“Təhsil hamı üçün – maneələri yox edək, qapıları açaq”
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) əməkdaşları ESFİDİP TEMPUS “Əlilliyi olan şəxslərin Azərbaycanın ali təhsil müəssisələrinə inteqrasiyasının təməlinin qoyulması” layihəsi çərçivəsində Gəncə Dövlət Universitetində keçirilən konfransda iştirak ediblər.
“Təhsil hamı üçün – maneələri yox edək, qapıları açaq” adlı təbliğat konfransının məqsədi əlilliyi olan şəxslərin ali təhsil müəssisələrinə cəlb edilməsi üçün ictimaiyyətin maarifləndirilməsi olub. Konfransda bu sahədə Avropa təcrübəsinin Azərbaycan universitetlərində tətbiqinin, tələbələrin, müəllimlərin və işçilərin təlimləndirilməsinin əhəmiyyətindən danışılıb. Bildirilib ki, yerli tərəfdaş universitetlərdə “Əlilliyi olan tələbələr üçün mərkəz”lər yaradılmalı və ictimayyət layihə barədə mütəmadi olaraq məlumatlandılmalıdır.
Konfransda layihənin milli tərəfdaşları, o cümlədən Azərbaycan Respublikası Əlil Təşkilatlar İttifaqı, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi, Azərbaycanın altı tərəfdaş ali məktəbinin  nümayəndələri iştirak edib.

“Образование для всех — убираем препятствия, открываем двери”
Сотрудники Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) в рамках проекта ESFİDİP TEMPUS «Заложение основы интеграции лиц с физическими недостатками в учреждения высшего образования Азербайджана» участвовали на конференции, проведенном в Гянджинском государственном университете.
Целью проведения конференции под названием «Образование для всех – убираем препятствия, открываем двери» является просветительство общественности для привлечения лиц с физическими недостатками в учреждения высшего образования. На конференции говорилось о применении европейского опыта в этой сфере в азербайджанских университетах, значении проведении учений со студентами, с преподавателями и работниками. Отмечалось, что в отечественных партнерских университетах необходимо создание «Центра для студентов с физическими недостатками», и общественность периодически должна информироваться о проекте.
На конференции участвовали национальные партнеры проекта, в том числе представители Союза организаций инвалидов Азербайджанской Республики, Министерства труда и социальной защиты населения, шести вузов-партнеров Азербайджана.