tex.e.d., prof. Səidov Rasim Əzim oğlu
1973-cü ildə Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı İnstitutunu fərqlənmə diplomu ilə, sonra isə Bakı Dövlət Əmtəəşünaslıq-Kommersiya İnstitutunu bitirmişdir.
1977-ci ildə Rusiya Federasiyasının Çelyabinsk şəhərində Aqrar Universitetin əyani aspiranturasına daxil olmuş və 1981-ci ildə namizədlik dissertasiyası müdafiə edərək, texnika elmləri namizədi alimlik dərəcəsi almışdır.
1981-ci ildə Azərbaycan Texnologiya Universitetində işə başlamış, 1988-ci ildə isə dosent vəzifəsinə seçilmişdir. 1989-cu ildə Ərzaq məhsullarının texnologiyası fakultəsinə dekan müavini təyin olunmuş, 1991-ci ildə isə həmin fakultənin dekanı vəzifəsinə seçilmiş və 2000-ci ilə kimi həmin vəzifədə çalışmışdır.
1982-ci ildə ixtirasının geniş tətbiqinə görə “SSRİ ixtiraçısı” adına və pul mükafatına layiq görülmüşdür. 1986-cı ildə Azərbaycan Ali Təhsil Nazirliyinin Fəxri fərmanı ilə təltif olunmuşdur. 1986-cı ildə Moskva Yeyinti Sənayesinin Texnologiyası İnstitutunda, 1998-ci ildə isə Hindistanın Dehli şəhərində  «Sahibkarlıq və kiçik  biznesin inkişafı» üzrə ixtisasartırma kurslarını bitirmişdir.
1997-ci ildə Beynəlxalq Ekologiya və Həyat Fəaliyyətinin Təhlükəsizliyi Elmlər Akademiyasının (Sankt-Peterburq), 1999-cu ildə isə  Nyu-York Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü seçilmişdir.
2009-cu ildə  doktorluq dissertasiyası müdafiə edərək, texnika elmləri doktoru alımlık dərəcəsi almış, 2014-cü ildə isə professor elmi adına layiq görülmüşdür.
2007-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin «İstehlak mallarının ekspertizası» kafedrasında çalışır. Hazırda  «Mühəndislik və tətbiqi elmlər» kafedrasının professoru, texnika elmləri doktorudur.
2011-ci ildən 2017-ci ilə kimi Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının texnika elmləri üzrə Ekspert Şurasının üzvü olmuşdur.
116 elmi əsərin , o cümlədən 10-a yaxın impakt faktorlu (Web of Science və Scopus bazalarına daxil olan) nüfuzlu xarici jurnallarda olmaqla elmi məqalənin, 4 ixtiranın, 2 monoqrafiyanın, 7 dərs vəsaitinin, 1 tövsiyənin, 20 metodik göstərişin müəllifidir. Əsərləri Rusiyada, Norveçdə, Almaniyada, Avstriyada, Kanadada, İslandiyada, Portuqaliyada, İspaniyada, Özbəkistanda, Türkiyədə, Gürcüstanda, İranda, Ukraynada, Belarusiyada nəşr olunub.
2017-ci ildə Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti nəzdində fəaliyyət göstərən dissertasiya şurasının üzvü təyin edilmişdir.

In 1973 he was graduated from the Azerbaijan Agricultural Academy and the Baku Commodity-Commercial Institute with honors.
Beginning from 1981 he started to work at the Azerbaijan Technological University and was elected as an Associate Professor in 1988, where he became a Deputy Dean from 1989. In the years of 1991-2000 he served as a Dean of the Faculty “Technology of food products.”
In 1982, for the wide application of his invention he was awarded the badge “Inventor of the USSR” and a monetary reward. In 1986 he was awarded the Honorary Charter of the Ministry of Higher Education of Azerbaijan. In 1986, at the Moscow Technological Institute of the Food Industry, and in 1998 in India, he has successfully accomplished refresher courses in the field of “Entrepreneurship and small business development”.
In 1997 he was elected as a full member of the International Academy of the Ecology, Human and Nature Safety sciences (St. Petersburg), and in 1999 he was elected as a full member of the New York Academy of Sciences.
In 2009 by defending his doctoral dissertation, he received a Doctor’s degree in Engineering Sciences, and in2014he was awarded the title of Professor.
Since 2007, he has been working at the Azerbaijan State Economic University at the department “Consumer Goods Expertise”. At present he is a Doctor of Engineering Sciences, Professor of the department” Consumer Goods Expertise ” at the Azerbaijan State Economic University.
2011-2017 he was a member of the Expert Council on Engineering Sciences of the Higher Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan.
Saidov is the author of more than 96 scientific works, including 7 textbooks, 1 monograph, 4 inventions, 1 recommendation, 20 methodical instructions. His works are published in Russia, Norway, Spain, Uzbekistan, Turkey, Georgia, Iran and Belarus. He regularly holds speeches at All-Union and international conferences.