tex.e.d., prof. Səidov Rasim Əzim oğlu
1973-cü ildə Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı İnstitutunu fərqlənmə diplomu ilə, sonra isə Bakı Dövlət Əmtəəşünaslıq-Kommersiya İnstitutunu bitirmişdir.
1977-ci ildə Rusiya Federasiyasının Çelyabinsk şəhərində Aqrar Universitetin əyani aspiranturasına daxil olmuş və 1981-ci ildə namizədlik dissertasiyası müdafiə edərək, texnika elmləri namizədi alimlik dərəcəsi almışdır.
1981-ci ildə Azərbaycan Texnologiya Universitetində işə başlamış, 1988-ci ildə isə dosent vəzifəsinə seçilmişdir. 1989-cu ildə Ərzaq məhsullarının texnologiyası fakultəsinə dekan müavini təyin olunmuş, 1991-ci ildə isə həmin fakultənin dekanı vəzifəsinə seçilmiş və 2000-ci ilə kimi həmin vəzifədə çalışmışdır.
1982-ci ildə ixtirasının geniş tətbiqinə görə “SSRİ ixtiraçısı” adına və pul mükafatına layiq görülmüşdür. 1986-cı ildə Azərbaycan Ali Təhsil Nazirliyinin Fəxri fərmanı ilə təltif olunmuşdur. 1986-cı ildə Moskva Yeyinti Sənayesinin Texnologiyası İnstitutunda, 1998-ci ildə isə Hindistanın Dehli şəhərində  «Sahibkarlıq və kiçik  biznesin inkişafı» üzrə ixtisasartırma kurslarını bitirmişdir.
1997-ci ildə Beynəlxalq Ekologiya və Həyat Fəaliyyətinin Təhlükəsizliyi Elmlər Akademiyasının (Sankt-Peterburq), 1999-cu ildə isə  Nyu-York Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü seçilmişdir.
2009-cu ildə  doktorluq dissertasiyası müdafiə edərək, texnika elmləri doktoru alımlık dərəcəsi almış, 2014-cü ildə isə professor elmi adına layiq görülmüşdür.
2007-ci ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin «İstehlak mallarının ekspertizası» kafedrasında çalışır. Hazırda  «Mühəndislik və tətbiqi elmlər» kafedrasının professoru, texnika elmləri doktorudur.
2011-ci ildən 2017-ci ilə kimi Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının texnika elmləri üzrə Ekspert Şurasının üzvü olmuşdur.
116 elmi əsərin , o cümlədən 10-a yaxın impakt faktorlu (Web of Science və Scopus bazalarına daxil olan) nüfuzlu xarici jurnallarda olmaqla elmi məqalənin, 4 ixtiranın, 2 monoqrafiyanın, 7 dərs vəsaitinin, 1 tövsiyənin, 20 metodik göstərişin müəllifidir. Əsərləri Rusiyada, Norveçdə, Almaniyada, Avstriyada, Kanadada, İslandiyada, Portuqaliyada, İspaniyada, Özbəkistanda, Türkiyədə, Gürcüstanda, İranda, Ukraynada, Belarusiyada nəşr olunub.
2017-ci ildə Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti nəzdində fəaliyyət göstərən dissertasiya şurasının üzvü təyin edilmişdir.

saidov_rasim_9085+д.тех.н., проф. Саидов Расим Азимоглы
В 1973 году с отличием окончил Азербайджанскую Сельскохозяйственную Академию, также Бакинский товароведно-коммерческий институт.
В 1977 году поступил в очную аспирантуру Челябинского Аграрного Университета, а в 1981 году, в том же университете, защитил кандидатскую диссертацию и получил ученую степень кандидата технических наук.
В 1981 году начал работать в Азербайджанском Технологическом Университете, и был избран доцентом в 1988 году, где с 1989 года был назначен заместителем декана, а с 1991 по 2000 гг. был избран деканом факультета «Технология пищевых продуктов».
В 1982 году за широкое применение его изобретения был награжден нагрудным знаком «Изобретатель СССР» и денежной премией. В 1986 году он был награжден Почетной  грамотой Министерства Высшего Образования Азербайджана. В1986 году в Московском Технологическом Институте Пищевой Промышленности, а в 1998 году в Индии, окончил курсы повышения квалификации, в области «Предпринимательство и развитие малого бизнеса».
В 1997 году избран действительным членом Международной академии наук экологии, безопасности человека и природы (Санкт-Петербург), а в 1999 году избран действительным членом Нью-Йоркской академии наук.
В 2009 году защитил докторскую диссертацию и получил ученую степень доктора технических наук, а в 2014 году был удостоен звания профессора.
С 2007 года работает в Азербайджанском Государственном Экономическом Университете на кафедре «Экспертиза потребительских товаров».  В настоящее время является доктором технических наук, профессором кафедры «Экспертиза потребительских товаров».
2011-2017 гг. он был членом Экспертного совета по техническим наукам Высшей Аттестационной Комиссии при Президенте Азербайджанской Республики.
Автор 96 научных работ, в том числе 7 учебников, 1 монография, 4 изобретения, 1 рекомендация, 20 методических указаний. Его работы опубликованы в России, Норвегии, Испании, Узбекистане, Турции, Грузии, Иране и Белоруссии. Регулярно выступает на всесоюзных и международных конференциях.