TDAV-dan Azərbaycana dəstək məktubu: Qəhrəmanlıq mübarizəsini qardaş Türkiyə qürurla izləyir
yazgan_page-0001Türk Dünyası Araşdırmaları Vəqfinin (TDAV) sədri Közhan Yazgan Azərbaycana dəstək məqsədilə UNEC rektoru, professor Ədalət Muradova məktub ünvanlayıb.
Məktubda Azərbaycanın bütün beynəlxalq qərarlara rəğmən, 90-cı illərdən bəri ermənilərin işğalı altında olan Dağlıq Qarabağ və ətraf rayonlarını azad etməsi uğrunda qanı, canı bahasına apardığı qəhrəmanlıq mübarizəsini qardaş Türkiyənin qürurla izlədiyi bildirilir. Azərbaycanın 30 ilə yaxın müddətdə bu haqq mübarizəsini sülh yolu ilə həll etmək cəhdlərinin heç bir nəticə vermədiyi, ermənilərin isə mülki obyektləri hədəf aldığı, körpə-uşaq demədən, məsum insanların qanını tökərək vəhşiliklər etdiyi deyilir. Dünyanın gözü önündə baş verən bu alçaqlıq nifrətlə, lənətlə qınanılır.
“Qardaş Azərbaycanın acısı acımız, sevinci sevincimizdir” deyən K.Yazgan, “Bir millət iki dövlət” olaraq, bütün duyğularımıza ortaq olduğunu vurğulayıb.
Məktubda TDAV-ın qardaş Azərbaycanın müharibə şəraitində, həm də koronavirus səbəbilə ağır şərtlər altında onlayn təhsildəki uğurlarını yaxından izlədiyi, bu istiqamətdə hər hansı bir dəstəyin göstərilməsi üçün hazır olduqları deyilir.
Sonda K.Yazgan qardaş Azərbaycan ordusunun qısa zamanda zəfər qazanması və işğal altında olan torpaqlarda sonsuza qədər ay-ulduzlu bayrağın dalğalanması ilə bağlı diləklərini çatdırıb.

Председатель Фонда изучения тюркского мира (ФИТМ) Кезхан Язган с целью поддержки Азербайджана направил письмо ректору UNEC, профессору Адалату Мурадову.В письме говорится, что Турция с гордостью наблюдает, как Азербайджан, насмотря на все международные решения, ценой жизни ведет героическую борьбу за освобождение Нагорного Карабаха и прилегающих к нему районов, находящихся под армянской оккупацией с 90-х годов. В письме также отмечается, что попытки Азербайджана разрешить эту проблему мирным путем на протяжении 30 лет не дали никаких результатов, а армяне атакуют гражданские объекты, совершают зверства, проливая кровь невинных людей, не говоря уже о детях. Эти унижения на глазах у всего мира осуждаются ненавистью и проклятием.
Говоря о том, что «Боль и радость братского Азербайджана – это наш боль», К. Язган подчеркнул: «Мы как одна нация и два государства разделяем ваши чувства».
В письме говорится что ФИТМ наблюдает за успехами образования братского Азербайджана, которые проходят в онлайн режиме в условиях войны, а также коронавируса, и всегда готов оказать любую поддержку.
В конце К.Язган пожелал успехов Азербайджанской армии, которая за короткое время освободила оккупированные земли от оккупации, желая, чтоб вечно развевался флаг на этих землях.