1945-ci ildə Bakı şəhərində mühəndis ailəsində anadan olub.
1962-ci ildə Bakı şəhəri 160 saylı orta məktəbi gümüş medalla bitirdikdən sonra təhsilini Moskva şəhərində davam etdirib. 1968-ci ildə Moskva Fizika və Texnologiya İnstitutunun aerofizika və tətbiqi riyaziyyat fakültəsini bitirib. Təyinatla Azərbaycan Elmlər Akademiyası Kibernetika İnstitutunda çalışıb və sonra Moskva Energetika institunun məqsədli aspiranturasına qəbul olunub. 1974-ci ildə texniki elmlər namizədi dərəcəsini alıb. Dissertasiya mövzusu “Enerji sistemlərinin kibernetik modelləşdirilməsi” olub. Daha sonralar bir sıra tədqiqat institutlarında elmi-tədqiqat işləri ilə məşğul olub – Energetika institutunda,  ADU-nun Elmi Tədqiqat Hesablama Mərkəzində, Ümumittifaq Elmi-Tədqiqat Geofizika İnstitutunun Cənub bölməsində,  ardıcıl olaraq kiçik elmi işçi, baş elmi işçi, laboratoriya müdiri, şöbə müdiri və Mərkəzin rəhbəri vəzifələrində çalışıb.
1980-ci ildə ADU-da tətbiqi riyaziyyat kafedrasında dərs deməyə başlayıb və 1984-ci ildən Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutu, indiki Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin İqtisadi İnformatika və АİS kafedrasında baş müəllim vəzifəsinə seçilib.
1990-cı ildə həmin kafedrada dosent adını alıb, 1988-1990-cı illərdə kafedraya rəhbərlik edib.
UNEC-da əsas işlə yanaşı 1992-ci ildən özəl Xəzər Universiteti yarandığı gündən bu universitetlə əməkdaşlıq edib və ingilis dilində komputer kurslarının tədrisini həyata keçirib.
1994-1996-cı illərdə (müqavilə ilə) Təbriz Universitetinin (İran) riyaziyyat kafedrasına dosent vəzifəsinə dəvət olunub. Orada magistrantlara dinamik proqramlaşdırmanın tətbiqi kursunu tədris edib, elmi-tədqiqat və magistr hazırlığını həyata keçirib. Tədqiqatlarımın nəticələri bir çox elmi konfranslarda təqdim edibr. 1996-1997 ci illərdə əldə edilmiş qrant əsasında Ankarada (Türkiyə) Yaxın Doğu Texniki Universitetində professor vəzifəsində 9 ay ərzində tədqiqatlar aparıb və yuxarı kurs tələbələrinə dərs deyib. 1999-2001-ci ildə özəl Girne Amerika Universitetinə (Şimali Kipr) dəvət alıb və həmin ali məktəbdə professor vəzifəsində çalışıb. 2001-2005-ci illərdə Ankarada özəl Başkent Universitetinin komputer elmləri kafedrasında professor vəzifəsində işləyib.
UNEC 1 (13) mus2_15681-DSC_139520180403_111228-001
2005-ci ildə Azərbaycana qayıtdıqdan sonra  UNEC-in “İnformatika” kafedrasında fəaliyyətimi davam etdirib və bununla yanaşı Qafqaz Universiteti ilə əməkdaşlıq edib. 2008-ci ildən (hazırkı vaxta qədər) Avropa İttifaqı monitorinq proqramlarının Azərbaycandakı ekpertidir və 30-dan çox Avropa proqramlarının qiymətlədirilməsini həyata keçirib. 2009-cu ildə alternativ enerji mənbələri üzrə birgə tədqiqat işləri aparmaq üçün Maqdeburq (Almaniya) universitetindən dəvət alıb və orada çalışıb. 2010-cu ildən tədris fəaliyyətinə son qoyduqdan sonra UNEC-də İqtisadi Araşdırmalar Elmi-tədqiqatlar İnstitutunda “İKT və İnnovasiya İqtisadiyyatı” şöbəsinin müdiri vəzifəsində işləyir.
Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi və Minilliyin Layihəsinin Azərbaycan filialı ilə sıx əməkdaşlıq nəticəsində həyata keçirilmiş “Azərbaycanın Gələcək Durumun İndeksi – SOFI 2011” layihənin koordinatoru olub və bu layihə 2012-ci ilin 6-9 noyabr ayında BakuTel – 2012 sərgisində Respublikamızın Prezidenti Cənab İlham Heydər oğlu Əliyevə təqdim edilib. Hal-hazırda Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi ilə əməkdaşlığı davam etdirir, Azərbaycanda Elektron Hökuməti xidmətlərinin təkmilləşdırılması layihəsini həyata keçirir və  RYTN-nın tabeliyində İnformasiya Texnologiyalarının İnkişafı Dövlət Fondunun eksperti kimi işə başlayıb.

Aydin FridunHuseynov was born in the family of engineers in 1945 in Baku city.
After finishing school №160 with silver medal in 1962, he continued his education in Moscow. He graduated from Moscow Institute of Physics and Technology, the department of aero physics and applied mathematics in 1968. He worked at the Institute of Cybernetics of the National Academy of Sciences of Azerbaijan and then entered to the post-graduate degree of the Moscow Institute of Energetics. In 1974, Mr.Huseynov earned title of candidate of technical sciences. His dissertation topic was “Cybernetic modeling of energy systems”. Afterwards he engaged with scientific-research works at several research institutes – Energetics Institute, Scientific Research Accounting Centre of ASU, the South Branch of Scientific-Research Geophysics Institute of Soviet Union as junior scientific worker, senior scientific worker, head of laboratory, head of department and director of the Centre accordingly.
He began teaching at the chair of Applied Mathematics of ASU in 1980 and then selected to the Azerbaijan Institute of National Economics, current Azerbaijan State Economic University, the chair of Economic Information and AIS in 1984. In 1990, he became an associate professor and in 1988-1990 he headed this chair.
Along with the main working place at UNEC, since establishment of private Khazar University in 1992, he has been cooperating with this University and teaching computer courses in English.
In 1994-1996 (according to agreement) he was invited to the chair of mathematics of Tabriz University (Iran) as an associate professor. He had taught students the course of dynamic programming application to the students of master degree, conducted scientific-research and graduate training works. The results of his research were delivered to the several scientific conferences. According to the grant achieved in 1996-97, he had conducted research work within 9 months as professor at the Middle East Technical University in Ankara (Turkey) and taught to senior students. He was invited to the private Girn American University (the Northern Cyprus) in 1999-2001 and had worked as professor at that university. During 2001-2005 he had been working as professor in computer sciences chair of the private Bashkent University in Ankara.
After returning to Azerbaijan he continued working at “Computer science” chair of the UNEC in 2005 and along with this cooperated with Qafqaz University. Since 2008 he has been the expert of European Union monitoring programs in Azerbaijan and conducted the estimation of more than 30 European programs. For conducting joint research on alternative energy resources, he was invited by Magdeburg University in 2009 and worked there. After finishing educational carrier in 2010, he started working as the director of “ICT and Innovation Economics” at the Scientific-research Institute of Economic Studies in UNEC.
He was the coordinator of the “Azerbaijan State of the Future Index- SOFI 2011” project implemented on close cooperation of the Ministry of Communication and High Technologies and Azerbaijan branch of Millennium Project and this project was introduced to IlhamAliyev, the President of the Republic of Azerbaijan at BakuTel-2012 exhibition on November 6-9, 2012. Currently he cooperates with the Ministry of Communication and High Technologies, conducts the project on development of E-Government services in Azerbaijan and started working as the expert on State Fund of the Development of Information Technologies under the Ministry of Communication and High Technologies.
As the continuation of works on the innovative development of the Republic of Azerbaijan, with the support of the rector of UNEC, A.C.Muradov, he was appointed director to the first and newly established Technology Transfer Centre.