UNEC Beynəlxalq Universitetlər Assosiasiyasının Baş Konfransında təmsil olunub
Tailandın paytaxtı Banqkok şəhərində Beynəlxalq Universitetlər Assosiasiyasının (International Association of Universities – IAU) XV Baş Konfransı keçirilib. “Ali təhsil: innovativ və dayanıqlı cəmiyyətin katalizatoru kimi” (Higher Education: A catalyst for Innovative and Sustainable Societies) mövzusunda təşkil olunan konfransa dünyanın 85 ölkəsindən 300-dən artıq iştirakçı qatılıb. Tailandın dörd universitetinin (Chulalonkorn University, Siam University, Suranaree University, Asian Institute of Technology) evsahibliyi etdiyi tədbirdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetini (UNEC) Beynəlxalq əlaqələr və proqramlar üzrə prorektor dosent Şahin Bayramov təmsil edib.
Konfrans çərçivəsində davamlı inkişaf məqsədləri, ali təhsilin beynəlmiləlləşməsi, ali təhsilin məzmununda elmi-tədqiqatların əhəmiyyəti, universitet-biznes münasibətləri, ali təhsildə informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının tətbiqi, kurrikulumların innovativ məzmununun artırılması, əlilliyi olan şəxslərin ali təhsilə cəlb olunması və digər mövzularda sessiyalar təşkil olunub. Dörd gün davam edən müzakirələrdə ali təhsilin müasir cəmiyyətin inkişafında hərəkətverici qüvvəyə çevrilməsi, UNESCO-nun 2030-cu il Qlobal Fəaliyyət Planı (UNESCO Global Action Programme: Agenda 2030) üzrə tədbirlərin həyata keçirilməsində universitetlərin müstəsna əhəmiyyət kəsb etməsi və dünyanın fərqli regionlarını təmsil edən ali təhsil müəssisələri arasında koordinasiyanın gücləndirilməsində IAU-nun mühüm rol oynaması diqqət mərkəzində saxlanılıb.
Konfransın işində aktiv iştirak edən Ş.Bayramov müzakirə olunan məsələlərə dair fikirlərini bölüşməklə yanaşı, Azərbaycan ali təhsil sistemində aparılan islahatlar və UNEC-in son illər əldə etdiyi uğurlar barədə ətraflı məlumat
verib. IAU Katibliyinin əməkdaşları ilə keçirilən görüşlərdə UNEC-in gələcəkdə IAU-nun fəaliyyətində daha aktiv iştirak etməsi imkanları nəzərdən keçirilib.
Qeyd: Qlobal miqyaslı qeyri-hökumət təşkilatı olan IAU 1950-ci ildə UNESCO-nun dəsətəyi ilə yaradılıb. Mənzil qərərgahı Parisdə yerləşən Assosiasiya dünya ölkələrinin ali təhsil müəssisələrini və regional universitet birliklərini özündə birləşdirir. IAU-nun əsas məqsədi üzvlər arasında ali təhsil sahəsində əməkdaşlığın təşviqindən və dünya ali təhsilinin əsas trendlərinin müzakirəsindən ibarətdir. UNEC bu Assosiasiyanın üzvü olan iki Azərbaycan ali təhsil müəssisəsindən biridir.

UNEC was represented in General Conference of International Association of Universities
15th General Conference of the International Association of Universities has been held in the capital of Thailand Bangkok. Over 300 participants from 85 countries of the globe joined the conference organized on “Higher Education: A catalyst for Innovative and Sustainable Societies”. Azerbaijan State University of Economics (UNEC) was represented in the conference hosted by the four universities of Thailand-Chulalonkorn University, Siam University, Suranaree University, Asian Institute of Technology by the Vice-rector for International Affairs and Programs, Associate Professor Shahin Bayramov.
Sessions on sustainable development goals, internationalization of higher education, significance of scientific researches in the context of higher education, university-business relations, application of information and communication technologies in higher education, increasing innovative content of curricula, involvement of persons with disabilities in higher education and other issues were organized within the conference. The transformation of higher education into the driving force in the development of modern society, exceptional importance of universities in the implementation of measures on UNESCO Global Action Programme: Agenda 2030 and a significant role of the IAU in strengthening coordination between higher education institutions representing different regions of the world were on the spotlight the four- day debates.
Sh.Bayramov who actively participated in the conference, shared his views on the issues discussed, along with informing the participants about the reforms held in Azerbaijan’s higher education system and recent achievements gained by UNEC. The possibilities of active participation of UNEC in the performances of the IAU in the future were focused on within the meetings held with the employees of the IAU Secretariat.
Note: The IAU is a global, non-government organization. It was established with support of UNESCO in 1950. The Association headquartered in Paris combines higher education institutions around the world and the regional university associations. The main goal of IAU is the promotion of cooperation in higher education among the members and discussion of main trends of higher education in the world. UNEC is one of the two higher education establishment of Azerbaijan which are members of the Association.