyd etdi ki, kitabxanaların zənginləşdirilməsində universitet rəhbərliyi ilə yanaşı, tələbələr və digər maraqlı şəxslərin də iştirakı təqdirəlayiq olardı: “Bunun ən böyük əhəmiyyəti ondan ibarətdir ki, sonrakı nəsillər oxuyan nəsil olsun, sağlam ruhda, savadlı, intellektual, vətənpərvər, mənəvi-estetik cəhətdən zəngin böyüsün”.
Görüşdə Etibar Əliyev dünya klassiklərinin Azərbaycan dilinə tərcümə olunan 20-dən çox kitabını UNEC Kitabxana informasiya mərkəzinə hədiyyə edib. Hədiyyə olunan kitablar arasında F.Rable, V.Hüqo, C.B.Şou, M.Tven, V.Skott, V.Gete, O.Henri, H.Mann, C.Qolsuorsi kimi ingilis, alman, fransız, amerikan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndələrinin seçilmiş əsərləri, eləcə də “Dünya dramaturgiyası antologiyası”, “Antik ədəbiyyat antologiyası”,  “Alman ədəbiyyatı antologiyası” kimi əsərlər yer tutur.
Tədbirdə UNEC Kitabxana informasiya mərkəzinin direktoru Adilə Abdullayeva Etibar Əliyevə mərkəzin fonduna hədiyyə etdiyi kitablara və fondun zənginləşdirilməsində yaxından iştirak etdiyinə görə minnətdarlığını bildirib. Eyni zamanda bu təşəbbüsün digər ziyalılarımız üçün bir çağırış olacağına əminliyini vurğulayıb.
Oxucular UNEC Kitabxana informasiya mərkəzinə müraciət etməkləhəmin ədəbiyyatlarla yaxından tanış ola bilərlər.

Подарок Информационно-библиотечному центру UNEC от известного эксперта по образованию
В библиотеке Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) 24/7 состоялась встреча с координатором Совета общественного контроля UNEC, председателем Общественного объединения «Центр образования XXI век», известным экспертом по образованию Этибаром Алиевым.
На встрече со студентами UNEC Этибар Алиев отметил, что в ведущих университетах мира имеются большие библиотеки, в фонде которых  начисляется миллионы публикаций, а также электронные ресурсы, откуда можно воспользоваться онлайном. Однако на сегодняшний день общение с живой книгой не может заменить никакое альтернативное средство. Поэтому независимо от своего профиля университетская библиотека должна быть очень богатой. Это имеет большое значение во всестороннем развитии студентов, формировании у них критического сознания, творческого мышления. С этой точки зрения Этибар Алиев библиотеку UNEC 24/7 назвал отличным примером. Здесь созданы все условия для комфортного чтения читателей. Университетская библиотека также дает мотивацию студентам для создания личной библиотеки. Такие библиотеки помогают студентам в получении лучших знаний, глубоком усвоении  своей специальности, а также овладению широкими и всесторонними знаниями.
Этибар Алиев отметил, что похвально, если в расширении библиотек наряду с руководством университета будут принимать участие студенты и другие заинтересованные лица: «Большое значение заключается в том, чтобы будущие поколения выросли образованными, грамотными, интеллектуально развитыми,  патриотами,  богатые  духовно-эстетически.
На встрече Этибар Алиев подарил Информационно-библиотечному центру UNEC свыше 20 книг мировых классиков, переведенных на азербайджанский язык. Среди подаренных книг избранные произведения выдающихся представителей английской, немецкой, французской, американской литературы таких как Ф.Рабле, В.Гюго, Дж.Б.Шоу, М.Твен, В.Скот, В.Гётте, О.Генри, Г.Манн, Дж.Голсуорси, а также такие произведения как «Антология мировой драматургии», «Антология античной литературы», «Антология немецкой литературы».
На мероприятии директор Библиотечно-информационного центра UNEC Адиля Абдуллаева выразила благодарность Этибару Алиеву за представленные фонду центра в качестве подарка книги и участие в расширении фонда. В то же время выразил уверенность в том, что эта инициатива будет призывом для интеллигенции.
Для близкого ознакомления с литературой читатели могут обратиться в Библиотечно-информационный центр UNEC.