Ümummilli lider Heydər Əliyevin irsi UNEC-də təbliğ olunur
Mayın 5-də UNEC-də Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 94-cü ildönümü münasibətilə tədbir keçirilib. “Azərbaycan Respublikasında effektiv xarici ticarət siyasəti rejiminin tətbiqi: problemlər və perspektivlər” mövsuna həsr olunan tədbirdə UNEC-in professor-müəllim heyəti ilə birlikdə iqtisadiyyat nazirinin müavini Sahil Babayev də iştirak edib.
Tədbir iştirakçıları Ümummilli liderin universitetdə ucaldılan büstü önünə gül dəstələri qoyaraq, Ulu öndərin xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər.
Tədbirdə Ümummilli liderə həsr edilən “Dahi şəxsiyyət” adlı sənədli filmi nümayiş olunub. UNEC-in İnzibati və təşkilati məsələlər üzrə prorektoru Şaiq Əsgərov müstəqil Azərbaycanın qurucusu Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyəti barədə geniş məlumat verib. Bildirib ki, həyatını xalqına, Azərbaycanın inkişafına həsr edən dahi şəxsiyyət ictimai-siyasi quruluşdan asılı olmayaraq, bütün dövrlərdə ölkəmizin tərəqqisinə böyük önəm verib. Məhz Ulu öndərin rəhbərliyi ilə siyasi sistemin möhkəmlənməsi, dövlətçilik ənənələrinin yaradılması, azərbaycançılıq ideologiyasının bərqərar olması nəticəsində bu gün Azərbaycan yüksək səviyyədə inkişaf edən bir ölkəyə çevrilib. Bu siyasət cənab Prezident İlham Əliyev tərəfindən bu gün də uğurla davam etdirilir. Ş.Əsgərov Ümummilli lider Heydər Əliyev irsinin öyrənilməsi, təbliği və gənc nəslə ötürülməsi məqsədilə UNEC-də mütəmadi olaraq konfranslar, seminarlar təşkil olunduğunu diqqətə çatdırıb.
İqtisadiyyat nazirinin müavini Sahil Babayev Azərbaycanda həyata keçirilən iqtisadi islahatlar barədə məlumat verib. Ölkə Prezidenti tərəfindən yürüdülən iqtisadi siyasətin əsas hədəflərinı açıqlayıb. Bildirib ki, iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi, ixrac potensialının genişləndirilməsi və qeyri-neft sektoru məhsullarının ixrac həcminin artırılması bu gün ölkə iqtisadiyyatının prioritet istiqamətlərindəndir. 2017-ci ilin birinci rübündə Azərbaycanın qeyri-neft sektoru məhsullarının ixracının ötən illə müqayisədə 32,5 faiz artdığını diqqətə çatdıran nazir müavini, sahibkarların istehsal etdiyi məhsulların xarici bazarlara ixrac olunması üçün bütün şəraitin yaradıldığını vurğulayıb. Azərbaycanın turizm, kənd təsərrüfatı və digər qeyri-neft sahələrində önəmli işlər görüldüyünü, əlverişli biznes mühitinin yaradılğını diqqətə çatdırıb.
“Beynəlxalq iqtisadiyyat” kafedrasının müdiri, professor İrşad Kərimli “Azərbaycanın ixrac əməliyyatlarının valyuta təhlükəsizliyi” mövzusunda çıxış edib. İxracın valyuta tənzimlənməsinin ilkin şərtlərini, respublikanın idxal-ixrac əməliyyatlarında valyuta tənzimlənməsinin yeni xüsusiyyətlərini və səmərəli amillərini açıqlayıb.
“Müasir dövrdə Azərbaycanın qeyri-neft ixrac potensialının yüksəldilməsi istiqamətləri” mövzusu ilə çıxış edən UNEC nəzdində İqtisadi Araşdırmalar Elmi Tədqiqat İnsitutunun elmi katibi Rəfail Rzayev qeyri-neft məhsullarının ixracının stimullaşdırılması ilə bağlı təkliflər verib.
Tədbirdə Yeni Azərbaycan Partiyasının sıralarına yeni üzv olan UNEC-in 94 nəfər əməkdaş və tələbəsinə partiyanın biletləri təqdim edilib. Eyni zamanda 94 nəfərin də ərizəsinin qəbul olunduğu bildirilib.

Event dedicated to the 94th anniversary of the National Leader Heydar Aliyev’s birthday has been held at UNEC on May 5. Besides, UNEC’s academic staff, a Deputy Minister of Economy Sahil Babayev attended the event held on “The Application of the Political Regime of Effective Foreign Trade: Problems and Perspectives”. Participants of the event laid flowers at the National Leader’s bust erected in the university and paid tribute to the Great Leader’s memory with a minute’s silence.
A documentary film “Genius Personality” dedicated to the National Leader was demonstrated within the event. Vice- rector of UNEC for Administrational and Organizational Affairs Shaig Asgerov delivered expanded information about the founder of independent Azerbaijan Heydar Aliyev. He said that a genius personality who devoted his life to his people and Azerbaijan attached great importance to the progress of our country regardless of socio-political system. Azerbaijan has become a speedy developing country as a result of the improvement of a political system under the Great Leader’s leadership, creation of the statehood traditions and the establishment of the ideology of Azerbaijanism. Today the President Ilham Aliyev successfully continues this policy. Shaig Asgerov brought to attention that the conferences, seminars are regularly organized at UNEC to study the National Leader Heydar Aliyev’s heritage and to deliver them to the young generation.
Deputy Minister of Economy Sahil Babayev delivered the information about the reforms implemented in Azerbaijan. He revealed the main targets conducted by the President. He said that the diversification of economy, expansion of export potential and improvement export capacity of the goods of non-oil products is the priority direction of the country’s economy. Bringing to attention that the export of non-oil products has increased 32,5 per cent in 2017 in compare with the last year, the Deputy Minister emphasized all the necessary conditions are created for the export of commodities produced by enterprises to foreign countries. He added significant affairs in tourism, agriculture and other non-oil areas of Azerbaijan are implemented and suitable business environment is created here.
Head of the Department of International Economic, Professor Irshad Kerimli made a speech on “Currency Safety of Azerbaijan’s Export Transactions”. He revealed initial terms of the currency safety of the export, domestic characteristics and effective factors of currency regulations in export and import transactions.
Making a report on “Directions of the Improvement of non-oil Export Potential of Azerbaijan in modern times”, Scientific Secretary of the Scientific-Research Institute of Economic Studies under UNEC Rafail Rzayev made proposals on stimulating the export of non-oil products.
94 UNEC employees and students taken the membership of the New Azerbaijan Party were introduced their membership cards within the event.