UNEC alimi elmi seminarda: “GUAM ölkələrində ikitəyinatlı materialların və texnologiyaların ixracına nəzarət”
1815
UNEC-in alimi Ukrayna Respublikasının Kiyev şəhərində keçirilən “GUAM ölkələrində ikitəyinatlı materialların və texnologiyaların ixracına nəzarət” mövzusunda elmi seminarda iştirak edib.
UNEC-in Rus İqtisad Məktəbinin direktoru, dosent Mənsur Bərxudarov seminarda çıxış edib və auditoriyanın marağına səbəb olan təkliflər irəli sürüb.
Ukrayna Elm və Texnologiya Mərkəzinin təşkil etdiyi elmi seminarda GUAM ölkələrinin hökumətləri, elmi qurumların və sənaye sektorunun, eləcə də Avropa Komissiyasının, Avropa Birliyinin Birgə Araşdırmalar Mərkəzinin, Argonne Milli Laboratoriyasının və ABŞ-ın Kiyevdəki səfirliyi daxil olmaqla əllidən çox nümayəndə iştirak edib.
Avropa İttifaqının maliyyələşdirdiyi elmi seminar “Hədəfli Təşəbbüs” (Targeted İnitiative) proqramı çərçivəsində keçirilib. “Hədəfli Təşəbbüs” qeyri-maddi texnologiyanın köçürülməsi və GUAM bölgəsinin ixrac nəzarəti sistemləri üçün mütəxəssislərin yetişdirilməsinə yönələn proqramdır. Layihə çərçivəsində GUAM-a üzv olan ölkələrdə ikitəyinatlı materialların, avadanlıq və texnologiyalar üçün ixrac nəzarət sistemlərinin effektivliyinin artırılması üçün zəruri təlim və təhsil proqramlarının keçirilməsi nəzərdə tutulur.

Ученый UNEC на научном семинаре: «Контроль за экспортом товаров и технологий двойного назначения в странах ГУАМ»
Ученый UNEC принял участие в научном семинаре по теме «Контроль за экспортом товаров и технологий двойного назначения», состоявшемся в городе Киеве Украинской Республики.
Директор Русской экономической школы UNEC, доцент Мансур Бархударов выступил на семинаре и выдвинул предложения, вызвавшие интерес у аудитории.
В научном семинаре, организованном Центром науки и технологии Украины,  приняли участие более пятидесяти представителей стран ГУАМ, научных структур и секторов промышленности, а также Европейской комиссии, Совместного исследовательского центра Европейского Союза, Аргоннской национальной лаборатории, включая посольства США в Киеве.
Научный семинар, финансируемый Европейским союзом, состоялся в рамках программы «Целевая инициатива» (Targeted İnitiative).  «Целевая инициатива» — это программа, направленная на подготовку специалистов для перевода нефинансовых технологий и экспортного контроля региона ГУАМ. В рамках проекта предусматривается проведение необходимых тренингов и образовательных программ для повышения эффективности контрольной системы материалов двойного назначения, оборудований и технологий  в странах-членах ГУАМ.