Ümummilli lider Heydər Əliyevin irsi UNEC-də təbliğ olunur
Mayın 5-də UNEC-də Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 94-cü ildönümü münasibətilə tədbir keçirilib. “Azərbaycan Respublikasında effektiv xarici ticarət siyasəti rejiminin tətbiqi: problemlər və perspektivlər” mövsuna həsr olunan tədbirdə UNEC-in professor-müəllim heyəti ilə birlikdə iqtisadiyyat nazirinin müavini Sahil Babayev də iştirak edib.
Tədbir iştirakçıları Ümummilli liderin universitetdə ucaldılan büstü önünə gül dəstələri qoyaraq, Ulu öndərin xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər.
Tədbirdə Ümummilli liderə həsr edilən “Dahi şəxsiyyət” adlı sənədli filmi nümayiş olunub. UNEC-in İnzibati və təşkilati məsələlər üzrə prorektoru Şaiq Əsgərov müstəqil Azərbaycanın qurucusu Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyəti barədə geniş məlumat verib. Bildirib ki, həyatını xalqına, Azərbaycanın inkişafına həsr edən dahi şəxsiyyət ictimai-siyasi quruluşdan asılı olmayaraq, bütün dövrlərdə ölkəmizin tərəqqisinə böyük önəm verib. Məhz Ulu öndərin rəhbərliyi ilə siyasi sistemin möhkəmlənməsi, dövlətçilik ənənələrinin yaradılması, azərbaycançılıq ideologiyasının bərqərar olması nəticəsində bu gün Azərbaycan yüksək səviyyədə inkişaf edən bir ölkəyə çevrilib. Bu siyasət cənab Prezident İlham Əliyev tərəfindən bu gün də uğurla davam etdirilir. Ş.Əsgərov Ümummilli lider Heydər Əliyev irsinin öyrənilməsi, təbliği və gənc nəslə ötürülməsi məqsədilə UNEC-də mütəmadi olaraq konfranslar, seminarlar təşkil olunduğunu diqqətə çatdırıb.
İqtisadiyyat nazirinin müavini Sahil Babayev Azərbaycanda həyata keçirilən iqtisadi islahatlar barədə məlumat verib. Ölkə Prezidenti tərəfindən yürüdülən iqtisadi siyasətin əsas hədəflərinı açıqlayıb. Bildirib ki, iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi, ixrac potensialının genişləndirilməsi və qeyri-neft sektoru məhsullarının ixrac həcminin artırılması bu gün ölkə iqtisadiyyatının prioritet istiqamətlərindəndir. 2017-ci ilin birinci rübündə Azərbaycanın qeyri-neft sektoru məhsullarının ixracının ötən illə müqayisədə 32,5 faiz artdığını diqqətə çatdıran nazir müavini, sahibkarların istehsal etdiyi məhsulların xarici bazarlara ixrac olunması üçün bütün şəraitin yaradıldığını vurğulayıb. Azərbaycanın turizm, kənd təsərrüfatı və digər qeyri-neft sahələrində önəmli işlər görüldüyünü, əlverişli biznes mühitinin yaradılğını diqqətə çatdırıb.
“Beynəlxalq iqtisadiyyat” kafedrasının müdiri, professor İrşad Kərimli “Azərbaycanın ixrac əməliyyatlarının valyuta təhlükəsizliyi” mövzusunda çıxış edib. İxracın valyuta tənzimlənməsinin ilkin şərtlərini, respublikanın idxal-ixrac əməliyyatlarında valyuta tənzimlənməsinin yeni xüsusiyyətlərini və səmərəli amillərini açıqlayıb.
“Müasir dövrdə Azərbaycanın qeyri-neft ixrac potensialının yüksəldilməsi istiqamətləri” mövzusu ilə çıxış edən UNEC nəzdində İqtisadi Araşdırmalar Elmi Tədqiqat İnsitutunun elmi katibi Rəfail Rzayev qeyri-neft məhsullarının ixracının stimullaşdırılması ilə bağlı təkliflər verib.
Tədbirdə Yeni Azərbaycan Partiyasının sıralarına yeni üzv olan UNEC-in 94 nəfər əməkdaş və tələbəsinə partiyanın biletləri təqdim edilib. Eyni zamanda 94 nəfərin də ərizəsinin qəbul olunduğu bildirilib.

В UNEC пропагандируется наследие Общенационального лидера Гейдара Алиева
5 мая в UNEC состоялось мероприятие, посвященное 94-ой годовщине Общенационального лидера Гейдара Алиева. В мероприятии, посвященном теме «Применение в Азербайджанской Республике эффективного режима внешнеторговой политики: проблемы и перспективы», наряду с профессорско-преподавательским составом UNEC принял участие заместитель министра экономики Сахиль Бабаев.
Участники мероприятия, возложив цветы к возвышающемуся в университете бюсту Общенационального лидера, почтили память Великого вождя минутой молчания.
На мероприятии был продемонстрирован документальный фильм «Гениальная личность», посвященный Общенациональному лидеру. Проректор по административным и организационным вопросам UNEC Шаиг Аскеров представил широкую информацию о жизни и деятельности строителя независимого Азербайджана Гейдара Алиева. Он отметил, что гениальная личность, посвятив всю свою жизнь народу, развитию Азербайджана независимо от общественно-политического строя во все времена придавал большое значение развитию нашей страны. Именно под руководством Великого вождя в результате укрепления политической системы, создания традиций государственности, установления идеологии азербайджанства сегодня Азербайджан превратился в высокоразвитую страну.  Эта политика и сегодня успешно проводится Президентом Ильхамом Алиевым. Ш.Аскеров довел до внимания участников конференции, что с целью изучения наследия Общенационального лидера Гейдара Алиева и передачи молодому поколению в UNEC постоянно проводятся конференции, семинары.
Заместитель министра экономики Сахиль Бабаев дал информацию о реализуемых в Азербайджане экономических реформах. Он раскрыл основные цели проводимой Президентом страны политики. Отметил, что разветвление экономики, расширение экспортного потенциала и рост экспортного объема продукции ненефтяного сектора являются приоритетными направлениями экономики страны. Заместитель министра отметив, что в первом квартале 2017 года экспорт продукции ненефтяного сектора Азербайджана поднялся на 32,5 процентов в сравнении с истекшим годом, подчеркнул о создании всех условий для экспорта на внешний рынок продукции, производимой предпринимателями. Он довел до внимания  о проделанных важных работах в сфере туризма, сельского хозяйства и других ненефтяных сферах, создании выгодной среды для бизнеса.
Заведующий кафедрой «Международная экономика», профессор Иршад Керимли выступил на тему «Валютная безопасность экспортных операций Азербайджана». Он раскрыл первичные условия регулирования валюты экспорта,  новые особенности и эффективные факторы регулирования валюты в импортно-экспортных операциях республики.
Ученый секретарь Научно-исследовательского института экономических изысканий при UNEC Рафаил Рзаев, выступивший на тему «Направления повышения ненефтяного экспортного потенциала Азербайджана в современную эпоху», выдвинул предложения по стимулированию экспорта ненефтяной продукции.
На мероприятии 94 сотрудникам и студентам UNEC, вновь ставшим членами партии «Ени Азербайджан»,  были представлены партийные билеты.